فراجا گردشگری
بیم و امید روستاهای گردشگری در نوروز ، ۲

نوروز در این شهر كوچك تاریخی چه می گذرد؟

نوروز در این شهر كوچك تاریخی چه می گذرد؟ فراجا: «هر سال ماسوله در روزهای پیك سفر گاه در روز حدود ۱۶ هزار توریست را پذیرایی می كند، در صورتی كه مطالعات و بررسی ها نشان می دهند، این شهر تاریخی ظرفیت پذیرایی حدود ۴ تا ۵ هزار نفر توریست در روز را دارد، شاید بهترین راهكار برای مرتفع ساختن مشكل ترافیك سنگین خودرویی در ماسوله، توزیع توریست در طول سال برای این شهر تاریخی است»


به گزارش فراجا به نقل از ایسنا، "ماسوله" در فومن گیلان را یكی از نقاط تاریخی، سرسبز و خوش آب و هوای شمال ایران می دانند. قدمت این شهر تاریخی را به واسطه ی سال ثبت ملی شدن آن در لیست میراث فرهنگی و طبیعی یعنی ۱۳۵۴ و با شماره ۱۰۹۰ می توان تائید كرد.
هر چند عكس ها و حرف هایی كه هر توریست پس از دیدن ماسوله به زبان می آورد نشان از تغییر بخش هایی از بافت تاریخی ماسوله بعنوان یك شهر كوچك و قدیمی دارد، شهری كه سال های گذشته تلاش بیشتری برای حفاظت از آن در مقابل توسعه ی عمرانی، انسانی و تخریب ها می گردد و حتی آن را در لیست موقت یونسكو قرار داده اند تا روی هم نوبت ثبت جهانی این شهركوچك برسد، اما به نظر می رسد باید تمهیدات بیشتری برای نوروز در ماسوله داشت، شهری كه در نوروز چهار برابر ظرفیت خویش را به واسطه میهمان نواز بودن اش پذیرا می گردد و احتمال صدمه به این شهر به مرور بیشتر می گردد.

مسافران نوروزی چهار برابر بیشتر از ظرفیت ماسوله به این روستا می روند
مصطفی پورعلی مدیر پایگاه ملی میراث فرهنگی ماسوله؛ این شهر را جزو قدیمی ترین شهرهای ایران می داند كه دستِ كم از سال ۱۳۱۵ دارای شهرداری بوده است و به ایسنا می گوید: مردم بومی ماسوله میهمان نوازِ مسافران نوروزی اند، و حتی در ایام پیك حضور مسافران و گردشگران تلاش خویش را برای میهمان نوازی و استقبال از گردشگران به كار می برند.
او با اشاره به برگزاری جلسه شورای راهبردی و كمیته فنی میراث فرهنگی ماسوله در ایام گذشته با حضور اعضای كمیته مهندس مهدی مجابی، محمدحسن محبعلی، نیكروز مبرهن شفیعی، علی رضا قلی نژاد، هدی رهبر، آرش خدابخش و آقاجانی - شهردار ماسوله - با محوریت بررسی طرح های ساماندهی ترافیك در محدوده ماسوله در روزهای پیك سفر تشكیل شده بود، تاكید می كند: اجماع نظر اعضای شورا بر این است كه ورود توریست بیش از ظرفیت، سبب صدمه های فراوانی به این شهر تاریخی می گردد.
پورعلی می گوید: در این موقعیت زمانی، گاه در یك روز نزدیك به ۱۶ هزار نفر مسافر واردِ این شهر تاریخی می شوند، در صورتی كه مطالعات و بررسی ها نشان داده است شهر حدود ۴ تا ۵ هزار نفر جمعیت دارد.


وی بابیان این كه ظرفیتِ ماسوله در همین حد است و ورود تعدادِ بیشتر، عامل مخرب برای این شهر است؛ به وجود دو دیدگاه برای وضعیت آینده این شهر تاریخی اشاره می كند و می افزاید: در دیدگاه اول باید شهر را توسعه داد تا سالانه بتواند ظرفیت ۱۵ هزار مسافر را داشته باشد كه در این شرایط، حفاظت ماسوله با چالش جدی مواجه خواهد شد.
او اضافه می كند: به فراخورِ حضور این جمعیت مسافر كه متاسفانه بیشتر در روزهای خاصی از سال وارد ماسوله می شوند، به مرور چیزی از ماسوله ی پرارزش باقی نمی ماند، بنابراین باید برپایه میزان ظرفیت مجاز، پذیرایی ازگردشگران را انجام صورت پذیرد.
وی با تاكید بر این كه هر طرحی برای ساماندهی ترافیكِ شهری باید برپایه ظرفیت پذیری منطقی حضور گردشگران دیده شود، ادامه می دهد: نخست باید سیاستگذاری صورت گیرد و به جای این كه توریست انبوه، در یك بازه زمانی واردِ شهر شود، با توزیع مسافران و گردشگران، در ۱۲ ماه سال و فصول مختلف این مشكلات هم برطرف می گردد.
او وظیفه رسانه ها در معرفی جاذبه های گردشگری و محیط های طبیعی و تاریخی این شهر موثر دانست تا حضور گردشگران در طول سال توزیع شود و البته محدود بودن ایام گردشگری مشكل فقط ماسوله نیست، می افزاید: سازمان میراث فرهنگی با استفاده از دولت حتی لایحه ای را تدوین كرده بود تا به جای این كه تعطیلات در یكسری از روزهای محدود سال باشد در طول سال گسترده شود.
پورعلی با تاكید بر این كه نه تنها ماسوله بلكه استان گیلان یكی از نقاطی است كه به واسطه ی حضور بیش از اندازه گردشگران و مسافران نوروزی به این استان، صدمه می بیند، ادامه می دهد: تعطیلاتِ پیوسته ی نوروزی بخشی از این مسایل را پیش می آورد، اتفاقی كه كل گیلان با آن دست به گریبان اند. تهمیدات در سطح بالا و كلان كشور است، باید فكری اندیشیده شود.

شهرالكترونیك می تواند گیلان را نجات دهد
او همچون راهكارها در این زمینه را بحث "شهر الكترونیك" بیان می كند و می افزاید: در این طرح كسی كه از فومن قصد حركت به سمت ماسوله را دارد، می تواند از ظرفیت و وضعیت شهر آگاه شود، اقامت ها را بررسی كند و سپس برای آمدن یا نیامدن به ماسوله تصمیم گیری كند.
پورعلی دومین دیدگاه در مورد ماسوله را به نوع گردشگری و كیفیت گردشگری در این شهر تاریخی مربوط می داند و ادامه می دهد: تلاش ما در این سال ها این بود كه تا با دوستان مان در این حوزه، گردشگری ماسوله را از گردشگری غیرفرهنگیِ صرف به سمت گردشگری فرهنگی سوق دهیم كه البته تا كنون تمهیدات و توسعه فعالیت های موزه ای و فرهنگی در این راستا شكل گرفته اند.
او تاكید می كند: سیاست پایگاه ماسوله برای نوروز سمت وسو دادن به گردشگری فرهنگی در این شهر كوچك تاریخی است تا بتواند مثمرثمر باشد.
مدیر پایگاه ملی ماسوله با اشاره به ایجاد سه موزه در این شهر تاریخی در چند سال گذشته، از مرمت و بازسازی یك آسیاب قدیمی خبر می دهد و می افزاید: همینطور برگزاری نمایشگاه از هنرمندان و نقاشان برجسته گیلان در فضای پایگاه و موزه برای نوروز در دستور كار است.
او تاكید می كند: امسال با كمك فرمانداری، شهرداری، شورا، دادستانی و اهالی بازار تمهیداتی برای ساماندهی فضاهای موقت و داربستی شهر انجام شد تا سیما و منظرِ مناسبی در ماسوله شكل بگیرد.

رفتارِ مسافرانِ نوروزی با بافت تاریخی ماسوله؛
مدیر پایگاه ملی ماسوله با بیان این كه مسافران وقتی وارد یك شهر می شوند باید بدانند، میهمان آن شهر هستند ونگه داشتن احترام صاحبخانه ضروری می باشد، همان گونه كه صاحبخانه هم باید احترام میهمان را داشته باشد، اظهار می كند: در شهر های تاریخی مبحث قدری پییچیده تر است. در شهرهایی مانند ماسوله كه قدری سازو كار خاص تری به لحاظ بافت و ساختار ارگانیك و معماری دارند، انجام این كار قدری پیچیده تر است، چون مسافران با گذرهایی مواجهند كه تا كنون از آن ها عبور نكرده اند، معابری كه گاها روی خانه پایین دست قرار دارد. شاید كسی چنین تجربه ای را نداشته باشد و فكر كند می تواند مانند برخی نقاط دیگربا سروصدا از هر نقطه عبور كند و حتی آتش روشن كند، اما اگر قدری توجه را بیشتر و با یك نگاه بومی به این مساله نگاه كند متوجه می گردد كه رفتارهایش می تواند سبب صدمه شده و مزاحمت تولید كند.
او ادامه می دهد: خیلی از مردم ماسوله می دانند كه در یكسری از ساعت ها نباید به خصوص روی سقف خانه های دیگر سروصدا تولید كنند، چون خانواده در پایین دست آن در حال زندگی هستند. ساختار شهری مانند ماسوله این گونه است، اما بعضی مسافران و گردشگران بطور قطع از این موقعیت آگاه نیستند.
وی حضور گردشگران را عاملی برای پویایی شهر می داند و ادامه می دهد: نصب تابلوی راهنما و تهیه بروشور از اولین اقداماتی است كه امسال برای حضور مسافران نوروزی انجام داده ایم. تابلوهای اطلاع رسانی را اصلاح كرده ایم و تابلوهای جدیدی برای گردشگری و تعیین حدود محلات مشخص تهیه شده اند. همینطور حفاظت از بافت تاریخی در نوروز در دستور كار است.
پورعلی با اشاره به تجربه اش در چند سال قبل در ماسوله، امیدوار است تا آینده خوبی منتظر ماسوله باشد.1396/12/24
17:59:55
5.0 / 5
4633
تگهای خبر: بافت تاریخی , توریست , سفر , شهر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1403

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912