فراجا گردشگری

بازدید جهانگیری از اماكن تاریخی و گردشگری تبریز

بازدید جهانگیری از اماكن تاریخی و گردشگری تبریز فراجا: معاون اول رییس جمهور از برخی موزه ها و اماكن تاریخی و گردشگری شهر تبریز بازدید نمود.


به گزارش فراجا به نقل از ایسنا، اسحاق جهانگیری پیش از ظهر امروز(شنبه) در جریان سفر به تبریز، به همراه استاندار آذربایجان شرقی از موزه قاجار، مقبرة الشعرا، خانه مشروطه و میدان شهرداری در شهر تبریز بازدید كرد و در جریان اقدامات صورت گرفته در جهت آماده سازی این اماكن تاریخی برای بازدید گردشگران و هم رویداد تبریز ۲۰۱۸ قرار گرفت.
موزه قاجار یكی از موزه های شهر تبریز است كه در محل خانه امیرنظام گروسی و در محله ششگلان قرار گرفته است. این موزه در سال ۱۳۸۵ بعد از مرمت و بازسازی، به صورت رسمی افتتاح شد.
خانه امیرنظام گروسی كه در دوره ناصرالدین شاه و در زمان پیشكاری امیر نظام گروسی و توسط وی تولید شده است در سال ۱۳۷۰ توسط سازمان میراث فرهنگی خریداری و در لیست آثار ملی كشور به ثبت رسید.
مقبرةالشعرا هم یكی از گورستان های تاریخی شهر تبریز است كه در محله سرخاب واقع شده و بیش از ۴۰۰ شاعر، عارف و رجال نامی ایران و كشورهای منطقه از ۸۰۰ سال پیش از حكیم اسدی طوسی تا استاد شهریار، در این آرامگاه به خاك سپرده شده اند.
از معروفترین آرمیدگان مقبرةالشعرا عبارتند از: اسدی طوسی، قطران تبریزی، مجیرالدین بیلقانی، خاقانی شیروانی، ظهیرالدین فارابی، شاپور نیشاپوری، شمس الدین سجاسی، ذوالفقار شروانی، همام تبریزی، مانی شیرازی، شكیبی تبریزی و سید محمد حسین شهریار. خانه مشروطه هم خانه ای دو طبقه و بزرگ با مساحت ۱۳۰۰ متر مربع است كه ساخت آن به سال ۱۲۴۷ برمی گردد.
در این خانه آثار تاریخی نظیر وسایل شخصی سران مشروطه، اسلحه كمری ستارخان، فرش مشروطه و … به چشم می خورد. این خانه خصوصیت های معماری منحصربفردی دارد كه آن را از دیگر خانه ها متمایز كرده است.
در قسمتی از این خانه تندیس های شخصیت هایی از دوران آغازین مشروطیت مثل ستارخان، باقرخان، جهانگیرخان صور اسرافیل و … وجود دارد. در بخشی دیگر تصاویری از شخصیت هایی چون مظفرالدین شاه، محمدعلی شاه و
دیگر مخالفان مشروطه وجود دارد و در این بخش اسناد تاریخی زیادی كه مربوط به انقلاب مشروطه و فرمان مشروطه هستند هم به چشم می خورد.
این خانه كه در سال ۱۳۶۷ به مالكیت سازمان میراث فرهنگی در آمد از آثار ملی ایران است و در سال ۱۳۵۴ به ثبت ملی رسیده است.
میدان شهرداری (ساعت) در مقابل كاخ شهرداری تبریز معروف به «ساختمان ساعت» واقع شده است. كاخ شهرداری تبریز یكی از بناهای زیبا، مستحكم و دیدنی شهر تبریز است كه ساخت آن از سال ۱۳۱۴ تا ۱۳۱۸ خورشیدی در محل گورستان متروك و مخروبه كوی نوبر با نظارت مهندسان آلمانی و در زمان ریاست شهرداری حاج ارفع الملك جلیلی انجام شد.این اثر در تاریخ ۲۹ تیر ۱۳۷۷ بعنوان یكی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.1397/01/11
15:30:45
5.0 / 5
4207
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1403

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912