فراجا گردشگری
میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته؛

فرش قرمز برای بلاگرهای فرنگی

فرش قرمز برای بلاگرهای فرنگی فراجا: ایجاد شعبه اختصاصی برای جرایم میراثی، آمادگی برای نمایشگاه گردشگری، نامه ضرغامی به وزیر آموزش وپرورش و نشست معاون گردشگری؛ همچون خبرهای حوزه میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته بود


خبرگزاری مهر _ گروه جامعه؛ در این هفته فعالان گردشگری برای نمایشگاه بین المللی گردشگری آماده می شوند و مقرر می باشد صنایع دستی از آن حذف شود، با اینحال معاون صنایع دستی استان تهران از برگزاری نمایشگاه ملی صنایع دستی در روزهای سوم تا ششم اسفند آگاهی داد و گفت: از تسهیلات و ظرفیت های نمایشگاه گردشگری برای برگزاری این نمایشگاه بهره گرفته می شود. احسان دهقانی معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی استان تهران درباره ی ی برگزاری نمایشگاه ملی صنایع دستی تهران بیان کرد: این نمایشگاه پس از پایان نمایشگاه بین المللی گردشگری با فاصله چند روز از سوم تا ششم اسفند ماه در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران صورت خواهد گرفت. معاون صنایع دستی گفت: بخش خصوصی درخواست برگزاری این نمایشگاه را به معاونت صنایع دستی تهران داد و ما هم این درخواست بررسی و مجوز برگزاری را صادر کردیم. زمان درخواستی بخش خصوصی ۱۲ تا ۱۵ اسفند بود که به سوم تا ششم اسفند تغییر داده شد. از این جهت که به زمان برگزاری نمایشگاه گردشگری نزدیک باشد و اداره های کل میراث فرهنگی استانها بتوانند تسهیلاتی که برای حضور فعالان گردشگری در نمایشگاه بین المللی گردشگری تهران فراهم می کنند را در اختیار فعالان صنایع دستی نیز قرار داده و آن را به اشتراک گذارند. از طرفی در ایام سوم تا ششم اسفند با سه روز تعطیل مواجه هستیم و بازدیدکنندگان زمان بیشتری برای حضور در نمایشگاه خواهند داشت. دهقانی گفت: به اداره های میراث فرهنگی در استانها سفارش می نماییم از ظرفیت های موجود در غرفه های نمایشگاه گردشگری برای نمایشگاه صنایع دستی نیز بهره ببرند. چون اداره ها یک دفعه برای نمایشگاه گردشگری هزینه کرده اند و پول غرفه را داده اند به این دلیل می توان از همان متریال برای غرفه های نمایشگاه صنایع دستی هم استفاده نمود.
حق الکشف به قانون میراث طبیعی تسری یابد مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در گزارشی به ارائه بسته تقنینی جامع میراث طبیعی ایران پرداخته است. در قسمتی از این گزارش نیز درباره ی ی پرداخت حق الکشف مواردی را ذکر کرده و پیشنهادی داده است.
در این گزارش آمده: پرداخت حق الکشف یکی از شیوه های بازدارنده برای پیش گیری از وقوع جرایم میراث فرهنگی است و حتی در مواردی، مشوق مجرمین بالقوه به پرهیز از جرم و در عوض گزارش به مقامات برای دریافت پاداش و حق الکشف بوده است.
قانون جلوگیری از حفاری های بدون مجوز به قصد کشف اشیای عتیقه مصوب ۱۳۵۸ که پرداخت حق الکشف به کاشفان تصادفی را مجاز دانسته و حتی میزان حق الکشف را به افرادی که اموال کشف شده را به موقع تحویل مقامات می دهند نیز تعیین کرده است.
بدین ترتیب یکی از تکالیف قانونی این حوزه، پرداخت حق الکشف به کاشفان تصادفی است. در این جهت در اجرای موادی از قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، «دستورالعمل اجرائی پرداخت حق الکشف اموال فرهنگی تاریخی توقیفی و کشفیات اتفاقی» ابلاغی وزیر میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی سال ۱۴۰۱، پرداخت حق الکشف به ضابطین فضایی و کاشفین تصادفی را تأیید کرده است.
اختصاص ۱۶۸ میلیارد تومان برای بیمه فعالان صنایع دستی سید عزت الله ضرغامی وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در برنامه صبحانه ایرانی حضور یافت و در شروع صحبت هایش بر اهمیت ایجاد شادی و نشاط در جامعه تاکید نمود. وی شنیدن قرائت های مختلف را در قضاوت صحیح مؤثر دانست و فقدان آن را یکی از اشکالات کشور در تصمیم گیری ها عنوان نمود و افزود: صبحانه های من به جهت فراجناحی بودن به صبحانه های سیاسی معروف شد. وی با اشاره به اینکه انقلاب دو امدادی است و باید از همه دولت های قبل و زحمات آنها تشکر کرد، اضافه کرد: ما پنج رئیس جمهوری داشتیم که خدمت کرده اند و هر یک خصایص خوبی هم داشته اند. اگر من گزارشی می دهم، دیگران هم در این سال ها زحمت کشیده اند و کار را جلو برده اند. مثل دیواری که آجرچینی می شود و چند آجر هم ما می گذاریم. این را باید تبدیل به فرهنگ نماییم. وزیر میراث فرهنگی با اشاره به اینکه صنایع دستی متشکل از صنایع دستی و هنرهای سنتی است، افزود: من سال ها با هنرمندان کار کرده ام. هیچ هنری به اندازه هنرهای سنتی هم گرایی با فرهنگ، سبک زندگی، تمدن ایرانی، دین و رفتار ندارد و دارای دامنه بسیار وسیعی است. ضرغامی به فعالیت یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر دراین زمینه اشاره نمود و اضافه کرد: ۶۰۰ هزار نفر رسمی هستند و ۶۰۰ هزار نفر رسمی نیستند، اما شناخته شده اند و همگی با ما در ارتباط هستند. وی با اشاره به شعار هرخانه یک کارگاه، افزود: صنایع دستی خانوادگی است و همه اعضا کنار یکدیگر کار می کنند و بچه ها از سن پایین مهارتی را یاد می گیرند.
گردشگری و هتلداری به آزمون استخدامی وزارت آموزش و پرورش اضافه شود سید عزت الله ضرغامی وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در نامه ای به رضامراد صحرایی وزیر آموزش و پرورش نوشت: فعالیت صنایع گردشگری و هتلداری به طور دانش محور و کاربردی بوده بطوریکه شاخه های متنوع گردشگری و روش های پذیرایی و میهمان نوازی همیشه در حال به روز رسانی و بهینه سازی متناسب با نیازهای روز گردشگران است و این امر توجه ویژه به مقوله آموزش و تربیت نیروی انسانی متخصص را بیش از پیش ضروری کرده است.
با عنایت به اینکه در سال های اخیر در هنرستان های زیر مجموعه؛ رشته های گردشگری و هتلداری دایر شده است، ولیکن برای جذب آموزگاران و معلمان متخصص از فارغ التحصیلان این رشته ها در ردیف های استخدامی آزمون سراسری آن وزارتخانه متناسب با نیاز در واحدهای زیر مجموعه، اقدام لازم صورت نگرفته است.
همچنین در هنرستان ها و مدارس مرتبط، به جهت عدم جذب نیروی متخصص و استفاده از متخصصان رشته های غیر مرتبط قطعا نتایج مدنظر برای توسعه گردشگری حاصل نمی گردد.
با توجه به فراخوان جدید استخدامی آن وزارتخانه و عدم درج رشته های در ارتباط با صنعت گردشگری دستور فرمائید ضمن اصلاح و درج کد رشته های گردشگری و هتلداری در ردیف های جدید از ظرفیت متخصصان و فارغ التحصیلان رشته های فوق الذکر در این آزمون و آزمون های بعدی استفاده گردد.
رونمایی از کتاب یکصد و سیزده مجلس نقالی کتابخانه و موزه ملی ملک هم زمان با برگزاری آئین گرامی داشت مبعث حضرت رسول اکرم صلی الله مقابل و آله و سلم، از کتاب یکصد و سیزده مجلس نقالی از مرشد ولی الله ترابی رونمایی کرد. در این آئین که بر پایه وقف نامه زنده یاد حاج حسین آقا ملک برپا شد، بزرگ ترین موقوفه فرهنگی ایران همچنین از میراث داران روایی (نقالان و پرده خوانان) تجلیل کرده و دستاوردهای آنان در عرصه فرهنگ و آئین های سنتی ایرانی- اسلامی را گرامی داشت. سخنرانی، منقبت خوانی و موسیقی، دیگر برنامه های آئین گرامی داشت مبعث حضرت رسول اکرم صلی الله مقابل و آله و سلم بود.
۲۰ اینفلوئنسر خارجی برای تولید محتوای گردشگری به ایران می آیند علی اصغر شالبافیان معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی در نشستی پیرامون برگزاری هفدهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری تهران که امروز در سالن فجر وزارت میراث فرهنگی انجام شد گفت: نمایشگاه گردشگری و صنایع وابسته از ۲۳ تا ۲۶ بهمن در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران به انجام می رسد. وی گفت: این نمایشگاه که از بزرگترین نمایشگاه های کشور است، در ۲۰ سالن، ۶۰ هزار متر مربع و با ۹۸۷ غرفه مشارکت کننده به انجام می رسد. ۹ سالن آن به شرکت های دانش بنیان، یک سالن به مشارکت کنندگان خارجی و یک سالن به گردشگری سلامت در نظر گرفته شده است. برای هر استان نیز تم های مختلفی در نظر گرفته ایم. معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی افزود: حضور گروه های آئینی یکی از خاصیت های نمایشگاه است همچنین بخش گردشگری خوراک به طور ویژه دیده شده است. یکی از جلوه های نمایشگاه امسال حوزه سرمایه گذاری است. در این چند روز ۶۰۰ بسته سرمایه گذاری در کنار ۱۵۰۰ فرصت سرمایه گذاری با مشارکت معاونان استانداری ها ارائه می شود. شالبافیان اشاره کرد: کشورهای روسیه، ترکیه، مالزی، اندونزی، تایلند، ازبکستان، ویتنام، تاجیکستان، زیمباوه، تانزانیا و سریلانکا در این نمایشگاه غرفه دارند. همچنین برای شرکت کنندگان خارجی فضاهای گفت و گو تهیه شده است. ضمن اینکه ۶۹ دفتر خدمات مسافرتی خارجی به غیر از دفاتری که غرفه دارند اعلام حضور کردند که بیش از شهرهای کازان و سنت پترزبورگ روسیه هستند.
ایجاد شعبه اختصاصی رسیدگی به جرایم میراث فرهنگی در تهران رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی گفت: شعبه اختصاصی در تهران به جرایم میراث فرهنگی اختصاص یافت. شنیدیم در برخی از استانها نیز شعبه های مجزا برای رسیدگی به این نوع جرایم در حال راه اندازی است. مصطفی ده پهلوان رئیس پژوهشگاه که در آئین اختتامیه کارگاه تعیین عرصه و پیشنهاد حریم محوطه های باستانی سخن می گفت با اشاره به اینکه در موضوع تعیین عرصه و حریم در برخی از مواقع بین همکاران عتیقه شناس اختلاف نظرهایی وجود دارد و برخی از فعالیت ها آنگونه که درست است پیش نمی رود بر امر آموزش لحظه به لحظه دراین زمینه اصرار کرد و گفت: اگر از صد باستان شناسی که برای تعیین عرصه و حریم به محوطه می روند ده نفر هم نیاز به آموزش داشته باشند ما باید این امکان را برای آن تعداد فراهم آوریم. وی با طرح این پرسش ها که فلسفه و ماهیت تعیین عرصه و حریم و ماهیت حقوقی آن چیست و شیوه انجام کار چه باید باشد موضوع تعیین عرصه و حریم را مهم خواند و اشاره کرد: متأسفانه حفاران قاچاق جلوتر از ما حرکت می کنند، محوطه های بسیاری در کشور ویران شده یا در حال ویرانی هستند. این خیلی بد است که بگوییم ما باید خودمان را با حفاران بدون مجوز وفق دهیم و با خلاقیت از تکنیک هایی استفاده نمائیم که بتوانیم محوطه های ویران شده را نیز مطالعه نماییم. رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری گفت: خیلی تلخ است که طبق گزارش ها بیش از ۱۹۵ هزار محوطه و تپه باستانی در نقشه باستان شناسی کشور ثبت شده و از این تعداد ۱۷ تا ۱۸ هزار تپه ثبت ملی شده اند که از این تعداد نیز شاید چند هزارتا تعیین عرصه و حریم شده باشند.
 


منبع:

1402/11/19
18:42:43
0.0 / 5
204
تگهای خبر: آموزش , بیمه , حفاری , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1402

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912