فراجا گردشگری
مدیر عالی حرم مطهر رضوی خبر داد

پیش بینی حضور بیش از ۲ میلیون زائر هنگام تحویل سال در حرم رضوی

پیش بینی حضور بیش از ۲ میلیون زائر هنگام تحویل سال در حرم رضوی فراجا: خراسان رضوی مدیر عالی حرم مطهر رضوی از پیش بینی حضور 2 میلیون و 300 هزار نفر هنگام سال تحویل در حرم مطهر رضوی آگاهی داد.رضا خوراکیان امروز ۲۱ اسفندماه، در نشست خبری اعلام برنامه های آستان های آستان قدس رضوی در ماه مبارک رمضان و نوروز که در محل دفتر معاونت اماکن متبرکه صحن کوثر حرم مطهر رضوی برگزار شد، اظهار نمود: زیارت، جلوه عنایت امام(ع) به مردم است؛ زیارت، نقطه کانونی ترویج معارف اهل بیت(ع) و تبلور دلدادگی مردم و فرصت ابراز عشق مردم به امام است. اگر با هر شاخصی سنجیده شود، به این نتیجه خواهیم رسید که امروز زیارت، اثربخش ترین و فراگیرترین رویداد فرهنگی کشور است.

وی بیان نمود: این رویداد فرهنگی متناسب با ابعاد آن ضروریست که مورد اهتمام مسئولان باشد. زیارت، جلوه جذاب اسلام ناب در دنیای مادی است و آستان قدس نهادی است که زمینه خدمت مردم برای مردم را فراهم نموده است. مبنای حرکت آستان قدس چه در بحث های مالی، چه وقف و نذر سرمایه های مردم برای مردم است. اداره آستان قدس که خدمت گزار مردم است، عموماً توسط نیروهای مردم صورت می گیرد. ازاین رو این توقع می رود که مسئولان متناسب با ابعاد این رویداد بزرگ بدان توجه نمایند.

مدیر عالی حرم مطهر رضوی ضمن اشاره به مشکلاتی که در عرصه حمل و نقل و اسکان زوار وجود دارد، اظهار داشت: بااینکه تلاش هایی صورت گرفته است، اما آن چیزی که امروز وجود دارد، کافی نیست و در جاهایی شأن و کرامت زوار امام رضا(ع) رعایت نمی گردد. در پروسه زیارت، عمده کار توسط مردم صورت می گیرد و دولت و بودجه های عمومی بیشتر بهره مند از اقتصاد زیارت هستند تا بخواهند کاری کنند، توقع می رود که مسئولان مربوطه بتوانند با برنامه ریزی نیازهای حداقلی زوار را تدارک ببینند تا پروسه کاهشی در مشکلات زوار را شاهد باشیم.

وی خاطرنشان کرد: در سال ۱۴۰۱، یک میلیون و ۶۰۰ هزار سفر به مشهد داشتیم که در سال ۱۴۰۲ به ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر رسیده است و ما برای امسال رشد ۲۰ درصدی را خواهیم داشت. از ۱۵ اسفند ۴۰۱ تا ۱۳ فروردین ۱۴۰۲، ۱۰ میلیون زائر داشته ایم که نسبت به مدت مشابه در سال قبل که ۸ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر بوده، ۲۰۰ درصد افزایش داشته ایم.

خوارکیان اضافه کرد: اگر تعداد تشرف زائر به حرم را مد نظر قرار دهیم، در ۲۴ ساعت تحویل سال نو در اسفند ۱۴۰۱، ۲ میلیون نفر بوده که برای امسال تا ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر پیشبینی می شود.

مدیر عالی حرم مطهر رضوی بیان نمود: حضور زوار در حرم مطهر رضوی که ملجأ و پناهگاه آنان است، مفهومی دارد که این مفهوم باید مد نظر باشد. در مناسبت های مختلف در داخل و خارج کشور عده ای صحبت از رویگردانی مردم از دین و پایبندی به ارزش های دینی می کنند و شاخص ها، نمادها و آمارهایی هم ارائه می شود، بااینکه قسمتی از این ها در جای خود قابل توجه است و شاید درست هم باشد، اما واقعیت این است که اگر ما بخواهیم واقعیت مردم را بشناسیم، رویدادهای دیگری هم هست که آنها را هم باید در نظر داشت، همچون آنها ایام سال نو است که حجم قابل توجه و تعداد انبوه افردادی که به زیارت گاه ها و بطور خاص حرم مطهر رضوی مشرف می شوند که جز دلدادگی و علاقه به مسائل دینی و معارف اهل بیت(ع) چیزی نیست، حتی اگر صرف زیارت باشد، روزهای شروع سال، مناسب برای زیارت نباشد و در دیگر ایام سال، زیارت ارزان تر و با شرایط کم تراکم تری در دسترس مردم باشد، اما از آنجائیکه مردم دوست دارند لحظات خوب و مهم زندگی شان را در کنار امام رضا(ع) بگذرانند، پس شلوغی ها و اذیت هایی که در سال جدید مضاعف است، می پذیرند تا بتوانند در این لحظه مهم در کنار حضرت سال را تحویل کنند. این ها زمینه هایی است که ما باید بدان دقت کنیم.

شعار امسال «آرام جان ها، بهار حرم و بهار زندگی»

وی ضمن اشاره به اطلاع رسانی و وجود برنامه های حرم مطهر رضوی در ماه مبارک رمضان به ذکر اهم این برنامه ها پرداخت و اظهار داشت: علاوه بر برگزاری برنامه هایی که مسبوق به سابقه هستند، امسال با شعار «آرام جان ها، بهار حرم و بهار زندگی» تلاش شده متناسب با شرایط اجتماعی برگرفته از معارف اهل بیت(ع) بتوانیم فضای شادی و نشاط دینی را فراهم و متناسب با ماه مبارک رمضان بهره گیری از معارف قرآنی را داشته باشیم. جلسات قرائت و ترتیل قرآن چنانکه همه سال برگزار شده را امسال نیز خواهیم داشت که با کمک رسانه نیز پخش خواهد شد. علاوه بر آن ترتیل ویژه نوجوانان و ترتیل برای بانوان را نیز در برنامه داریم.

هم خوانی قرآن به یاد و همزبان با کودکان غزه از برنامه های تحویل سال حرم

خوراکیان افزود: علاوه بر برنامه های شب سال تحویل، برنامه اختصاصی سال تحویل بعد از نماز بامداد شروع خواهد شد و در آنجا برنامه های متنوعی خواهیم داشت. اهتمام داریم ارتباطی با غزه داشته باشیم و هم خوانی قرآن به یاد و همزبان با کودکانی که در غزه هستند به منظور پشتیبانی از آنها و این که نشان داده شود در جهان اسلام ما به یاد مردم جهان اسلام و مردم عزیز فلسطین هستیم.

وی درباب برنامه های خدماتی حرم مطهر رضوی بیان نمود: ۸ مجموعه بزرگ و حدود ۹۰ مجموعه گل آرایی در حرم مطهر توسط تشکل ها و عموم مردم صورت می گیرد و ظرفیتی بوجود آمده است تا از اقصی نقاط کشور علاقمندان بتوانند حضور داشته باشند. در عرصه نظم و انضباط مجموعه مفصلی از تدابیر اتخاذ شده تا بتوانیم محیطی امن، بهارانه و برخودار از آرامشی را برای زوار داشته باشیم. تدبیر فضاهای پدافند غیرعامل که در تردد زوار بتوانیم شرایط خوبی را داشته باشیم.

توزیع یک میلیون و ۳۰۰ افطاری در ماه مبارک رمضان

مدیر عالی حرم مطهر رضوی بیان نمود: یک میلیون و ۳۰۰ افطاری در ماه مبارک رمضان توزیع خواهد شد. از این تعداد ۹۰۰ هزار افطاری سبک و ۴۰۰ هزار سفره رضوی است. علاوه بر افطاری سبک که همه روزه در صحن ها و رواق های مطهر خواهیم داشت، افطاری حاشیه شهر را از حرم مطهر رضوی گروه هایی خواهند برد، سفره اکرام رضوی که عده ای به حرم مطهر رضوی دعوت می شوند، در شب و شام میلاد امام حسن مجتبی(ع) افطاری بزرگی خواهد بود و در مجموع حدود ۴۰ هزار نفر در این ۲ شب خورانیدن خواهند شد.

توزیع ۲۰۰۰ افطاری در مناطق مختلف شهر

خوراکیان افزود: علاوه بر افطاری مناطق محروم قرار شد در مناطق مختلفی از شهر که محروم محسوب نمی گردد، عموم مردم مد نظر قرار گیرند و مطابق برنامه هر شب ۲۰۰۰ نفر افطاری به منازل مردم بعنوان همسایگان امام رضا(ع) توزیع خواهد شود.

خوراکیان افزود: در عرصه فضاآرایی، کتیبه آرایی و نور اقداماتی به مانند هر سال خواهیم داشت. علاوه بر آن در عرصه مجازی ظرفیتهای خوبی را برای افرادی که در حرم مطهر نیستند، ایجاد کردیم تا بتوانند از برنامه های حرم استفاده کنند، خصوصاً برنامه هایی خاص در عرصه قرآن و مسابقات برای کودکان و نوجوانان علاوه بر برنامه های حرم طراحی شده است. همین طور برگزاری تفسیر قرآن با حضور اساتید برجسته از دیگر برنامه های تدارک دیده است.

وی به شب های قدر اشاره و بیان نمود: برنامه های شب های قدر را به ۳ زبان فارسی، عربی و اردو برگزار خواهیم کرد، علاوه بر آن یک برنامه اختصاصی برای ترک زبان های آذری تدارک دیده شده و یک مراسم اختصاصی شب های قدر برای ناشنوایان تدارک دیده شده است. برای زوار غیرایرانی نیز مجموعه ای از برنامه ها را در دست داریم. مجموعه متنوعی از برنامه ها برای بانوان با ۱۹ عنوان برنامه که در آن ظرفیت حضور ۶۴۰ هزار نفر تدارک دیده شده، است.
1402/12/22
08:54:34
0.0 / 5
193
تگهای خبر: خدمات , سفر , شهر , طراحی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1403

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912