فراجا گردشگری

استان مركزی كلونی سنگ نگاره های باستانی

استان مركزی كلونی سنگ نگاره های باستانی فراجا: «سنگ نگاره ها و منظر فرهنگی محوطه های تاریخی ˮتیمرهˮ، ˮرودبارانˮ، ˮقشلاق جیریاˮ، ˮگاوجلوˮ، ˮدره ملاˮ، ˮزلغرˮ، ˮیازیلی چایˮ، ˮجوبادهˮ، ˮخوگانˮ، ˮدره كنده هاˮ، ˮقارادرهˮ، ˮقلعه داغˮ، ˮدره پهنهˮ، ˮقلاع سنگیˮ، ˮكوه چراغچیˮ، ˮكوه سیاهˮ، ˮكوه قالاخلیˮ، ˮكوه لرهˮ، ˮقالهرˮ و ˮداش درهˮ در استان مركزی در لیست آثار ملی به ثبت رسیده اند.


به گزارش فراجا به نقل از ایسنا، مدیر كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مركزی، اظهار داشت: سنگ نگاره ها یا هنرهای صخره ای، كهن ترین آثار تاریخی و هنری به جای مانده از بشر هستند. به تعبیری بستر به وجود آمدن خط، زبان، حروف رمزی، تبادل پیام، تاریخ، هنر و فرهنگ از سنگ نگاره هاست و می توان گفت از بهترین ابزارهای رمزگشایی ما قبل تاریخ هستند كه برای نسل های امروزی مدخلی از معما و سوالات مختلف هستند.
سیدمحمد حسینی اضافه كرد: استان مركزی از حیث ثبت ملی سنگ نگاره ها در كشور رتبه نخست در كشور را دارند و حداقل ۲۰۰ نقطه در سراسر استان شناسایی شده كه از این مجموع ۲۱ مجموعه سنگ نگاره به ثبت آثار ملی رسیده است كه شامل سنگ نگاره ها و منظر فرهنگی تیمره، رودباران، قشلاق جیریا، گاوجلو، دره ملا، زلغر، یازیلی چای، جوباده، خوگان، دره كنده ها، قارادره، قلعه داغ، دره پهنه، قلاع سنگی، كوه چراغچی، كوه سیاه، كوه قالاخلی، كوه لره، قالهر و داش دره است. در سال ۹۷ چند سنگ نگاره دیگر به ثبت آثار ملی خواهد رسید.

او با بیان این كه اداره كل سه برنامه مجزا را برای این مجموعه ها در نظر گرفته كه اولین هدف شناسایی این آثار، سپس ثبت ملی و در نهایت حفاظت از آنهاست، اضافه كرد: خوشبختانه در دو مورد اول بسیار موفق بوده ایم اما در مقوله حفاظت به اعتبارات ویژه ای نیازمندیم كه همكاری نمایندگان مجلس، استاندار محترم و دیگر مسئولان را می طلبد تا به كلكسیونی جامع از گردشگری حول محور سنگ نگاره ها تبدیل شویم.
وی افزود: هم اكنون مهمترین محدوده سنگ نگاره متعلق به "تیمره" شهرستان خمین است كه ادره كل در حال پیگیری تولید یك پایگاه میراث فرهنگی در این محوطه است تا به این طریق بتوانیم با حضور دائمی نیروها در این محوطه از دست اندازی ها و تخریب های احتمالی پیشگیری نماییم.
به نقل از حسینی، تعیین حریم و عرصه محوطه تاریخی تیمره در حال انجام می باشد و بزودی به نتیجه خواهد رسید كه این امر می تواند در حفظ این اثر پرارزش تاثیر زیادی داشته باشد، چون سنگ نگاره های تیمره بعنوان مهم ترین و كامل ترین مجموعه سنگ نگاره های كشور، میراث بشری ارزشمندی از چندین هزار سال پیش را در خود جای داده است.1397/04/31
13:23:33
5.0 / 5
4721
تگهای خبر: گردشگری , میراث , هنر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1402

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912