فراجا گردشگری

قدیمی ترین موزه جهان را چه كسی ساخت؟

قدیمی ترین موزه جهان را چه كسی ساخت؟ فراجا: در سراسر دنیا ۱۸ مه روز بین المللی موزه نام گرفته و در هر سال این روز با موضوعات مختلف در رابطه با موزه نام گذاری می گردد. روز جهانی موزه در سال ۲۰۱۸ هم موزه های Hyperconnectivity با رویكردهای جدید همگانی نام گرفته است.


به گزارش فراجا به نقل از میوزیوم، Hyperconnectivity اصطلاح جدیدی است كه در سال ۲۰۰۱ برای ارتباطات امروزی مانند مخاطب چهره به چهره، ایمیل، پیام فوری، تلفن یا اینترنت در نظر گرفته شد. شبكه جهانی ارتباطات هر روز پیچیده تر و متنوع تر می گردد و در دنیای امروز موزه ها هم به این روند پیوسته اند و دلیل انتخاب شورای بین المللی موزه (ICOM) هم همین مورد بوده است.
هدف روز جهانی موزه آگاهی رسانی این واقعیت است كه موزه ها ابزار مهمی برای تبادلات فرهنگی، غنی سازی فرهنگ ها، توسعه درك متقابل، همكاری و صلح میان مردم هستند. رویدادها و فعالیت های برنامه ریزی شده مراسم روز جهانی موزه در سال ۲۰۱۸ یك روزه و یا به مدت یك هفته برنامه ریزی شده است.
مشاركت موزه ها در سراسر جهان در این روز در حال افزایش می باشد. در سال ۲۰۱۷ بیش از ۳۶ هزار موزه از ۱۵۷ كشور در این رویداد شركت داشتند.
انجمن موزه های بین المللی ICOM موزه را یك موسسه دائمی و غیر انتفاعی معرفی می كند كه در خدمت جامعه و همینطور پیشرفت آن است. در نتیجه عموم مردم قادر به كسب علم، حفظ، تحقیق، برقراری ارتباط و نمایش میراث ملموس و غیر ملموس به اضافه محیطی لذت بخش برای تفریح، تحصیل و آموزش هستند. ازاین رو روز جهانی موزه IMD پلتفرمی برای افزایش آگاهی عمومی در مورد موزه هایی است كه امروز در بهبود جامعه و در سطح بین المللی نقش دارند.
هر ساله در این روز از موزه های سراسر جهان دعوت می گردد در این مراسم برای ترویج نقش موزه در سراسر جهان شركت و فعالیت های منحصربه ‎فرد، سرگرم كننده و آموزنده عرضه كنند.
این روز در سال ۱۹۷۷ نامگذاری شده و هر ساله بر تعداد شركت كنندگان آن افزوده می گردد. در سال ۲۰۰۹ حدود ۲۰ هزار موزه از ۹۰ كشور و در سال ۲۰۱۰ حدود ۹۸ كشور در این مراسم شركت كردند. در سال ۲۰۱۱ هم ۱۰۰ كشور جهان و بیش از ۳۰ هزار موزه و در سال ۲۰۱۲ حدود ۱۲۰ كشور جهان در مراسم روز جهانی موزه حضور داشتند. پوستر رسمی بین المللی روز موزه در سال ۲۰۱۱- به ۳۷ زبان ترجمه شد.

قدیمی ترین موزه های جهان
قدیمی ترین موزه جهان توسط دیرینه شناس Leonard Wooley در سال ۱۹۲۵ كشف شد. این موزه قدیمی توسط شاهزاده خانم بابلی در ۲۵۰۰ سال پیش تولید شده است.
نخستین موزه های جهان در واقع مجموعه های خصوصی افراد ثروتمند، خانواده ها یا نهادهای هنری بودند كه شامل اشیاء نادر و مصنوعات هنری می شدند. اغلب این موارد در اتاق های wonder یا قفسه های curiosities به نمایش گذاشته می شدند.
قدیمی ترین موزه از این نوع موزه Ennigaldi-Nanna است كه قدمت آن ۳۵۰ سال پیش از میلاد بوده و به آثار باستانی بین النهرین اختصاص دارد.
در سال ۱۹۲۵ دیرینه شناس لئونارد ووللی یك مجموعه عجیب و غریب از مصنوعات را در حالیكه در قصر بابلی كاوش می كرد، كشف كرد. این اشیا از زمان ها و مكان های مختلفی بودند و با این حال به صورت منظمی سازمان یافته و حتی برچسب گذاری شده بودند. در نتیجه ووللی نخستین موزه جهان را كشف كرد.
برخی از قدیمی ترین موزه های عمومی در جهان در دوره رنسانس در ایتالیا افتتاح شدند، اما بیشتر آنها در قرن هجدهم افتتاح شدند.1397/02/29
14:23:49
5.0 / 5
4469
تگهای خبر: موزه , هنر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1403

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912