فراجا گردشگری

پلاسكو باز بالا می رود اما هم ندارد!

پلاسكو باز بالا می رود اما هم ندارد! فراجا: پلاسكو با همان طرح و كد ارتفاعی سابقش باز هم بالا می رود. این طرح را بالاخره مسؤولان شهری تهران پس از ماه ها جلسه تائید كرده اند و قول داده اند نظر میراث فرهنگی را در ضوابط میراثی و برای بناهای تاریخی اطراف پلاسكو تامین كنند.به گزارش فراجا به نقل از ایسنا، روی دیگر داستانِ پلاسكو از یك بهمن ۹۵ آغاز شد؛ یعنی یك روز پس از ریزشِ ساختمانِ تجاری بلند قد و معروفی كه بخشی از صنعت پوشاك تهران را زیر آوارها مدفون كرد و خانواده ها را داغدار.

بعد از آن «پلاسكو» ماند و ساختمانی نیمه مخروبه كه حالا هزار داستان داشت. بازسازی، تخریب كامل یا حتی استفاده مجدد در همان مغازه های باقی مانده كه نظام مهندسی می گفت استقامت كامل را جهت استفاده ی مجدد دارد و مالك انگار از سر تمایل تخریبش تاكید داشت این بنا دیگر تاب نمی آورد.

مالك می خواست «پلاسكو» را از پای بست بسازد اما كسبه، سازمان نظام مهندسی و میراث فرهنگی حرف دیگری برای باقی مانده های پلاسكو داشتند؛ «پلاسكو می تواند بدون تخریب و بازسازی بار دیگر سرپا شود.»

تمایل مالك اصلی «پلاسكو» تخریب كامل بنا و ساخت مجتمعی جدید و بطور قطع قدبلندتر و خوش هیكل تر از پلاسكوی قبلی بود، ازاین رو برای اولین بار فكرش را با تهیه طرحی كه مبنای آن تخریب باقیمانده های پلاسكو بود آغاز كرد و به دنبال آن حتی در رسانه ملی هم اعلام گردید مقرر است جای پلاسكو را ساختمانی بلندتر بگیرد؛ ساختمانی تجاری با ارتفاعی بیش از ۱۳ طبقه و البته با بیان ناایمن بودن باقی مانده های «پلاسكو».

حركت بعدیِ مالك، آغاز حركت لودرها به صورت شبانه در پاركینگ معروف به «اكبر» متعلق به خاندان سردار «معتمد» بود؛ محوطه ای كه به علت داشتن یكی دو بنای تاریخی پرارزش با مخالفت میراث فرهنگی روبه رو و حتی با حكم دادستانی به صورت شبانه كارش متوقف گردید.

در كنار كش و قوس هایی كه برای این تخریب ها رخ می داد، به درخواست كسبه پلاسكو، كارشناس سازمان نظام مهندسی را برای بررسی وضعیت سازه دعوت نمودند و وی در بررسی هایش نحوه ی معماری و ساخت این بنا را یكی از قوی ترین ساختمان ها در تهران دانست؛ چیزی كه حتی یك فرد غیركارشناس در حوزه ی معماری هم اگر به سازه ی اصلی بنا كه هر دو مغازه را به واسطه ی میلگردهای بلژیكی از دیگر بخش ها جدا كرده و آن را متمایز می كرد، نگاه می انداخت، به قدرت معمارش ایمان می آورد. شاید بنابراین هم فقط بخش جلویی بنا ریزش كرده و ساختمان عقبی كه قسمت دیگر پلاسكو را شامل می شد سرجایش باقی بود!

بعد از چندین بار كنش و واكنش و حرف وحدیث ها و حتی لودرهایی كه انگار تلاش داشتند از میانه های پاركینگ اكبر كه در واقع حیاط خانه سردار معتمد بود به داخل پلاسكو نفوذ كنند، چیزی حدود سه ماه در رسانه ها سكوت برقرار شد، تا امروز....
برداشت های نظام مهندسی در بررسی سازه پلاسكو

1397/03/24
12:40:17
5.0 / 5
4373
تگهای خبر: شهر , میراث
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1403

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912