فراجا گردشگری

قول مسئولان خوزستانی ها برای ارجان و چگاسفلی

قول مسئولان خوزستانی ها برای ارجان و چگاسفلی فراجا: مسئولان میراث فرهنگی و شهری خوزستان و بهبهان در شرایطی دور یك میز نشستند و در مورد مرتفع ساختن مشكلات و موانع برخی روستاهای این منطقه مانند ˮارجانˮ و ˮچگاسفلیˮ صحبت كرده اند كه هنوز روشی برای مرتفع ساختن مشكلات آنها اعلام نكرده اند.


به گزارش فراجا به نقل از ایسنا، یك بار اعلام می كنند كه طرح نقشه برداری و مستندسازی هوایی محوطه باستانی "ارجان" در دست انجام است و بار دیگر با برگزاری جلسه ای به فكر مرتفع ساختن مشكلات و موانعی هستند كه دلیل اش را وجود محوطه تاریخی "ارجان" و "چگاسفلی" می دانند، ان هم در شرایطی كه به قول ی دیرینه شناس این محوطه ی تاریخی در سال های گذشته؛ «بیش از ۲ درصد از محوطه ارجان باقی نمانده و ۹۸ درصد آن توسط سدسازی، شهرداری، وزارت آب و نیرو، وزارت نفت، كارخانه سیمان و... ویران شده است. »
با این وجود، دو روزگذشته، فرهاد عزیزی مدیركل امور پایگاه‎های سازمان میراث فرهنگی، علیرضا ایزدی مدیركل میراث فرهنگی خوزستان، عباس مقدم مدیر پایگاه میراث فرهنگی ارجان و چگاسفلی و عضو هیات علمی پژوهشكده باستان‎شناسی سازمان میراث فرهنگی، محمد حری فرماندار بهبهان و هم نمایندگان تام‎الاختیار اداره‎كل بنیاد مسكن و همینطور شركت گاز استان؛ نشستی را با هدف مرتفع ساختن مشكلات بوجود آمده برای روستاهای منطقه برگزار كردند.
علیرضا ایزدی، مدیر كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خوزستان در این جلسه اظهاركرد: برپایه توافقی كه بین سازمان میراث فرهنگی و شركت گاز استان خوزستان صورت گرفت، با رعایت ضوابط، مشكل روستای تاریخی چگاسفلی بزودی حل می گردد. در واقع به این نتیجه رسیدیم تا بر اساس كار كاشناسی صورت گرفته، مشكلات گاز روستاهای منطقه مرتفع شود.
وی همینطور با اشاره به راه‎اندازی پایگاه میراث فرهنگی در "ارجان" و "چگاسفلی" و حضور عباس مقدم بعنوان مدیر این پایگاه؛ اظهار نمود: برپایه تصمیم سازمان میراث فرهنگی مقرر است كه در دو محوطه "ارجان" و "چگاسفلی" امسال دو فصل كاوش جدید آغاز شود و شروع جدی فعالیت‎های ارجان در حوزه شهرستان بهبهان هم دنبال شود.
عباس مقدم، مدیر پایگاه میراث فرهنگی ارجان و چگاسفلی هم با اشاره به یافتن راه حل مناسب برای گازرسانی به مردم منطقه، بر حفظ مواریث فرهنگی كشور و استان همچون محوطه‎های باستانی و گورهای كشف‎شده در منطقه برپایه ضوابط عرصه و حریم تصریح كرد.
او همینطور با بیان این‎ كه باتوجه به ویژگی‎های ارجان، این محوطه باید به ثبت جهانی درآید، اضافه كرد: خوشبختانه این شهر یكی از سالم‎ترین شهرهای تاریخی ایران است و بر همین مبنا این كیفیت را دارا است كه زودتر به ثبت جهانی برسد.
مقدم با بیان این نكته كه در سال ۹۴، هشت گور دسته جمعی و منفرد در چگاسفلی به دست آمد كه در این هشت گور در مجموع ۱۰۲ نفر تدفین شده بودند، اظهار نمود: این نشان از مقدس و آئینی بودن این شهر در گذشته دارد كه مردم مردگان خویش را به این شهر آورده و دفن می‎كردند.
عضو هیات علمی پژوهشكده باستان‎شناسی سازمان میراث فرهنگی بیان كرد: بررسی‎ها نشان داد باآنكه گورهای هشت‎گانه همگی متعلق به یك دوره بوده اند، اما تفاوت هایی داشته اند. تفاوت در چهره ی تدفین‎ها هم به احتمال زیاد ریشه در تفاوت در اقوام مختلفی بوده است كه به منظور تدفین از نقاط مختلف به این گورستان‎ها آورده شده بودند.
او وجود نخستین گور آجری دنیا در چگاسفلی را یكی از نشانه هایی دانست كه باید این محوطه ی تاریخی در لیست میراث جهانی به ثبت برسد و اظهار داشت: ثبت جهانی شدن یك محوطه تاریخی، ضوابطی دارد؛ بر این اساس باید روستاهایی كه در اطراف محوطه تاریخی با معیارهای خاص امروزی به وجود آمده است، به نحوی برداشته شوند.
مدیر پایگاه میراث فرهنگی ارجان و چگاسفلی برای انجام این كار پیشنهادِ همكاری با بنیاد مسكن را مطرح كرد تا تدبیری برای جابجایی این روستا در پنج سال آینده فرآهم شود، به گونه ای كه روستائیان از آن منطقه دور نشوند.
او با بیان این‎كه روستای حاضر باید با كمك مشاورین به صورت یك روستای بوم‎گردی طراحی شوند، هم اضافه كرد: اگر مقرر است روستا جابه‎جا شود این مورد باید با طراحی خاصی صورت گیرد تا مكان جدید جایی برای ساكنانِ روستا و گردشگران از شرایط اقامت در آن‎جا منتفع شوند.

حری، فرماندار بهبهان هم در این جلسه با تاكید بر لزوم توجه به مطالبه بر حق مردم در زمینه گازرسانی به روستای چگاسفلی، اظهار داشت: مردم روستا در این زمینه نگران و خواهان تعیین تكلیف خود هستند. ما اساساً با تعامل با میراث فرهنگی كمك می نماییم تا موانع پیش‎رو در این زمینه برطرف شود.1397/02/08
13:01:04
5.0 / 5
4433
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1403

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912