فراجا گردشگری
معاون اداره كل میراث فرهنگی استان:

صنایع دستی خراسان جنوبی در حال فراموشی است

صنایع دستی خراسان جنوبی در حال فراموشی است فراجا: معاون صنایع دستی اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی اظهار داشت: صنایع دستی در استان مانند كلاه نمدی، شانه سازی چوبی سنتی، در حال فراموشی است كه باید برای احیای دوباره آن ها تلاش كرد.


به گزارش فراجا به نقل از ایسنا، حسین عباس زاده در دیدار با مدیر طرح ملی توسعه مشاغل خانگی در جهاددانشگاهی استان اظهاركرد: طرح ملی الگوی نوین توسعه مشاغل خانگی، طرحی بزرگی و با ارزش است كه توسط مجموعه جهاددانشگاهی با همكاری وزارت تعاون در حال اجراست. برخلاف طرح های دیگر كه تنها با هجمه ای از تبلیغات شروع كار می كنند اما اطلاعت كافی را در این زمینه ندارند اجرای این طرح با اطلاعات كافی و ساماندهی منظم در حال انجام می باشد.
معاون صنایع دستی، اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی افزود: با عنایت به تولید فضای دانشجویی در این سازمان انتظار می رود كه حامی باشد و این امر همواره در فعالیت های جهاددانشگاهی دیده شده است.
عباس زاده بیان كرد: بخش علمی صنایع دستی باید در دانشگاه ها شكل گیرد و همواره تاكید معاونت صنایع دستی بر حضور كارشناس تحصیل كرده صنایع دستی در شركت تعاونی هاست تا بتوانند در طراحی، ثبت برند و بازاریابی راهكار عرضه كنند.
وی با اشاره به اینكه هنرمندان شاخص، افراد فعال و كارآفرین در هر شهرستانی مشخص هستند، خاطرنشان كرد: اتفاقات خوبی در صنایع دستی استان رخ داده و تمام شهرستان ها فعال و تولید صنایع دستی خروجی خوبی داشته است.
معاون صنایع دستی، اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی از اجرای طرح هر روستا، یك محصول در استان اطلاع داد و اظهار داشت: پرونده ثبت جهانی روستای خراشاد در حال انجام شدن است كه حدود 70 درصد كار آن انجام شده است.
عباس زاده بیان كرد: پارچه سنتی، جاجیم و پخل بافی، گلیم و سفره اردی، سیاه چادر، حصیر و پخل بافی همچون هنرها و صنایع شاخص استان است.
وی با اشاره به اینكه در روستاهای مرزی ما علاوه بر مشكلاتی كه دارند دست از گلیم بافی برنداشته اند، خاطرنشان كرد: طرح این گلیم ها ابتكاری است كه چشم را به دیدن وا می دارند و دست بافته های عالی پدید می آورند.
مدیر طرح ملی الگوی نوین توسعه مشاغل خانگی در جهاددانشگاهی خراسان جنوبی از ورود برندهای ملی فعال در حوزه صنایع دستی در طرح ملی توسعه مشاغل خانگی در جهاددانشگاهی استان اطلاع داد.
به گزارش فراجا به نقل از ایسنا، مجتبی ابراهیمی در دیدار با معاون صنایع دستی اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی اظهار نمود: در طرح ملی توسعه مشاغل خانگی، افراد زیرنظر پشتیبان استانی و منطقه ای فعالیت و به برند ملی متصل و به عبارت دیگر زنجیره كسب و كار خانگی در حوزه مشاغل مزیت دار استان تكمیل خواهد شد.
وی خاطرنشان كرد: در این طرح تلاش می نماییم فضای مناسب و امكانات لازم برای آموزش و فعالیت را برای صنعتگران فراهم نموده و همینطور با اتصال به بازارها و برندهای اصلی و گسترش بازار فروش را فراهم نماییم.
مدیر طرح ملی الگوی نوین توسعه مشاغل خانگی در جهاددانشگاهی خراسان جنوبی بیان كرد: جلسات متعددی با دستگاه های اجرایی در جهت حركت درست این طرح برگزار گردید كه از میراث فرهنگی با عنایت به اشراف كامل به این حوزه راهنمایی و كمك گرفته شد.
ابراهیمی از ورود برندهای ملی فعال در حوزه صنایع دستی در این طرح اطلاع داد و خاطرنشان كرد: وجود این برندها با عنایت به موقیعت و اهمیت آن ها در عرضه محصولات صنایع دستی استان كمك زیادی خواهند كرد.1397/04/16
17:15:19
5.0 / 5
4180
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1403

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912