فراجا گردشگری

چگونه و چقدر ارز مسافرتی بگیریم؟

چگونه و چقدر ارز مسافرتی بگیریم؟ فراجا: با تغییر و تحولاتی كه در سیاست های ارزی رخ داد و دلار تك نرخی شد، اكنون مسافران برای دریافت ارز مورد نیاز خود با ابهاماتی مواجه اند.به گزارش فراجا به نقل از ایسنا، در جریان یكسان سازی نرخ ارز برای دلار نرخ ۴۲۰۰ تومان تعیین شد و تمامی گروه ها و مشمولان دریافت ارز مبادله ای كه با نرخ پایین تر از بازار و حدود ۳۸۰۰ تومان آن را دریافت می كردند، باید از این پس دلار ۴۲۰۰ تومانی را مورد استفاده قرار دهند.

یكی از گروه های مصرف كننده ارز مسافران خارج از كشور هستند؛ این افراد البته تا شهریورماه سال ۱۳۹۶ ارز مبادله ای دریافت می كردند، یعنی با نرخ دولتی كه به كمتر از ۳۸۰۰ تومان می رسید، به صورتی كه به هر مسافر به اندازه ۳۰۰ دلار پرداخت می شد و برای سفرهای عتبات عالیات حدود ۲۰۰ دلار بود، اما از نیمه دوم سال قبل با بازنگری در مقررات ارزی این گزینه حذف شد و مسافران باید ارز را به صورت آزاد دریافت می كردند.

اما پس از حذف ارز مسافرتی از لیست مبادله ای شرایطی كه وجود داشت این بود كه مسافران می توانستند از صرافی بانك ها تا سقف ۵۰۰۰ دلار ارز دریافت كنند و با عرضه پاسپورت، كارت ملی و بلیت انجام می شد كه نرخ آن تفاوت چندانی با بازار نداشت و حدود ۱۵ تا ۲۰ تومان روی هر دلار ارزان تر عرضه می شد. با این حال با تصمیم اخیر ارزی و یكسان سازی نرخ ارز شرایط مسافران بار دیگر تغییر كرده و حجم دلار اختصاص یافته به آن ها تا یك پنجم كاهش یافته است.

از این پس مسافران باید دلار را با نرخ ۴۲۰۰ تومان دریافت كنند و شرایط از این مقرر است كه ارز مسافرتی برای یكبار سفر در سال تا حدود ۱۰۰۰ یورو یا معادل آن به سایر ارزها به مسافران در مرزهای خروجی هوایی پرداخت می گردد. میزان ارز مسافرتی پرداختی به مسافران هوایی به كشورهای هم مرز و مشترك المنافع به غیر از عراق ۵۰۰ یورو و یا معادل آن به سایر ارزها است.

متقاضیان ارز مسافرتی موظف می باشند گذرنامه معتبر، بلیت هواپیما، ویزای كشور مقصد (كشورهایی كه نیاز به ویزا دارند) و رسید پرداخت عوارض خروج از كشور را به بانك ملی پرداخت كنند. پرداخت ارز در باجه بانك ملی مستقر در مبادی خروجی بعد از (باجه كنترل گذرنامه) و در مقابل دریافت سند حسابداری و مهر كردن گذرنامه متقاضی انجام می گردد. میزان و ترتیبات پرداخت ارز به زائران عتبات عالیات فعلا مشخص نمی باشد و بعد از هماهنگی با سازمان حج و زیارت مشخص می گردد.

با توجه به شرایط جدید دیگر مسافران برای دریافت ارز هیچ نیازی به ورود به بازار ارز و یا رجوع به صرافی بانك ها ندارند و تماما در شبكه بانكی انجام می گردد.
1397/01/23
18:37:30
5.0 / 5
4264
تگهای خبر: سفر , مسافر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1403

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912