فراجا گردشگری

آغاز مرمت مجدد سقف خانه تاریخی دارویی گرگان

آغاز مرمت مجدد سقف خانه تاریخی دارویی گرگان فراجا: سرپرست معاونت میراث فرهنگی اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان اظهار داشت: عمده صدمه های وارده به بنا خانه تاریخی دارویی شهر گرگان در سقف مرمت شده و چوب ها و تخته های زیر سفال این بنای تاریخی بوده است.


به گزارش فراجا به نقل از ایسنا، «سارا اخوت» اظهار نمود: سقف صدمه دیده بنا بعد از مستندسازی به صورت كامل جمع آوری شد و مرمت مجدد بنا شروع شده است. مدت زمان لازم برای مرمت این بنا حدود 35 تا 40 روز تخمین زده می گردد.

وی با اشاره به این كه آتش سوزی در سقف طبقه اول این بنا بوده است، اضافه كرد: صدمه های وارده به سقف طبقه همكف شامل صدمه به نازك كاری و چوب های پلور و گچ كاری سقف بوده و دیواره ها و كف این طبقه سالم می باشد.

اخوت خاطرنشان كرد: در طبقه اول خانه تاریخی دارویی كلیه تزئینات بنا شامل گچ بری های سقف و سیمان بری ها در نما و گچ بری ها در بدنه ها هم چنین كف این طبقه هیچ آسیبی وارد نشده است.

وی با تشریح اقدامات روزهای آتی در مرمت این بنا اظهار داشت: از روز گذشته كار چوب ریزی سقف به همراه پتك كوبی آن شروع شده كه امروز به آخر خواهد رسید.

معاون میراث فرهنگی گلستان اظهار نمود: از روز پنجشنبه 11 مردادماه تا یك شنبه 14 مرداماه كار حالا ریزی و اجرای شیر سر در لبه بام بنا انجام و بعد از آن روز دوشنبه 15 مرداماه كار تخته كوبی سقف جهت اجرای سفال آغاز و تا روز پنجشنبه 18 مردادماه به طول خواهد انجامید.

وی ادامه داد: همزمان با تخته كوبی سقف، كار گچ كاری سقف طبقه همكف و طبقه اول روز پنج شنبه مورخ 18 مردادماه 97 آغاز می گردد.

اخوت اظهار داشت: در ادامه كار اجرای سیستم الكتریكی بنا به همراه نصب پنجره و درب ها انجام و بعد از آن عملیات رنگ آمیزی این بنای تاریخی صورت خواهد گرفت.

سرپرست معاونت میراث فرهنگی اداره كل میراث فرهنگی استان همینطور از اسكان خانواده دارویی در منزل اجاره ای مبله توسط پیمانكار در مدت مرمت این بنا اطلاع داد.

ظهر روز یكشنبه 7 مرداماه در حین مرمت سقف خانه تاریخی دارویی شهر گرگان به دلیل سهل انگاری پیمانكار، سقف این بنای تاریخی دچار آتش سوزی شد.

خانه دارویی در سال 1380 به شماره 5424 در لیست آثار ملی كشور به ثبت رسیده است.1397/05/10
15:19:31
5.0 / 5
4437
تگهای خبر: شهر , مرمت , میراث
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1403

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912