فراجا گردشگری

اعلام قیمت نهایی و شرایط ثبت نام در کاروان های حج

اعلام قیمت نهایی و شرایط ثبت نام در کاروان های حج فراجا: فراجا: سازمان حج و زیارت در اطلاعیه ای، شرایط ثبت نام قطعی در کاروان های حج 1403 را اعلام نمود. همین طور هزینه نهایی این سفر، از حدود 162 تا 188 میلیون تومان تعیین شد.


به گزاش ایسنا، سازمان حج و زیارت اعلام نمود ثبت نام در کاروان های حج تمتع ۱۴۰۳ ساعت ۱۰ بامداد یکشنبه ششم اسفندماه ۱۴۰۲ شروع می شود.
سازمان حج و زیارت تا کنون دارندگان اسناد حج تمتع تا پایان دی ماه ۱۳۸۶ را برای ثبت نام حج ۱۴۰۳ فراخوانده است و ثبت نام از این افراد تا انتهای روز جمعه چهارم اسفندماه ادامه می یابد. برای ثبت نام قطعی این متقاضیان نیز پنج روز مهلت درنظر گرفته شده است.
سازمان حج و زیارت بر طبق اطلاعیه ای که چهارشنبه دوم اسفندماه منتشر نموده است، واجدان شرایط ثبت نام در کاروان های حج ۱۴۰۳ را بدین سان اعلام نمود:
الف) افرادی که بنا بر اعلام قبلی سازمان حج و زیارت با مراجعه به سامانه reserve.haj.ir پیش ثبت­ نام کرده و واریز وجه (به مبلغ علی احساب ۱۴۰ میلیون تومان) انجام داده اند.
ب) افرادی که در کاروان های حج تمتع سال ۱۳۹۹ نام نویسی و وجوه مربوط را واریز کرده و انصراف نداده اند.
سازمان حج و زیارت همین طور یادآور شده است: اولویت ثبت نام در کاروان با واجدین شرایط (بند الف و ب) درج شده در این اطلاعیه است، ازاین رو بمنظور رعایت حقوق این افراد، برای ایجاد امکان بررسی و انتخاب کاروان مورد نظر، فرآیند پیش ثبت نام از ساعت ۲۳: ۰۰ روز جمعه ۱۴۰۲/۱۲/۰۴ متوقف خواهد شد و این افراد از تاریخ شروع ثبت نام در کاروان ها، یکشنبه ۱۴۰۲/۱۲/۰۶ تا چهارشنبه ۱۴۰۲/۱۲/۰۹ برای انتخاب کاروان و تکمیل پروسه ثبت نام فرصت خواهند داشت. درصورت مراجعه نکردن این افراد در بازه زمانی تعیین شده و وجود ظرفیت خالی بعد از پایان تاریخ مقرر، باقی مانده ظرفیت کاروان ها با فراخوان از اولویت های بعدی تکمیل خواهد شد.
نحوه انتخاب و ثبت نام در کاروان نیز بدین سان اعلام شده است:
انتخاب کاروان و ثبت نام در آن با مراجعه به نشانی اینترنتی my.haj.ir و بصورت غیرحضوری بوده و متقاضیان باید ابتدا یکی از کاروان های استان محل سکونت خودرا برگزیده و سپس حداکثر ظرف مدت ۴۸ ساعت به دفتر مدیر کاروان مراجعه نموده و سایر مراحل ثبت نام (تحویل مدارک، انجام معاینات، دریافت تأییدیه پزشکی) را پیگیری کنند.
مدارک مورد نیاز برای قطعی کردن ثبت نام:
اصل قبض ودیعه گذاری اولیه (به جز ثبت نام شدگان در کاروان های حج سال ۱۳۹۹)
کارت ملی
زمان تحویل سایر مدارک مورد نیاز از قبیلِ گذرنامه معتبر و عکس، بعد از انجام ثبت نام، بوسیله مدیر کاروان به متقاضی اعلام خواهد شد.
بنابر اعلام سازمان حج و زیارت، تمام متقاضیان اعزام برای سفر حج تمتع سال ۱۴۰۳ باید دارای گذرنامه حداقل با تاریخ اعتبار ۲۰ آذر ۱۴۰۳ باشند.
هزینه سفر حج ۱۴۰۳:
سازمان حج وز یارت در مرحله پیش ثبت نام، هزینه این سفر را علی الحساب ۱۴۰ میلیون تومان اعلام نموده بود. اینک رییس سازمان حج و زیارت هزینه این سفر را بعد از اعلام نرخ مصوب ارز حج که حدود ۳۹ هزار تومان تعیین شده است، از حدود ۱۶۲ تا ۱۸۸ میلیون تومان اعلام نموده است.
سازمان حج و زیارت در این اطلاعیه یادآور شده است: هزینه قطعی این سفر برمبنای مخارج ارزی و ریالی برای هر زائر محاسبه و مبلغ نهایی آن متناسب با گروه قیمتی هر کاروان تعیین شده است.
این سازمان مهلت داده است، پس از انتخاب کاروان مورد نظر، مبلغ باقی مانده هزینه سفر حداکثر ظرف یک هفته بوسیله سامانه حج و زیارت به آدرس my.haj.ir پرداخت گردد.
چند تذکر:
۱- قطعی شدن ثبت نام در کاروان به ارائه مدارک در مهلت مقرر (۴۸ ساعت بعد از انتخاب کاروان) به مدیرکاروان منوط است، در غیر این صورت رزرو و ثبت نام اولیه در کاروان انتخابی (به دلیل تکمیل نشدن مراحل)، باطل و منصرف تلقی شده، ظرفیت خالی کاروان برای سایر اولویت ها باز می شود.
۲- بمحض تکمیل ظرفیت، عملیات ثبت نام در کاروان ها و متعاقب آن در سطح استان متوقف خواهد شد.
۳- انتخاب و ثبت نام متقاضی در کاروان هایی میسر خواهد بود که با اطلاعات درج شده متقاضی از حیث استان، شهرستان محل اعزام و مذهب در مرحله فراخوان سامانه http: //reserve.haj.ir مطابقت داشته باشد.
۴- متقاضیان بعد از قطعی کردن ثبت نام باید رسید مربوطه را از مدیر کاروان دریافت کرده و ضمن مطالعه مندرجات آن، رسید ثبت نام را نزد خود نگهداری کنند.
۵- چنانچه متقاضی بعد از ثبت نام قطعی در مهلت اعلام شده از طرف کاروان نسبت به انجام سایر مراحل اقدام نکند، منصرف از سفر تلقی شده و ثبت نام وی در کاروان بصورت یکطرفه و سیستمی باطل می شود و درصورت تمایل به ثبت نام باردیگر باید مراحل را مجدداً در دیگر ظرفیتهای خالی دنبال کند.
۶- متقاضیان باید بعد از اعلام مدیر کاروان به پزشک و یا مراکز پزشکی که از طرف آنها معرفی می شود، مراجعه نموده و درصورت تأیید سلامت و توان جسمی، مراحل نهایی سفر خودرا دنبال کنند. بدیهی است درصورت مراجعه نکردن بموقع به پزشک و انجام معاینات مربوطه و یا تأیید نشدن استطاعت بدنی، پروسه ثبت نام و اعزام متوقف می شود و سایر افراد واجد شرایط جایگزین خواهند شد.
۷- آن دسته از متقاضیان اعزام به حج تمتع، در صورتیکه احتمال می دهند ممنوع الخروج باشند، در نخستین فرصت با مراجعه به مراکز مربوطه از وضعیت خروج خود اطمینان حاصل کنند. بدیهی است جبران و پرداخت هرگونه خسارات مالی احتمالی در این خصوص بر عهده شخص متقاضی خواهد بود.
نحوه پرداخت وجه قربانی زائران:
سازمان حج و زیارت اعلام نموده است: بعد از توافق با بانک توسعه اسلامی و نهایی شدن میزان وجه قربانی، مراتب بوسیله مدیر کاروان به اطلاع زوار خواهد رسید تا نسبت به واریز مبلغ آن به حسابی که از طرف سازمان اعلام می شود، اقدام نمایند.
سازمان حج و زیارت همین طور یادآور شده است:
با عنایت به این که در حج تمتع خیلی از امور همچون اجاره مسکن حجاج برمبنای مقررات وزارت حج و عمره کشور میزبان ساماندهی و به اجرا گذاشته می شود و سازمان حج و زیارت برای انتخاب هتل ها و یا تقسیم ظرفیت ها با محدودیت هایی روبه رو است، بدین سبب سرانه زائری اسکان حجاج در مدینه منوره و مکه مکرمه حدود چهار مترمربع و حداکثر برای اسکان ۵ نفر در هر اتاق در هتل های مدینه و ۴ نفر در هر اتاق در هتل های مکه، نسبت به تامین محل اسکان حجاج اقدام نموده است.
سازمان حج و زیارت کوشیده است تا اسکان حجاج در مدینه را در نزدیک ترین هتل ها به حرم پیامبر (ص) (منطقه مرکزی) فراهم آورد، لیکن در مکه مکرمه با عنایت به شرایط خاص جغرافیایی اسکان، هتل های مورد استفاده حجاج در مناطق مختلف است که با عنایت به بعد مسافت تا مسجدالحرام، زوار برای تشرف به حرم از اتوبوس های مخصوص زوار ایرانی که از مناطق مختلف به ایستگاه های اطراف حرم تردد می کنند، استفاده می نمایند.
هزینه مسکن هر زائر با عنایت به محل اسکان در مدینه و مکه، محاسبه و تعیین شده است. بدین سبب یکی از دلیلهای اساسی تفاوت هزینه های هر کاروان، مکان اقامت آنها در هر یک از دو شهر مکه و مدینه است.
تفاوت هزینه های کاروان ها ناشی از اختلاف گروه قیمتی محل اسکان حجاج (براساس امتیازبندی انجام شده) و میانگین بازه زمانی سفر است، ازاین رو به متقاضیان سفارش می شود از ابتدا دقت کافی را در انتخاب کاروان خود داشته باشند؛ برای اینکه به علت ایجاد مشکلات اجرائی، جابه جایی زائر از کاروانی به کاروان دیگر مقدور نخواهد بود.
منبع:

1402/12/03
14:04:12
0.0 / 5
282
تگهای خبر: اقامت , پزشك , سفر , شهر
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1403

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912