فراجا گردشگری

حال و روز كاخ ساسانی سروستان مساعد نیست بعلاوه عكس

حال و روز كاخ ساسانی سروستان مساعد نیست بعلاوه عكس فراجا: وضعیت بنای تاریخی كاخ ساسانی واقع در سروستان و یكی از بناهای تاریخی واقع در محور ساسانی كه به تازگی در یونسكو به ثبت جهانی رسید، بسیار نگران كننده است.


به گزارش فراجا به نقل از ایسنا، ثبت جهانی كاخ ساسانی سروستان هم نتوانست توجه مسئولان را به اهمیت حفظ میراث ملی و جهانی جلب نماید و كم توجهی به حفاظت از این آثار نگرانی هایی را در دوستداران میراث فرهنگی بوجود آورده است.
آنچه در بازدید از بنای تاریخی كاخ سروستان به چشم و ذهن گردشگران متبادر می شود، خرابه ای است محصور شده كه اطراف آن مملو از بطری های خالی نوشیدنی، ته مانده مواد غذایی و دیگر زباله هاست.
كیوسك خالی و متروكه ی راهنمای گردشگری با شیشه های شكسته و خرده شیشه هایی كه اطراف آن روی زمینه پراكنده شده و.... نشان از اهمیت حفظ این میراث جهانی دارد!

گرچه بی توجهی ها محدود به بیرون بنا نیست؛ گردشگران در بازدید از محوطه ی داخلی كاخ ساسانی هم با چشم اندازی دیگر مواجه می شوند؛ تركیدگی های كهنه ی لوله های آبرسانی و محوطه ای مملو از گل و آب!
تركیدگی لوله های آبرسانی و مشكل نشتی آب به زیر دیوارهای یك بنای تاریخی موضوعی نیست كه به سادگی بتوان از كنار آن عبور كرد! موضوعی كه هر آن امكان دارد به تخریب بنا منجر شود!
شاید ابتدا پارچه ی سبزرنگی كه روی آن از ثبت جهانی این اثر اطلاع داده توریست را هیجان زده كند اما د ر بازدید از این بنای جهانی تنها چیزی كه به ذهن گردشگران و بازدیدكنندگان از این اثر متبادر نمی گردد این است كه در مقابل یك بنای میراث فرهنگی جهانی قرار دارند.

رییس میراث فرهنگی سروستان در گفت وگو با خبرنگار ایسنا در مورد علت وضعیت لوله های آبرسانی به این بنا اظهار داشت: این لوله از بیرون محوطه كاخ ساسان سال ها قبل برای تامین آب محوطه كشیده شده، اما به علت پوسیدگی دچار تركیدگی شده است.
آرام تن با تصریح اینكه اكنون نیازمند تعمیر كامل این لوله ها هستیم، اظهار داشت: مبحث به اداره ی كل منتقل شده و بزودی لوله ها تعویض خواهد شد.
وی در پاسخ به این سوال كه چرا برای اعلام جهانی بودن اثر به یك پلاكارد پارچه ای اكتفا شده است، اظهار داشت: مقرر است بنر مناسبی نصب و بزودی مراسمی با حضور مسئولان برگزار گردد.
به گزارش فراجا به نقل از ایسنا، آبرسانی به كاخ ساسانی در گذشته و به شكل زیرزمینی انجام شده و الان مشخص نمی باشد كه دقیقا پوسیدگی چه وسعتی از این لوله ها كه در بن دیوارهای كاخ ساسانی قرار دارد را در برگرفته است.

1397/04/25
13:38:25
5.0 / 5
5099
تگهای خبر: گردشگران , میراث
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1402

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912