فراجا گردشگری

مشكلات خالدنبی بر عهده میراث فرهنگی نیست

مشكلات خالدنبی بر عهده میراث فرهنگی نیست فراجا: «از سال ها پیش گورستان خالدنبی را به حال خود رها كرده بودند و هر سال سنگ قبرها را می شكستند و صدمه های زیادی به محوطه وارد می شد كه حتی تا امروز بعضی از این صدمه ها با انگیزه هایی رخ می دهند، اما مدتی است میراث فرهنگی وارد ساماندهی این محوطه باستانی شده است.»به گزارش فراجا به نقل از ایسنا؛ به نظر می رسد مطرح كردن آتش سوزی در محوطه ای تاریخی مانند قبرستان باستانی خالدنبی در استان گلستان می تواند توجه ها را به سمت این محوطه ی باستانی جلب نماید. هر چند انتشار خبر آتش سوزی در این محوطه تاریخی سبب شد برخی آن را كذب و برخی زمان آن را به دو هفته ی قبل تر نسبت دهند، اما به نظر می رسد با وجود مشكلاتی كه این محوطه ی تاریخی از گذشته با آن روبه رو بوده و گویا اكنون مشكلات اش در حال برطرف شدن است، اما این دفعه مدیر كل میراث فرهنگی استان گلستان از مطرح شدن مشكلات در این محوطه ی تاریخی به نقل از دوستداران میراث فرهنگی منطقه گلایه دارد، چون معتقد می باشد در طول دست كم یك سال قبل اقدامات زیادی به نسبت همه عمر این قبرستان تاریخی انجام داده تا آن را به سروسامان برساند.

ابراهیم كریمی، مدیر كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان در گفت وگو با ایسنا با اشاره به وضعیت نامناسب این محوطه ی تاریخی در طول سال ها و حتی هزاران سال قبل و بی توجهی هایی كه نسبت به این محوطه ی تاریخی شده بود، می گوید: در طول دست كم یك سال گذشته، با انتقال كانكس های نگهداری و اداری به بالای قبرستان به وسیله ی قاطر سعی كردیم نخستین قدم را برای حفاظت از این محوطه ی تاریخی برداریم.

او با بیان این كه به علت كمبود امكانات و اعتبار اجازه ی استفاده از نیرو و نگهبان برای این محوطه ی تاریخی را به وی نمی دادند، تاكید می كند: سعی كردیم با اعتبارات شخصی این امكان را برای حضور نگهبان در محوطه فراهم نماییم و الان هم از كانكس برای حضور نگهبان استفاده می گردد.

وی با تاكید بر اختصاص اعتباری میلیونی برای تولید راه دسترسی توریست به این محوطه ی تاریخی اضافه می كند: این اقداماتِ باارزشی هستند كه به نظر می رسد هیچ كس آن ها را نمی بیند، اما یك ته سیگار كه احیانا سبب آتش سوزی كمتر از یك ساعته در محوطه شده را سریع می بینند و آن را فاجعه می دانند!

او با اشاره به دوری مسافت قبرستان خالدنبی از شهرستان كلاله نزدیك ترین شهر به این محوطه ی تاریخی ادامه می دهد: برخی افراد با آوردن تورهای با گنجایش حدود صد نفر و تولید درآمدزایی برای خود، وقتی می بینند قدری راه برای این درآمدزایی شان سخت تر شده، اقدامات در دست انجام را نادیده می گیرند.

قبرستان خالدنبی را از آرامگاه خالدنبی جدا كنید

وی با تاكید بر این كه مجموعه خالدنبی دو بخش یكی قبرستان و دیگری امامزاده خالدنبی را دارد كه بخش گورستان ان تحت پوشش میراث فرهنگی است، می گوید: اما مجموعه آرامگاه خالد نبی به میراث فرهنگی ربطی ندارد، هر میزان هزینه ی ورودی و هر كاری كه انجام می دهند باید آن ها پاسخگو باشند، فقط قبرستان به میراث فرهنگی ربط دارد، اما به نظر می رسد هر اتفاقی كه در مجموعه گردشگری خالدنبی رخ دهد را فقط متوجه میراث فرهنگی می دانند، در شرایطی كه بیشترین خدمات متعلق به اوقاف و آرامگاه خالدنبی است.

كریمی اظهار می كند: گورستان خالد نبی و مجموعه آرامگاه خالد نبی دو مبحث كاملا متفاوت در یك منطقه كه نامش گردشگری می باشد، قرار گرفته اند، با این وجود بیشترین بحثِ این منطقه زیارتی است، یك مجموعه زیارتگاهیِ كه افرادِ زیادی به علت موقعیت قرارگیری اش علاقمند به زیارت آن جا هستند.

او ادامه می دهد: در كنار این آرامگاه، گورستان خالدنبی قرار دارد كه سال های متوالی به حال خود رها شده بود و كسی كاری به ان نداشت، سنگ قبرها را تخریب می كردند، با خود می بردند و ته دره می انداختند، اما با وجود مخالفت هایی كه وجود داشت و حتی بعضی از نظر مذهبی به آن ایراد می گرفتند میراث فرهنگی در طول چند سال قبل همه تلاش خویش را برای حفاظت از این محوطه ی تاریخی انجام داد.

وی با اشاره به اعتباری كه برای اولین بار به این محوطه اختصاص پیدا كرد، می گوید: در سال ۹۵ با اختصاص اعتباری، این محوطه در لیست آثار ملی به ثبت رسید، ازاین رو دیگر امكان تخریب سنگ قبرها وجود ندارد و باید از آن حفظ و حراست كرد.

با توجه به سیاست های دولت بهره برداری قبرستان به دهیاری سپرده شد

او با اشاره به اختصاص اعتباری معادل ۲۰۰ میلیون تومان برای فنس كشی محوطه همزمان با ثبت ملی آن، ادامه می دهد: برای استقرار كانكس نگهبانی از قاطر استفاده كردیم، دو راه بیشتر نداشتیم یا باید خودمان نیرو می گذاشتیم و خودمان مدیریت می كردیم كه با عنایت به سیاست دولت برای واگذاری امور به بخش خصوصی و كمبود نیرو امكان این كار وجود نداشت، ازاین رو در توافقی با دهیاری و در حضور فرمانداری مدیریت بهره برداری گورستان را به دهیاری سپردیم وخواستیم حفظ و حراست شود.

كریمی تاكید می كند: برپایه ضوابط میراث فرهنگی مرمت سنگ قبرهای شكسته شده با نظارت میراث فرهنگی انجام می گردد.

خالدنبی را به موزه روبار تبدیل می كنیم

او با اشاره به امكاناتی كه در حال انتقال به این محوطه هستند و مسیری كه باز می شود، ادامه می دهد: قصد تبدیل این محوطه به یك موزه ی روباز را داریم. امسال اعتباری بالغ بر ۶۰۰ میلیون تومان از محل منابع استانی اختصاص دادیم تا جاده آسفالت شود، از جانب دیگر در حال تعبیه مسیر گردشگری هستیم و می خواهیم با انتقال برق به محوطه، دوربین های مداربسته نصب نماییم.

مدیر كل میراث فرهنگی استان گلستان، تاكید می كند: مشكلات مربوط به سرویس های بهداشتی و ورودی پاركینگ و گرفتن مبالغ بیش از اندازه از گردشگران به میراث فرهنگی هیچ ربطی ندارد، آن متعلق به بخش ارامگاه خالدنبی است، راه گورستان از ان جداست.

میراث فرهنگی و دهیاری گچ سو چه فكری برای خالدنبی دارند

او به تفاهم نامه ای كه برای مدیریت بهره برداری از این گورستان تاریخی با دهیاری گچ سو امضا كرده اند، اشاره می كند و می گوید: این تفاهم نامه كه ۱۵ آبان سال قبل و برپایه استناد ماده ۸۸ قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت مصوب ۱۳۸۰ امضا شده است، مفادی را به مورد تائید و تصویب قرار داد.

كریمی در توضیح مفاد این تفاهم نامه می گوید: «براین اساس قرار شد تا مدیریت بهربرداری گورستان تاریخی خالدنبی با حفظ مالكیت بر اموال منقول و غیرمنقول آن به هیات امنا سپرده گردد و تعیین سیاست های اجرائی، استانداردها، اعمال نظارت حاكمیت دولت بر آن با رعایت قوانین میراث فرهنگی برعهده اداره كل میراث فرهنگی استان باشد كه این اقدام در ارتباط با آثار و و محوطه های تاریخی حتما باید با نظارت و مجوز اداره كل استان صورت گیرد و مسئولیت تخلف های احتمالی بر عهده مباشر یا شخص دستور دهنده است.

مسئولیت حفظ و حراست و تعمیر ونگهداری اموال بر عهده هیات امنا باشد، البته این تكلیفِ هیات امنا مانع انجام وظایف ذاتی اداره كل میراث فرهنگی استان در جهت حفاظت و حراست و مرمت اثار فرهنگی و تاریخی نباشد.

بهره بردار گورستان ملكف شود از محل اعتبارات هیات امنا اقدام به نصب دوربین در محل ورودی گورستان تاریخی كرده، كانكس نگهبانی، قسمت اداری و محوطه دید كامل داشته باشد و برق رسانی به گورستان مطابق ضوابط میراث فرهنگی توسط هیات امنا صورت گیرد، همینطور هزینه لوله كشی توسط هیات امنا به پیمانكاران میراث فرهنگی پرداخت شود.

در صورت تخلف هر كدام از مفاد این تفاهم نامه و هر اقدام خارج از ضوابط میراث فرهنگی منجر به سلب مدیریت هیات امنا بر محوطه گورستان تاریخی خالدنبی می گردد و این اداره كل می تواند بدون رجوع به هر مرجع قانونی عرصه و اعیان موجود در كورستان تاریخی را تصرف كند.

همچنین هیات امنا حق ممانعت از برنامه های ساماندهی اداره كل میراث فرهنگی در محوطه گورستان را ندارد.»
1397/03/19
14:54:47
5.0 / 5
4246
تگهای خبر: شهر , گردشگری , مرمت , میراث
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1403

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912