فراجا گردشگری
رئیس اداره میراث فرهنگی اردستان:

۷ بنای تاریخی اردستان نیازمند مرمت اضطراری است

۷ بنای تاریخی اردستان نیازمند مرمت اضطراری است به گزارش فراجا، اصفهان رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان اردستان اظهار داشت: با بررسی های انجام شده حدود 7 بنای شاخص و ثبتی شهرستان همچون یخچال طبیعی مهاباد، قسمتی از بازار و حسینیه کوچک زواره و... نیازمند مرمت اضطراری است.نرگس بهشاد در گفت و گو با ایسنا، اظهار داشت: هر ساله با نزدیک شدن به فصل سرما یکی از عناوینی که موجب چالش اداره میراث فرهنگی می شود پایش بناهای تاریخی و باارزش در سطح شهرستان است.

وی با اعلان اینکه اداره میراث فرهنگی از ماه های گذشته به فکر مرمت و رفع خطر تعدادی از بناهای تاریخی شاخص شهرستان بوده است، اضافه کرد: امسال بخشهایی از بناهای تاریخی مانند مسجد جامع و مسجد خسرو اردستان، بازار و حسینیه کوچک زواره سبک سازی، مرمت و رفع اضطرار شده است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان اردستان اظهار داشت: باتوجه به محدودیت بودجه هایی که در اختیار اداره میراث فرهنگی اردستان قرار می گیرد برنامه ریزی های ما روی بناهای ثبت ملی خواهد بود و برای مرمت دیگر بناها با مضیقه بودجه مواجهیم.

بهشاد با اعلان اینکه حالا ۸۲ بنای ثبت ملی در شهرستان اردستان وجود دارد که برخی از آنها مالکیت خصوصی دارد و طبیعتاً هزینه نگهداری با مالکان است، اشاره کرد: با بررسی های انجام شده حدود ۷ بنای شاخص و ثبتی شهرستان همچون یخچال طبیعی مهاباد، قسمتی از بازار و حسینیه کوچک زواره، کاخ سرهنگ آباد، کاخ امیرآباد، مسجد جامع موغار و... نیازمند مرمت اضطراری است.

وی اشاره کرد: با این بودجه های قطره چکانی که در اختیار داریم زیاد نمی توانیم کار شایان توجهی برای شکوفایی و یا مرمت بناهای تاریخی شهرستان انجام دهیم. البته در سطح کشور انجمن خیران میراث فرهنگی راه اندازی شده که با مکاتبات انجام شده یکی از بناهای تاریخی اردستان توسط این انجمن بازسازی و مرمت می شود.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان اردستان، افزود: تعدد بناهای تاریخی و باارزش در روستاهای شهرستان اردستان بسیار است که تلاش می نماییم عملیات مرمت و بازسازی هر بنای را با اولویت بندی های انجام شده اجرا نماییم، اما برای بازسازی و مرمت همه بناهای تاریخی اردستان با مشکل عمده نبود و یا کمبود اعتبارات مواجه هستیم.

منبع:

1402/09/07
11:54:28
0.0 / 5
247
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1402

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912