فراجا گردشگری
مدیركل میراث فرهنگی البرز:

تاریخ البرز ۵۰ هزارساله می شود

تاریخ البرز ۵۰ هزارساله می شود به گزارش فراجا مدیركل میراث فرهنگی استان البرز با اشاره به ثبت مجموعه پناهگاه های صخره ای سُرهه، اظهار داشت: با ثبت این مهم دیرینگی تاریخی استان به دوران پارینه سنگی میانی رسیده است.به گزارش فراجا به نقل از مهر، حجت الاسلام والمسلمین فخرالدین صابری از ثبت مجموعه پناهگاه های صخره ای سُرهه با قدمت پارینه سنگی میانه و جدید در لیست میراث ملی اطلاع داد و اظهار داشت: با ثبت مجموعه پناهگاه های صخره ای سُرهه؛ قدمت تاریخی استان البرز به دوران پارینه سنگی میانه و جدید رسید.
وی تاكید كرد: با كارشناسی ابزارهای سنگی به دست آمده و نهشته های باستان شناختی در معرض خطر حاصل از حفاری غیرمجاز در این پناهگاه های صخره ای مشخص شد این ابزارها مربوط به دوران پارینه سنگی میانی و جدید است.
صابری افزود: پیش ازاین با آثار به دست آمده از محوطه ازبكی و تپه چگینی نظرآباد؛ تپه مردآباد و حسین آباد كرج؛ دیرینگی آثار تاریخی استان مربوط به دوره نوسنگی حدود ۹هزار سال پیش بوده است، اكنون پناهگاه های صخره ای سرهه این تاریخ را به ۴۰ تا ۵۰ هزار سال پیش تغییر داده است.
مدیركل میراث فرهنگی استان البرز اظهار داشت: مجموعه پناهگاه های صخره ای شامل هفت پناهگاه است كه در منطقه سُرهه توسط حمید حریریان دانش آموخته كارشناسی ارشد دیرینه شناسی شناسایی شده و با همكاری معاونت میراث فرهنگی اداره كل استان البرز پرونده ثبتی اش كامل شده است.
وی ضمن تقدیر از زحمات معاونت میراث فرهنگی برای تهیه و ثبت این اثر شاخص و با اشاره به اینكه حوزه دیرینه شناسی این اداره كل پیش تر شواهدی از وجود آثار دوران پارینه سنگی و میان سنگی را یافته بود، اظهار داشت: پیشنهاد بررسی ویژه برای شناسایی آثار این دوره در دستور كار قرار گرفت كه با اثبات این مورد انتظار می رود آثار بیشتری از این دوره شناسایی شود.
 

1396/12/13
16:58:48
5.0 / 5
4652
این مطلب را می پسندید؟
(2)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1403

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912