فراجا گردشگری

حفاظت از بناهای تاریخی در عید نوروز

حفاظت از بناهای تاریخی در عید نوروز به گزارش فراجا فرمانده یگان حفاظت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خبر داد: تا ۱۵ اسفند دستورالعملی مشخصی به فرماندهان یگان حفاظت میرات فرهنگی ابلاغ می گردد تا بتوانیم فرصت ارتكاب جرم دربناهای تاریخی در نوروز را كاهش دهیم.


به گزارش فراجا به نقل از ایسنا، سردار امیر رحمت الهی در نشست هم اندیشی با خبرنگاران میراث فرهنگی كه دوشنبه ۷ اسفند در سازمان میراث فرهنگی برگزار شد، تصریح كرد: اصولا خدمات دستگاه ها به صورت برجسته با استفاده از حداكثر نیروی انسانی در روزهای خاص مانند نوروز انجام می شود، به گونه ای كه نیروی انتظامی اقدامات خود در نوروز را "عملیات نوروزی" می نامد.
به گفته او تهیه دستورالعمل برای كاهش ارتكاب جرم در نوروز از مهمترین اقدامات این یگان است.
وی با بیان این كه همه یگان های حفاظت در نوروز مكلف به آماده باش در حالت كلی هستند، تصریح كرد: این دستورالعمل تا ۱۵ اسفند به همه فرماندهان یگان حفاظت در سراسر كشور ابلاغ می گردد و مبحث حفاظت از بناهای تاریخی و جلوگیری از تجاوز به محوطه ها هم در این ایام مورد توجه قرار می گیرد.
او افزود: نیروی یگان حفاطت باید جلوه یك خدمت برجسته در تعطیلات نوروز باشد و تلاش كند تا فرصت های ارتكاب جرم را كم كند.
*جرایم ضد میراث فرهنگی در حد جرایم امنیت ملی هستند
فرمانده یگان حفاظت سازمان میراث فرهنگی با بیان این كه بین حفظ و نگهداری و معرفی میراث فرهنگی با توسعه گردشگری یك رابطه ی منطقی وجود دارد، اظهار داشت: یگان حفاظت سازمان میراث فرهنگی برپایه اجرای دستورالعمل ابلاغی از جانب فرماندهی این یگان و معاونت میراث فرهنگی موظف به حفاظت از همه اموال فرهنگی است.
وی در ادامه با عرضه ی آماری اقدامات خود در طول سال گذشته، توضیح داد: 32 هزار اثر ثبت ملی شده، 22 اثر غیرمنقول ثبت جهانی، 31 یگان حفاظت با ساختار و تشكیلات مشخص و منسجم با دستورالعمل اجرایی وظیفه حفاظت از میراث فرهنگی را در كشور انجام می دهند.
او با بیان این كه معتقدم مأموریت های یگان حفاظت چند وجهی است، ادامه داد: اماكن تحت پوشش مانند ساختمان و اموال منقول و غیرمنقول در یك بخش جنبه امنیتی دارند، چون قانون گذار جرایم ضد میراث فرهنگی را در حد جرایم امنیت ملی می داند و حتی آغاز به جرم میراث فرهنگی در بعضی موارد خود جرم تلقی می گردد. حتی اگر موفق به انجام آن كار نشود. از جانب دیگر بخشی از مأموریت ها جنبه انتظامی دارند.
او با اشاره به وظایف نیروی یگان میراث فرهنگی در بناهای تاریخی اظهار نمود: در روزهایی مانند نوروز شاید روزانه بالغ بر 20 هزار نفر از یك مجموعه تاریخی دیدن كنند كه نیروهای یگان حفاظت موظف اند با رعایت حقوق شهروندی و تكریم ارباب رجوع وظیفه كنترل را انجام دهند. این مأموریت ها به شكلی التزام بخشیدن است چون علاوه بر كنترل؛ تأمین امنیت و جلوگیری از خسارت به آثار تاریخی هم در دستور كار قرار دارد. این ها نشان داده است می توان مشابهت هایی بین مأموریت های نیروی انتظامی و یگان حفاظت قائل شد.
سردار رحمت الهی همینطور با بیان این كه 253 پایگاه حفاظتی و 245 موزه كشور تحت پوشش حفاظت از این یگان هستند، ادامه داد: در 11 ماه گذشته 57 هزار و 692 قلم شی از قاچاقچیان آثار تاریخی كشف، ضبط و تحویل مراجع قضایی شده است كه 23 هزار و 727 قلم شیء مكشوفه ی اصل از این تعداد متعلق به دوره های مختلف تاریخی و 26 هزار و 359 قلم شیء، آثار جعلی هستند كه با عنایت به اینكه افراد تلاش در خرید و فروش این آثار جعلی به مردم و فریب آن ها داشته اند، خود یك جرم تلقی می گردد.
او اظهار داشت: تابحال هزار و 378 پرونده پیگیری شده در فهرست كاری این یگان وجود دارد كه 617 پرونده خوشبختانه به موقع انجام شده و به نتیجه رسیده اند و دو هزار و 423 نفر بعنوان مجرم دستگیر شده اند. همینطور 679 حفاری غیرمجاز اتفاق افتاده كه مجرمان آن ها دستگیر شده اند.
فرمانده یگان حفاظت سازمان میراث فرهنگی با بیان این كه كشفیات آثار تاریخی هم تابحال 38 درصد افزایش داشته است و میزان كشفیات مربوط به اشیای مكشوفه اصیل با 63 درصد رشد روبه رو بوده است، اظهار نمود: متاسفانه از یك دید باید اظهار داشت كه با عنایت به این آمار به نظر می رسد میل و گرایش مجرمان نسبت به پدیده حفاری های غیرمجاز كاهش پیدا نكرده است.
او همینطور از اسكورت 205 مورد انتقال آثار تاریخی به نقاط مختلف اطلاع داد و اظهار داشت: از این تعداد 12 مورد اسكورت خارجی بوده است، همینطور همه اسكورت ها را نمی توان در قالب برگزاری نمایشگاه های مختلف دانست، ازاین رو گاهی اوقات این اسكورت ها برپایه مرمت ها یا برخی اقدامات دیگر انجام شده اند.

حفاظت از میراث فرهنگی در متون اموزشی نیروی انتظامی
فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی با بیان این كه صرفا تعبیر این یگان از حفاظت، گماردن نیروی انسانی و فیزیكی در بناهای تاریخی نبوده است، به بیان رویكرد علمی این یگان در قبال حفاظت از آثار تاریخی پرداخت.
او با اشاره به اجرای یك تفاهم نامه با دانشگاه علوم انتظامی بعنوان غنی ترین منبع در امور حفاظتی و امنیتی و اساتید مجرب در سال گذشته، اظهار نمود: در اجرای ماده هشت آئین نامه حفاظت از میراث فرهنكی مصوب «شاك» (شورای امنیت كشور) بعنوان مهمترین سند یگان حفاظت در امر حفاظت از میراث فرهنگی، یك جلد كتاب با نام «مدیریت انتظامی جرایم ضد میراث فرهنگی» تدوین و چاپ شده و بعنوان یك منبع آموزشی دراختیار قرار گرفته است.
سردار رحمت الهی به ماده هشت آیین نامه اشاره می كند كه برپایه آن نیروی انتظامی در متون آمورشی دانشجویان دانشگاه پلیس، مبحث و اهمیت حفاظت از میراث فرهنگی را باید مورد توجه قرار دهد، اضافه كرد: 16 عنوان آموزشی به دانشگاه علوم انتظامی با هدف استفاده ی دانشجویان ارشد و دكتری با عنوان حفاظت از میراث فرهنگی مد نظر قرار گرفته است تا كارهای پژوهشی انجام و بعنوان منبع در اختیار آن ها قرار گیرد.

«مشاركت همگانی، حفاظت اطمینان بخش، سرمایه اجتماعی است»
فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی با تاكید بر اینكه این یگان علاوه بر وظایف خود از ظرفیت های اجتماعی هم استفاده می نماید به پیگیری و تشكیل دفتر مشاركت اجتماعی از سال قبل از جانب این یگان اشاره نمود.
سردار رحمت الهی ادامه داد: ایده مشاركت های اجتماعی سال قبل مطرح و در ساختار یگان حفاظت از میراث فرهنگی بوجود آمد. همینطور جلساتی در استان ها و شهرهای مختلف با هدف سیاست گذاری در این زمینه برگزار و حتی با استفاده از زیرنویس های تلویزیونی در بعضی استان ها در این زمینه اطلاع رسانی مناسب انجام شد. از جانب دیگر با دوستداران میراث فرهنگی هم فكری های خوبی كردیم.
وی با تاكید بر این كه یگان حفاظت میراث فرهنگی، ایده مشاركت اجتماعی را ساختارمند می كند، اضافه كرد: حدودا ادبیات استفاده از ظرفیت های اجتماعی در مجموعه یگان حفاظت نهادینه شده است. شعار یگان حفاظت نیروی انتظامی هم «مشاركت همگانی، حفاظت اطمینان بخش، سرمایه اجتماعی است» در نظر گرفته شده است.
او با بیان این كه تایید می كنم متأسفانه هنوز تخریب ها در نقاط مختلف كشور ادامه دارد، اظهار نمود: این در شرایطی است كه اگر مُر قانون همه جا حاكم باشد، دیگر شاهد این اتفاقات نخواهیم بود.
*قانون برای همه یكسان است، حتی تولیت شاهچراغ یا اوقاف شهرری
وی با اشاره به تخریب هایی كه در بافت تاریخی شیراز و حتی امامزاده عبدالله شهرری در حال انجام می باشد، اظهار داشت: به نظر می رسد تعبیر دیگری در اداره اوقاف وجود دارد در حالیكه برپایه نص صریح قانون، تشخیص ماهیت فرهنگی تاریخی آثار با سازمان میراث فرهنگی باید مدنظر باشد و اگر دستگاهی قصد تخریبی را دارد حتما باید با میراث فرهنگی هماهنگ كند. اینكه قانون گذار از كلمه هر كس بهره برده یعنی همه نهادها و دستگاه های دولتی هم شامل آن می شوند.
او ادامه داد: اینكه تولیت آستان شاهچراغ با میراث فرهنگی همكاری نمی كند و حتی از ورود مأموران میراث فرهنگی به محوطه های تحت اختیارش جلوگیری می كند باید آن را در شورای تأمین استان مطرح و حل نماییم. باید متجاوزان تحت تعقیب قرار گیرند چون معتقدیم قانون برای همه یكسان است.
سردار رحمت اللهی در پاسخ به پرسش ایسنا كه تخریب ها در شیراز متعلق به یك سال یا چند ماه گذشته است، چرا باید اخیرا این اتفاق به شورای تأمین استان مربوط شود در شرایطی كه در چند سال قبل بخش زیادی از بافت تاریخی شیراز تخریب شده است، اظهار نمود: می دانیم كه اتفاقات در بافت تاریخی شیراز پیشینه قبلی دارد. حتی یك بار دیگر آن در شورای تأمین استان مطرح شده بود. تصمیم گیری ها و اقدامات از بازدارندگی لازم برخوردار نبودند ولی تاكید می نماییم كه نص صریح قانون وجود دارد و شفاف است و میراث فرهنگی از هر اتفاقی در این زمینه جلوگیری می كند.
او اضافه كرد: اگر همچنان از مأموران زبده استفاده نماییم تخریب ادامه دارد. وظیفه و واكنش سازمان با جدیت به مبادی مربوطه اعلام و آن را پیگیری می نماییم.
اعلام یك خط ارتباط سریع برای خطرات احتمالی میراثی
فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی با بیان این كه برپایه اولویت های سال 97، باید یك خط ارتباط سریع برای اطلاع از وضعیت آثار تاریخی مشخص و به خصوص به خبرنگاران اعلام شود، اضافه كرد: باید زیرساخت ها ترمیم شود و رقم قابل توجهی به یگان حفاظت میراث فرهنگی پرداخت شود.
او اظهار داشت: زمانی كه امكان دریافت تلفن سه رقمی برای بعضی از دستگاه ها وجود داشت شاید میراث فرهنگی امكان پیگیری آن را نداشته است اما اكنون این كار را انجام می دهیم. این جزو ضروریات میراث فرهنگی است تا نخست زیرساخت هایمان را تامین نماییم.
 

1396/12/07
15:56:37
5.0 / 5
4301
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1403

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912