فراجا گردشگری

مرمت بناهای تاریخی چهارمحال بختیاری

مرمت بناهای تاریخی چهارمحال بختیاری به گزارش فراجا معاون میراث فرهنگی استان چهارمحال بختیاری از مرمت و ساماندهی مقبره آصف شاعر نامدار استان، قلعه تاریخی فرخشهر و قلعه سردار جنگ نصیرخان بختیاری آگاهی داد.


به گزارش فراجا به نقل از روابط عمومی معاونت میراث فرهنگی؛ مهمترین بناهای تاریخی استان چهارمحال بختیاری مورد مرمت قرار گرفت.
«مصطفی هادی پور» معاون میراث فرهنگی استان چهارمحال بختیاری از تعمیر و مرمت مقبره آصف، شاعر نامدار شهر فرخشهر در استان چهارمحال و بختیاری خبر داد. وی افزود: عملیات اجرایی صورت گرفته در مقبره آصف درحالی از سال ۸۷ آغاز شده كه این عملیات مرمتی شامل مرمت دیوارهای اطراف بنا و پشت بام سازی (شیب بندی و ایزولاسیون)، ساخت درب فلزی ورودی و اجرای ازاره های سنگی، تهیه، ساخت و نصب پایه های فلزی و سازه گنبد و دیوارهای حایل و محافظ می شود.
به گفته وی، عملیات مرمتی مقبره آصف با اعتباری بالغ بر یك میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال اجرا شده است.
میرزامحمد معروف به كربلایی میرزا متخلص به آصف از شاعران و عرفای نامدار شهر فرخشهر است، این شاعر نامدار از مفاخر ارزنده و مداح اهل بیت(ع) در این دیار به شمار می رود.
قلعه تاریخی اسفندیارخان بختیاری هم مرمت شد
معاون میراث فرهنگی استان چهارمحال ‍وبختیاری همچنین در بخشی دیگر از سخنان خود از تعمیر و مرمت قلعه تاریخی فرخشهر با اعتباری بالغ بر یك میلیارد و ۳۰۰ میلیون ریال از محل اعتبارات ملی خبر داد.
وی افزود: قلعه تاریخی فرخشهر داخل شهر واقع شده است و بنای این قلعه تاریخی مربوط به اواخر دوره قاجار و متعلق به اسفندیارخان بختیاری است كه در تاریخ ۱۱ مرداد ۱۳۸۴ باشماره ۱۲۴۱۱ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.
آنطور كه هادیپور افزود:عملیات اجرایی مرمت بنای قلعه فرخشهر از سال ۸۶ تاكنون طی چند مرحله انجام شده كه اهم این اقدامات مرمتی شامل پشت بام سازی ازقبیل (شیب بندی و ایزولاسیون)، مرمت ضلع غربی بنا(حذف الحاقات نامناسب، اجرای تأسیسات الكتریكی، اجرای اندود كاه گل سقف و بدنه، اجرای گلویی، اجرای نمای آجری) می شود.
قلعه سردار جنگ هم در فهرست مرمت ها قرار گرفت
معاون میراث فرهگی چهارمحال بختیاری ازتعمیر و مرمت قلعه سردار جنگ متعلق به نصیرخان بختیاری كه حدود ۹۰ سال پیش اواخر دوره قاجاریه بنا شده خبر داد.
وی افزود:این بنای تاریخی در ۲۵ كیلومتری جنوب شرقی شهركرد و در مركز استان چهارمحال وبختیاری و در روستای سورك از توابع بخش كیار قرار دارد.
مصطفی هادیپورعملیات اجرایی این بنای تاریخی را شامل اجرای تأسیسات الكتریكی و برق، اجرای گچ كشی بدنه و سفیدكاری، استحكام بخشی، اجرای گلویی و اجرای كف فرش آجری دانست و گفت : معماری قلعه به شكلی است كه ظرافت، سادگی و بی پیرایگی به كار رفته در تزئینات قلعه چشم هر ببینده ای را خیره می كند.
وی با بیان اینگه قلعه تاریخی سردار جنگ بختیاری با اعتباری بالغ بر ۸۵۰ میلیون ریال از محل اعتبارات ملی در حال تعمیر و مرمت است.
این قلعه شامل ساختمان اصلی با دو طبقه زیرزمین و هم كف، ابنیه جانبی شمال و جنوب آن، ورودی هشتی شكل و حمام كوچك است كه مصالح آن از خشت و گل و نمای آن از آجر است.
 

1396/05/18
16:58:49
5.0 / 5
5261
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1403

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912