فراجا گردشگری
مونسان خبر داد؛

تهیه سند جامع گردشگری

تهیه سند جامع گردشگری به گزارش فراجا رئیس سازمان میراث فرهنگی از تهیه سند جامع گردشگری آگاهی داده و اظهار داشت بخش های فعال در حوزه گردشگری مورد تقدیر قرار خواهند گرفت و مشوق هایی برای آنها در نظر گرفته می شود.به گزارش فراجا به نقل از مهر، مراسم گرامیداشت روز جهانی جهانگردی روز چهارم مهرماه در سالن اجلاس سران برگزار شد، در این برنامه علی اصغر مونسان رئیس سازمان میراث فرهنگی گفت: ۴۷ سال از تصویب روز جهانی جهانگردی در حالی می گذرد كه تعداد سفرها در دنیا به بیش از یك میلیارد و ۲۰۰ میلیون رسیده است. این رقم باعث شده كه طبق گفته رئیس سازمان جهانی جهانگردی گردشگری دارای رتبه سوم در اقتصاد دنیا باشد.
وی گفت: گردشگری امروزه ابزار مناسبی برای دیپلماسی عمومی كشورهاست و از این طریق می توان فرهنگ را مبادله و ملت ها را به یكدیگر نزدیك كرد. امروز روز جهانی جهانگردی به نام گردشگری پایدار نامگذاری شده است. این فرصت خوبی است برای آنكه گردشگری بتواند به توسعه پایدار در كشورها كمك كند. این صنعت علاوه بر اثرات بزرگ در حوزه اقتصاد اثرات مهمی در حوزه اجتماعی و زیست محیطی دارد كه مولفه های بزرگی از توسعه پایدار به حساب می آید. تاریخ چند هزار ساله ایران با مزیت هایش بی نظیرش هنوز نتوانسته گردشگری را به جایگاه مناسب خود برساند در حالی كه اهمیت آن برای همه فعالان مشخص است.
مونسان گفت: هیچ بخشی از اقتصاد جهانی افزایشی كه صنعت گردشگری داشته را نداشته است. سهم گردشگری در GDP جهان دو هزار و ۲۰۰ میلیارد دلار است این رقم قابل توجه است. سهم مستقیم صنعت گردشگری در حوزه اشتغال به ۱۰۸ میلیون شغل می رسد. از هر ۱۱ شغل یك شغل مربوط به صنعت گردشگری است. مجلس و دولت باید كمك كنند تا خدمات به كمك گردشگری بیاید تا بتواند اشتغالزایی كرد چون عمده شغل ها در حوزه خدمات است نه صنعت. دست پیدا كردن به یك میلیون شغل امكان پذیر نیست مگر اینكه از گردشگری كمك بگیریم. برنامه مدونی برای ایجاد اشتغال ۱۵۰ هزار نفر در گردشگری و صنایع دستی تهیه شده و برای ریاست جمهوری ارسال شده است.
وی تصریح كرد: طبق آمارهای جهانی ایران جزو ۱۵ كشور دنیا در حوزه گردشگری است اما از لحاظ درآمد رتبه ۷۰ را داریم كه نشان می دهد سهم ناچیزی از گردشگری در اختیار ماست.
وی گفت: در معرفی پتانسیل ها و ظرفیت های ایران ضعیف عمل كرده ایم حتی این معرفی در داخل كشور نیز به خوبی انجام نشده است. رویكرد یكپارچه از سوی تمام دستگاه های دولتی و غیردولتی مورد نیاز است تا بتوان گردشگری را در ریل توسعه ای كه مناسب است قرار دهیم.
وی گفت: ما برای دولت هزینه تراشی و درخواست كمك بلاعوض نكرده ایم فقط می خواهیم در بخش اعتباری و تسهیلات به ما كمك كنند تا بتوانیم این تسهیلات را در اختیار بخش خصوصی قرار داده تا آنها فعال تر شوند.
مونسان از تهیه سند جامع حمایت از گردشگری خبر داد و گفت: امیدواریم این سند بتواند بخش گردشگری ایران را تقویت كند چرا كه با رویكرد حمایت از گردشگری خارجی در حال تدوین است. همچنین بخش های فعال در حوزه ورود گردشگر مورد حمایت سازمان قرار می گیرد و مشوق هایی برای آنها در نظر گرفته می شود. آنچه كه ما توانسته ایم از مشكلات موجود احصا كنیم این است كه زیرساخت های گردشگری در ایران مناسب نیست. عدم ثبات مقررات و سیاست گذاری ها وجود دارد و همچنین با تعدد مراكز تصمیم گیری در صدور مجوزها مواجه هستیم امیدواریم طرح جامع گردشگری بتواند ثباتی را در این سیاست گذاری ها برقرار كند. همچنین باید برای خنثی سازی تبلیغات ضدایرانی ساز و كارهایی اندیشه شود و از نیروی كار جوان استفاده كرده و حامی تشكل های فعال گردشگری غیردولتی بود. باید استانداردسازی خدمات گردشگری، آمایش گردشگری با رویكردهای منطقه ای، شناسایی مسیرهای گردشگری، ارتقا علمی و سطح دانش گردشگری، كارآفرینی و اشتغالزایی را در دستور كار قرار دهیم.
در ادامه این برنامه از تمبر یادبود روز جهانی جهانگردی در سال ۹۶ با حضور رئیس سازمان انرژی اتمی و برخی از نمایندگان مجلس رونمایی شد.
برگزاری این برنامه در حالی همزمان با ایام محرم بود كه بخشی از این برنامه به اجرای نمایشی در این خصوص اختصاص یافت.
همچنین در ابتدای برنامه پخش زنده این مراسم ارتباط مستقیمی با مشهد مقدس برقرار شد.
این مراسم با تاخیر یك ساعته برگزار شد و پس از اجرای برنامه های مختلف در ابتدای این برنامه برخی از مهمانان سالن اجلاس سران را ترك كردند.
قرار بود در این جلسه رئیس جمهور و یا معاون اول رئیس جمهور حضور پیدا كنند كه هیچ كدام به این برنامه نرسیدند.
 

1396/07/04
23:34:54
5.0 / 5
5835
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1403

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912