فراجا گردشگری
گام هفدهم نمایشگاه گردشگری، ۷

حاشیه های نمایشگاه گردشگری

حاشیه های نمایشگاه گردشگری فراجا: فراجا: هفدهمین نمایشگاه گردشگری و صنایع وابسته درحالی راه اندازی شد که اختصاص بیشترین تعداد غرفه ها به گردشگری و حضور رییس جمهور و روسای سازمان جهانی گردشگری و ACD خاصیت برتر نمایشگاه امسال بوده است.به گزارش فراجا به نقل از مهر، نمایشگاه بین المللی گردشگری و صنایع وابسته روز گذشته ۲۳ بهمن ۱۴۰۲ در سالن اجلاس سران راه اندازی شد. در این مراسم تعداد زیادی از سفرای کشورهای خارجی همچون کوبا، اندونزی، ویتنام و کشورهای دیگر به همراه رییس جمهور و کارشناسان و فعالان گردشگری و رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی حضور داشتند.
رئیس سازمان جهانی گردشگری که چند روزی است نام آن به سازمان گردشگری ملل متحد تغییر کرده است نیز در مراسم افتتاحیه زمانی که قرار بود رییس جمهور به سالن اجلاس سران برود و ضرغامی در پی استقبال از او رفته بود، سخنرانی کرد و آگاهی داد که گردشگری جهان به دوران قبل از کرونا رسیده است.
در این مراسم عزت الله ضرغامی وزیر میراث فرهنگی قبل از رییس جمهور سخنرانی کرد و از آیت الله رئیسی خواست تا ماموریت جدیدی به معاون اول رییس جمهور واگذار و تعدادی از مشکلات در عرصه گردشگری با دخالت او حل و فصل شود.

وی همین طور در بین صحبت های خود وقتی می خواست درباره ی دستاوردهای دولت در حوزه گردشگری سخنرانی کند اظهار داشت که در دولت هشتم کارهای بزرگی در عرصه گردشگری شده است.
ضرغامی آنرا بلا فاصله اصلاح کرد و اظهار داشت: به من تذکر دادند که حالا در دولت سیزدهم قرار داریم. می دانم بنا بر این فوراً پس از آن گفتم دولت مردمی!
وی همین طور برای تبیین گفته های خود مثالی زد که منظورش از بیان آن توجه بیشتر دولت به گردشگری و توانایی بالای فعالان گردشگری در پاسخ به این توجه بود.
وزیر میراث فرهنگی اظهار داشت: روزی فردی یک پول سیاه به کسی داد تا شرابی بخرد به او یک پیمانه هم ندادند وی در پاسخ اظهار داشت که حداقل بگذارید با این پول سیاه دستی به پیمانه شراب بزنم بد مستی اش با خودم!
ضرغامی در آخر صحبت های خود اظهار داشت که رییس جمهور بعد از من سخنرانی دارد و چون می خواهد از نمایشگاه دیدن کند، من بخش دعوت از رییس جمهور که باید توسط مجری صورت گیرد، را به عهده می گیرم و از آقای رئیسی می خواهم که برای سخنرانی روی سن تشریف بیاورد.
رئیسی که در صحبت های خود از گردشگری و اهمیت آن صحبت می کرد تاکید داشت که گردشگران باید وقتی از مبدا آغاز به سفر می کنند تا آن زمان که باردیگر به مبدا برگردند، سفر پرباری تجربه کرده باشند.
رئیسی بعد از پایان صحبت های خود، سالن اجلاس سران را ترک کرد. سپس علی دارابی قائم مقام وزارت میراث فرهنگی به همراه سفرای کشورهای دیگر روبان نمایشگاه را بریدند تا نمایشگاه بصورت رسمی افتتاح شود.
در ادامه، زوراب پولولیکاشویلی دبیرکل سازمان گردشگری ملل متحد به تعدادی از غرفه های نمایشگاه رفت و با تعدادی از جاذبه های استانی آشنا شد. پولولیکاشویلی در نظر دارد به چند شهر گردشگری در ایران سفر کند.
پولولیکاشویلی از چند روز قبل اعلام نموده بود که با خبرنگاران نشست خبری خواهد داشت حتی برای این منظور ساعت و روز و سوالات نیز مشخص شد اما وی امروز این جلسه را لغو نمود.

حال و هوای نمایشگاه گردشگری در دور هفدهم
نمایشگاه گردشگری امسال در ۲۰ سالن از محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران را به خود مختص کرده است. سالن ۸ و ۹ مختص به اداره های کل میراث فرهنگی استان هاست.
در ورودی این سالن، ماکت آرامگاه کوروش به معرض نمایش گذاشته شده است. این بزرگترین ماکتی است که تا کنون از آرامگاه کوروش تولید شده و قرار بود در نمایشگاه ایران در زمان جام جهانی قطر به معرض نمایش گذاشته شود اما این اتفاق نیفتاد و برای نخستین بار در این نمایشگاه رونمایی گردید.
امسال استان خوزستان با تم گردشگری کودک و دسترس پذیر حضور پیدا کرده است. در قسمتی از غرفه اداره کل میراث فرهنگی خوزستان، ماکت هایی از آثار تاریخی به همراه توضیحاتی به خط بریل نمایش داده شده است تا نابینایان بتوانند به آنها دست زده و با آثار تاریخی آشنا گردند.
برخی از سالن ها به صنایع وابسته به گردشگری اختصاص دارند مانند بیمارستانها و مراکز درمانی که امکان پذیرش توریست خارجی را دارند. برخی دیگر از سالن ها مانند سالن ۴۰ در دو طبقه به شهرداری ها اختصاص پیدا کرده است.
در این میان تعدادی از شهرهای استان اصفهان با غرفه سازی های ضعیفی در کنار غرفه های استان یزد قرار گرفته اند. این در حالی بود که شهرداری های شهرهای یزد تلاش نموده بودند جاذبه های خودرا بیشتر نشان دهند بنا بر این در غرفه سازی و ارائه محصول، سلیقه بهتری به خرج دادند.
همچنین تونل زمان و ریسندگی دو بانوی سالخورده نیز در این تونل زمان از خاصیت برتر غرفه یزدی ها بود.
در میان غرفه های مربوط به شهرداری های اصفهان، فعالان گردشگری از شهر دهق در نزدیکی شاهین شهر خودرا با نام شهر دروازه های سنگی معرفی کرده اند. ساخت ماکتی از بزرگترین و کوچک ترین درهای سنگی قسمتی از جذابیت های این شهر گردشگریست.
یکی از غرفه های نمایشگاه گردشگری، یک شرکت فعال در عرصه متاورس تلاش نموده تا تعدادی از جاذبه های گردشگری کشور را در قالب VR نمایش دهد. سی و سه پل، پل خواجو، آرامگاه حافظ، بقعه شیخ صفی الدین قسمتی از جاذبه های قابل مشاهده در این تکنولوژی است.
همچنین با بهره گیری از متاورس رفت و آمد روی سی و سه پل بصورت زنده قابل نمایش است و بازدیدکنندگان بدون حضور روی این پل تاریخی می توانند خودرا روی پل درحال راه رفتن ببینند.
این شرکت، آواتار سید عزت الله ضرغامی وزیر میراث فرهنگی را نیز ساخته است. ضرغامی هنوز فرصت دیدن آنرا پیدا نکرده است.
بیرون از سالن های نمایشگاه در فضای باز نه فقط ون کافه ها بلکه چادرهای عشایری نیز برگزار شده است تا بازدیدکنندگان بتوانند سوغات شهرهای مختلف را در کنار آش و کباب چادرهای عشایری و قهوه و نسکافه ون کافه ها انتخاب و بهره گیرند.
این در حالی بود که تا قبل از برگزاری نمایشگاه عنوان می شد، بخش فروش غذا و خوراک از نمایشگاه حذف خواهد شد اما این دفعه در فضای باز شرکت کنندگان بیشتری حضور داشتند.
همچنان در بیرون از فضای سالن ها مانند هر سال، برخی از کمپرهای مسافرتی حضور پیدا کرده اند تا بتوانند مردم را با سفرهای جاده ای خود آشنا کنند. تعدادی از این کمپرها به تجهیزات خودرو نیز مشغول هستند.
اگرچه امسال نمایشگاه صنایع دستی از بخش جانبی نمایشگاه گردشگری حذف شد، اما همچنان خیلی از غرفه ها به فروش صنایع دستی می پردازند.
نمایشگاه بین المللی گردشگری تا روز ۲۶ بهمن از ساعت ۸ تا ۱۷ میزبان شرکت کنندگان است. منتها از ساعت ۱۶ به بازدیدکنندگان اعلام می شود که درهای سالن بسته خواهد شد و باید هر چه سریع تر سالن را ترک کنند.
بیرون از نمایشگاه، به ویژه خروجی خیابان سئول، شرکت کنندگان با ترافیک بسیار زیادی از ورودی باشگاه انقلاب تا تقاطع سئول مواجه بودند این ترافیک در ایام آتی نیز بعد از پایان ساعت بازدید وجود خواهد داشت.

1402/11/25
09:22:39
0.0 / 5
320
تگهای خبر: توریست , جاذبه , خودرو , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1403

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912