فراجا گردشگری
طرحی كه ایران ارائه كرد؛

پذیرش پیشنهاد شناسایی ظرفیت های گردشگری تركیه، ایران و تاجیكستان

پذیرش پیشنهاد شناسایی ظرفیت های گردشگری تركیه، ایران و تاجیكستان فراجا: پروژه پیشنهادی ایران برای شناسایی مناطق ویژه گردشگری بر پایه جوامع محلی به قصد پشتیبانی از كسب و كارهای محلی تركیه، ایران و تاجیكستان در صندوق پروژه های كومسِك پذیرفته شد.به گزارش فراجا به نقل از مهر، این طرح با عنایت به شباهت های بسیار كشورهای حوزه خاورمیانه و آسیای میانه مخصوصاً سه كشور تركیه، ایران و تاجیكستان از حیث نقش و اهمیت و ساختار جوامع محلی و بومی آن ها و اهمیت توجه به گردشگری بر پایه جوامع محلی در هر سه كشور و تجربیات مشترك و چالش های كم و بیش یكسان و امكان هم افزایی هر سه كشور در حوزه گردشگری جوامع محلی و روستایی از منظر برنامه ریزی، مدیریت و بازاریابی ارسال شده است.
این طرح می خواهد تا در این سه كشور پتانسیل های مناطق مختلف برای گردشگری بر پایه جوامع محلی (گردشگری روستایی و كشاورزی) را بررسی نموده و در هر كشور حداقل یك منطقه را بعنوان منطقه ویژه گردشگری بر پایه جوامع محلی شناسایی كرده و با همكاری با دولت ها، منطقه را از نظر جمع آوری اطلاعات و مستندات آماده كند.
در این طرح بعد از ظرفیت سازی اولیه نیروی انسانی و برگزاری كارگاه ها و نشست های آموزشی و توجیهی برای جوامع محلی و آماده سازی ذهنی آن ها و آشناسازی آن ها با مفهوم مشاركت جوامع محلی برای تولید كسب وكارهای كوچك محلی بر مبنای پتانسیل های گردشگری منطقه، این مناطق به دولت های سه كشور برای ثبت و معرفی بعنوان منطقه ویژه گردشگری بر پایه جوامع محلی پیشنهاد داه شده است.
این مناطق، می تواند به مانند پارك های ملی (در ادبیات محیط زیست) و یا ژئوپارك ها (در ادبیات زمین شناسی) به مثابه مناطق پایلوت برای حفظ فرهنگ بومی، محیط زیست، میراث ناملموس، صنایع دستی و به صورت كلی وجوهات فرهنگی و بومی منطقه خود باشند.
همچنین این طرح می تواند مقدمه و مبنایی برای بازاریابی مشترك بین سه كشور در حوزه گردشگری بر پایه جوامع محلی باشد و از این طریق دوستی ها و تبادلات فرهنگی را در كنار رونق اقتصادی مناطق یاد شده در حوزه كشورهای مسلمان با استفاده از رونق گردشگری حلال، افزایش داده و نمونه و پایلوتی برای گردشگری حلال در جوامع محلی كشورهای یاد شده باشد.
كمیته دائمی همكاری های اقتصادی و تجاری سازمان همكاری اسلامی (COMCEC) اصلی ترین مؤسسه همكاری اقتصادی و تجاری جهانی اسلام است. كومسك بعنوان یك انجمن مركزی برای حل مسائل و مشكلات توسعه مشترك امت اسلامی (OIC) عرضه طریق می كند. كومسك دارای ۵۷ كشور عضو و ۵ كشور ناظر است كه در چهار قاره جهان قرار دارند.
رسیدگی به چالش های اقتصادی امت اسلامی و كمك به توسعه اقتصادی كشورهای عضو، تولید و انتشار دانش با به اشتراك گذاری تجربیات، تولید درك مشترك و سیاست های تقریبی در بین كشورهای عضو مطابق با دیدگاه و اصول استراتژی، میزبانی نشست های وزرای اقتصادی كشورهای عضو برای بحث در مورد مسائل اقتصادی و تجاری بین المللی و مطالعه همه ابزارهای ممكن تقویت همكاری اقتصادی و تجاری میان كشورهای عضو از اهداف كومسك است.
نهادهای دولتی كشورهای عضو كومسك كه عضو كارگروه های كومسك هستند، با هم افزایی و مشاركت بخش خصوصی فعال در زمینه همكاری های اقتصادی و تجاری می توانند پیشنهادهای پروژه را عرضه كنند. پروژه ها را می توان در یكی از ۶ مناطق همكاری مختلف (كشاورزی، مالی، كاهش فقر، حمل و نقل و ارتباطات، گردشگری و تجارت) طراحی كرد. علاوه بر صاحب پروژه، باید ۲ كشور عضو كومسك هم در این پروژه شریك باشند كه می توانند با بهره مند شدن از پروژه یا كمك های فنی، منابع انسانی و غیره به پروژه كمك كنند.

1396/12/06
14:26:21
5.0 / 5
4269
تگهای خبر: گردشگری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1403

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912