فراجا گردشگری
پس از كشف در سال ۱۳۸۳؛

مرمت تابوت مفرغی روستای چوب تراش شروع شد

مرمت تابوت مفرغی روستای چوب تراش شروع شد فراجا: خرم آباد- فصل اول مرمت تابوت مفرغی كشف شده در روستای چوب تراش بعد از ۱۴ سال آغازشده و در انتظار تأمین اعتبار طراحی ویترین و اختصاص سالن برای نمایش است.به گزارش فراجا به نقل از مهر، سید امین قاسمی مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان از آغاز فصل اول مرمت تابوت مفرغی كشف شده از روستای «چوبتراش» اطلاع داد.
وی با اشاره به مكاتبات انجام شده برای جذب اعتبارات لازم برای انجام مطالعه و پژوهش بر روی این اثر پرارزش اظهار داشت: از زمان كشف این اثر اقدامات لازم برای حفاظت و تثبیت وضعیت اولیه اثر در حد استانداردهای ملی صورت گرفته بود كه به منظور تكمیل مطالعات و فراهم كردن شرایط لازم برای نمایش تابوت، این فصل از مرمت شروع شده است.
نیاز ۱۰۰ میلیونی برای اختصاص سالن ویژه نمایش
مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان اضافه كرد: به منظور طراحی ویترین مناسب و همینطور اختصاص سالن ویژه برای نمایش این تابوت به اعتباری بالغ بر یكصد میلیون تومان نیاز است كه این اداره كل با انجام رایزنی های لازم با اداره كل موزه های سازمان میراث فرهنگی كشور در صدد جذب آن است.
زهرا بهاروند معاون اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان هم اظهار داشت: این فاز از مرمت تابوت مفرغی شامل انجام مطالعه و پژوهش همچون صدمه شناسی اثر و مطالعات دیرین انسان شناسی است كه مكاتبات لازم با پژوهشگاه میراث فرهنگی كشور برای اعزام متخصصان دیرین باستان شناسان صورت گرفته است.
پاكسازی و مرمت اثر اشكانی تا آخر سال جاری ادامه دارد
منصوره نظارتی زاده سرپرست تیم مرمتی این تابوت مفرغی هم اظهار داشت: به نظر می رسد با عنایت به حجم كار و میزان عملیات، پاكسازی و مرمت این اثر نفیس تا آخر سال جاری ادامه یابد.
بر اساس این گزارش، تابوت مذكور زمستان سال ۸۳ به دنبال كاوش اضطراری در جوار روستای «چوبتراش» شهرستان خرم آباد كشف شد و شامل تابوت برنزی و اسكلت انسانی با یك ورقه طلایی بر چشم و یك ورقه طلایی بر دهان است.
مطالعات دیرین انسان شناسی نشان داد این اسكلت متعلق به مردی ۲۰ تا ۲۵ ساله است كه در اثر ضربه شئ برنده ای از ناحیه زانوی راست مجروح شده و در اثر عفونت این زخم درگذشته است.
قدمت این تابوت كشف شده به دوره اشكانیان بر می گردد.

1397/03/01
19:33:54
5.0 / 5
4247
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1403

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912