فراجا گردشگری

درخواست برخورد با عاملان آتش سوزی سرهنگ آباد

درخواست برخورد با عاملان آتش سوزی سرهنگ آباد فراجا: «پاس كاری برای شناسایی خاطیان آتش سوزی عمارت سرهنگ آباد زواره را تمام كنید، بهتر است زودتر عاملان آتش سوزی مشخص و برخورد قضایی با آن ها صورت گیرد.»


سید احمد محیط طباطبایی، رییس ایكوم ایران و مدیر پایگاه بافت تاریخی شهر زواره؛ احتمال عمدی بودن آتش سوزی عمارت "سرهنگ آباد" را زیاد می داند و به ایسنا می گوید: باید پیگیری ها برای شناساییی عاملان این اتفاق صورت گیرد و عوامل آن مشخص شوند تا برخورد قضایی لازم صورت گیرد. میراث فرهنگی و مالك این عمارت تاریخی و نفیس بهتر است پاس كاری به یكدیگر در مورد پیگیری عاملان تخریب را تمام كند.
او با تاكید بر این كه مالكیت این بنا در اختیار مالك شخصی بوده و میراث فرهنگی فقط آن را با هزینه ای گزاف مرمت كرده است، ادامه می دهد: عمارت "سرهنگ آباد" متعلق به خاندان عامری سهام السلطنه است كه بنای خویش را شبیه چهل ستون صفوی اصفهان ساخته، اما چون معماری بنا متناسب با مجموعه كوهستانی و سردسیر منطقه نبوده، پس از مرگ او و به علت بی توجهی به این بنای تاریخی، آن چندین سال مورد صدمه قرار می گیرد، تا سال قبل كه میراث فرهنگی مرمت آن را در دستور كار قرار داده و عملیات نجات بخشی آن انجام می گردد.
به گفته ی وی قرار بود با آخر مرمت و بزودی این مكان از مالك گرفته شده و بعنوان یك مكان گردشگری مورد استفاده گردد.
او كه فقط مسئول ۳۴ هكتار بافت تاریخی شهر زواره است؛ با بیان این كه هنوز نمی داند میزان صدمه وارد شده به این بنا چه قدر اس، ادامه می دهد: این بنا جزو ابنیه ی پرارزش در شهرستان زواره است كه باید مورد توجه قرار گیرد.
سه شنبه بامداد -۱۴ فروردین- بخشی از كاخ قاجاری سرهنگ آباد شهرستان زواره توسط افراد ناشناس آتش گرفت و برپایه تصاویر انتشار یافته درصد زیادی از عمارت تاریخی در آتش سوخت.
فریدون اللهیاری، مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان؛ اما با بیان این كه پس از وقوع آتش سوزی با اطلاع مردم محلی، آتش خاموش و عملیات رفع خطر انجام شد، در مورد نحوه ی پیگیری این آتش سوزی تاكید كرده بود: با اینكه این مجموعه مالك خصوصی دارد، اما با عنایت به ثبت ملی این اثر و منحصر به فرد بودن آن با تمام توان پیگیر این تعرض و عمل غیرفرهنگی هستیم.


1397/01/18
14:42:31
5.0 / 5
4447
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1403

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912