فراجا گردشگری

جستجو در میرك سمنان شروع شد

جستجو در میرك سمنان شروع شد به گزارش فراجا ، سرپرست هیئت سومین فصل از جستجو های دیرینه شناسی در محوطه پارینه سنگی میرك با اشاره به آغاز فصل سوم كاوش در این محوطه، خاطرنشان كرد: این كاوش تا یك ماه آینده ادامه خواهد داشت.


به گزارش فراجا به نقل از مهر، حامد وحدتی نسب بامداد سه شنبه در گفت و گو با خبرنگاران ضمن اشاره به آغاز فصل سوم كاوش در محوطه پارینه سنگی میرك سمنان تصریح كرد: با عنایت به نتایج به دست آمده از فصل های قبلی كاوش، فصل سوم كاوش در محوطه میرك با همكاری متخصصان ایرانی و فرانسوی آغاز شده و تا یك ماه آینده ادامه دارد.
وی با اشاره به اینكه دستیابی به لایه فرهنگی از دستاوردهای فصل دوم كاوش در این محوطه بود، اظهار داشت: سن یابی مطلق لایه فرهنگی از جمله اهداف سومین فصل كاوش در این محوطه تاریخی است.

سرپرست هیئت سومین فصل از كاوش های دیرینه شناسی در محوطه پارینه سنگی میرك اضافه كرد: با هدف دستیابی به نتایج دقیق تر و بیشتر، گروهی از باستان شناسان به سرپرستی مژگان جایز به طور همزمان مشغول بررسی كوه های منطقه مهدیشهر، برای یافتن پناهگاه یا غار احتمالی كه ممكن است مورد سكونت انسان های نئاندرتال قرار گرفته باشد، هستند.
وحدتی نسب اظهار داشت: این فصل از كاوش هم با همكاری «ژیل بریون» و «گیوم ژامه» از پژوهشگران مركز ملی علوم فرانسه و موزه انسان شناسی آغاز شده است.
وی با اشاره به اینكه میرك نخستین محوطه روباز پارینه سنگی در ایران است كه مورد كاوش دیرینه شناسی قرار گرفته است، اضافه كرد: این محوطه برای نخستین بار مورد سن سنجی مطلق به روش نورتابی برانگیخته یا « او اس ال » قرار گرفته است.
دانشیار گروه دیرینه شناسی دانشگاه تربیت مدرس اظهار داشت: كاوش های دیرینه شناسی و نتایج آزمایش های گاهنگاری محوطه پارینه سنگی میرك سمنان نشانگر ۶۳ هزار ساله بودن قدیمی ترین لایه های استقراری این محوطه است.

وحدتی نسب اضافه كرد: یافته های پژوهش روی میرك كه یكی از بزرگترین محوطه های روباز پارینه سنگی شناخته شده در ایران و حتی خاورمیانه است، در چندین كنفرانس ملی و بین المللی عرضه و نتایج فصول پیشین بررسی و كاوش در قالب مقالات علمی در نشریات معتبر جهانی به چاپ رسیده است.
و با یادآوری اینكه محوطه های میرك و دلازیان كه به نام تپه های میرك و دلازیان هم خوانده شده اند، نخستین بار در جریان بررسی های باستان شناختی استان سمنان در سال ۱۳۶۴ خورشیدی شناسایی و معرفی شدند، اضافه كرد: محوطه میرك در اطراف روستای دلازیان در هشت كیلومتری جنوب سمنان واقع شده است
 

1396/07/28
23:26:44
5.0 / 5
5259
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1403

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912