فراجا گردشگری
یك باستان شناس اعلام كرد؛

ایجاد سایت موزه و آرکئوپارک در آینده

ایجاد سایت موزه و آرکئوپارک در آینده به گزارش فراجا، یک دیرینه شناس اظهار داشت: کشف کوره تنوره ای برای پخت گچ دستاورد فصل اول کاوش چغاگُلان است و آنرا باید بعنوان قدیمی ترین کوره گچ پزی قلمداد کرد.به گزارش فراجا به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، حجت دارابی سرپرست کاوش و دانشیار دیرینه شناسی دانشگاه رازی کرمانشاه اظهار داشت: محوطه باستانی چغاگُلان که در شهرستان مهران از توابع استان ایلام قرار دارد، بیشترین توالی استقراری در ارتباط با شروع دوره نوسنگی را در ایران و شرق هلال حاصل خیز داراست و از جهت مطالعه چرایی و چگونگی نوسنگی شدن جوامع و گذار آنها از گردآوری و شکار ورزی به تولید غذا در کوهپایه های زاگرس اهمیت بالایی دارد، اما مطالعات در رابطه با نوسنگی شدن و شروع کشاورزی و روستانشینی در ایران در مقایسه با کشورهای همجوار در غرب آسیا به صورت بسیار ناچیزی مورد توجه قرار گرفته و از این جهت کاوش گسترده در محوطه چغاگُلان خیلی مهم است.
این دیرینه شناس خاطرنشان کرد: این محوطه ابتدا توسط مرحوم علی محمد خلیلیان شناسایی و معرفی و سپس توسط جبرئیل نوکنده تعیین عرصه شد. در سالهای ۲۰۱۰-۲۰۰۹ میلادی هم هیأتی از دانشگاه توبینگن آلمان به سرپرستی محسن زیدی و نیکلاس کُنارد آنرا لایه نگاری کرد، اما در سالهای اخیر مورد غفلت واقع شده و در اثر فعالیتهای کشاورزی و حفاری های غیر مجاز بشدت صدمه دیده است. ازاین رو، انجام جستجوهای گسترده و بلندمدت نه تنها اطلاعات بی بدیلی را در زمینه ماهیت ورود انسان به دنیای نوسنگی در زاگرس به دست می دهد، بلکه بستری را برای ممانعت از تخریب بیشتر محوطه با کاربست امور حفاظتی در آن به وجود می آورد.
وی با بیان اینکه، فصل اول کاوش چغاگُلان از اواسط مهرماه شروع شده و تابحال شواهد بسیار جالب توجهی در ارتباط با بافت معماری و فضاهای مسکونی و آئینی و هم بافت صنعتی به دست آمده اضافه کرد: کشف کوره تنوره ای برای پخت گچ همچون مهم ترین دستاوردهای کاوش به حساب می آید، چونکه آنرا باید بعنوان قدیمی ترین کوره گچ پزی قلمداد کرد که تابحال یافت شده است. این مورد همینطور می تواند نگاه پژوهشگران و صاحبنظران در رابطه با نقش و اهمیت فعالیتهای غیر معیشتی در روند نوسنگی شدن جوامع را هم تغییر دهد، به صورتی که علاوه بر مسئله اهلی سازی حیوان و گیاه، طیف مختلفی از تغییرات بنیادی را باید در زندگی انسان طی این دوره جست و جو کرد.
سرپرست هیئت دیرینه شناسی ضمن اشاره به این که طبیعی است تداوم کاوش در چغاگلان می تواند ظرفیتهای بالقوه این محوطه و هم جایگاه ویژه کوهپایه های زاگرس را در شناخت بهتر روند نوسنگی شدن و آغاز کشاورزی و روستانشینی در سرتاسر غرب آسیا و حتی دنیا به وضوح نشان دهد اظهار امیدواری کرد: با حمایت مدیران و دست اندرکاران میراث فرهنگی در سطح استان و کشور بتوان از این ظرفیت بی نظیر استفاده و بهره برداری علمی داشت.
دارابی اظهارکرد: در این خصوص با کاربست گام به گام برنامه عرضه شده توسط نگارنده به اداره کل میراث فرهنگی استان ایلام در ارتباط با چغاگُلان، هدف اینست که به سمت ایجاد یک سایت-موزه و آرکئوپارک در چغاگُلان حرکت نماییم و بدیهی است این امر مهم در جهت معرفی میراث فرهنگی و نهایتا توسعه فرهنگی و اقتصادی منطقه اهمیت بالایی خواهد داشت.


منبع:

1402/08/24
15:44:27
0.0 / 5
127
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1402

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912