فراجا گردشگری

خانه مجتهد فروع و اصول دین را پیدا كردند

خانه مجتهد فروع و اصول دین را پیدا كردند فراجا: حمام شازده، كوچه نیكنامی، تنها نشان از خانه ای است كه بیش از ۵۵ سال «محمد تقی آملی» فقیه شیعه ایرانی و از علمای معاصر و جامع معقول و منقول و مجتهد در فروع و اصول در آن زندگی كرد و شاگردان زیادی را پرورش داد؛ خانه ای كه با احیایش، بار دیگر خاطرات گذشته را در آن می توان زنده كرد.


به گزارش فراجا به نقل از ایسنا، به نظر می آید شهرداری منطقه ۱۱ تهران از مدتی پیش آدرس خانه ی «شیخ محمدتقی آملی» را در كوچه پس كوچه های منیریه تهران پیدا كرده و در برنامه هایش قول خرید و احیای این خانه را داده تا از یك سو مردم محله از حضور جمعی از معتادان به آرامش برسند و از جانب دیگر خانه ای كه در آن بخشی از فقه و اصول پایه گذاری شده و شاگردان زیادی در مكتب آن پرورش یافته اند، احیاء شود.

تیم تهران گردی احمد مسجد جامعی، عضو شورای شهر تهران، همراه با شهردار منطقه به دیدن این خانه رفت و توانست فقط از پشت دیوارها و میله های آهنی كه همسایگان برای جلوگیری از تردد معتادان به این خانه به در ورودی نصب كرده اند، خاطرات كودكی خود و حضور پدرش را در ذهن مرور كند.مسجدجامعی درباره این خانه توضیح می دهد: برپایه اسناد از اوایل سال ۱۳۴۰ این خانه در اختیار «مرحوم شیخ محمد تقی آملی» قرار گرفت، او امام جماعت مسجد و مدرسه «مجد» تهران بود، حتی پدرش آقا محمد آملی هم مدتی در همین خانه سكونت داشت، در واقع این بنا محل درس آن ها بود.

آقا شیخ محمد تقی آملی شاگرد آقای نائینی بود كه در كربلا سكونت داشت، به همین واسطه مشی فقهی او را به شكلی در ایران ادامه داد.

از شاگردان او هم به حسن زاده آملی، جوادی آملی، آقا رضی شیرازی، میرزا جواد تهرانی، شیخ هاشم لاریجانی، محیی الدین انواری، مصطفی مسجدجامعی و حتی مهدی محقق می توان اشاره نمود.»

او با بیان این كه دكتر مهدی محقق مدتی در لباس روحانیت بود و حتی شرح منظومه را پیش آیت الله محمدتقی آملی خواند، ادامه می دهد: وی شرح منظومه را به زبان انگلیسی ترجمه كرد و با استفاده از شرح آقا شیخ محمدتقی، این منظومه را در دانشگاه «مك گیل» چاپ كرد.

وی درباره خصوصیت های بارز آقا شیخ محمدتقی هم می افزاید: وی اهل حمكت بود و مدرس فقه؛ خصوصیاتی كه كمتر با یكدیگر جمع شده می شوند.این عضو شورای شهر تهران در ادامه درباره این خانه اظهار می كند: «این جا دو اتاق بیرونی و دو اتاق اندرونی داشت، در یكی از اتاق های بیرونی خادم خانه زندگی می كرد و در اتاق دیگر آقا شیخ محمدتقی آملی می نشست، چند قفسه بزرگ كتاب در ان اتاق داشت، كه هر گاه همراه با پدرم آن جا می رفتمف می گفت "فلان كتاب را بیاورید و فلان صفحه را باز كنید" در واقع مَدرَس او همان اتاق در این خانه بود.

روضه ها و مراسم اهل خانه هم در همین بنا برگزار می شد، پس از مدتی هم وی وارد بحث های ماتریالیسم شد، در بین آثاری كه دارد شب های چهارشنبه درس معارف و اخلاق در مسجد می داد، برخی كتاب های فارسی وی هنوز وجود دارد و عموما كتاب های عربی او هم در نجف اشرف چاپ شده اند. این شخصیت بزرگ در اوایل دهه ۵۰ فوت و در باغ رضوان مشهد مدفون شد.»

وی همینطور درباره تزئینات معماری این خانه اظهار می كند: سر در خانه زیبا بود، كه به نظر می آید مردم آن را كنده اند، این بنا واقعا پرارزش است دارد.

مسجدجامعی با بیان این كه این مكتب درس وی عموما در تهران بوده است، از تلاش شهرداری منطقه برای شناسایی این خانه ی مهم و پرارزش كه حتی بعضی از علمای استان مازندران در صدد پیدا كردن ان بودند، تقدیر می نماید و می گوید: آقای استاندار مازندران در زمان آتش سوزی مسجد جامع ساری به من اعلام نمود كه پیگیر شناسایی خانه ی آقاشیخ محمدتقی املی است، اكنون خوشحالم كه این خانه كه یكی از مكان های مَدرَس مهم مباحث فقهی تهرن بوده، مقرر است توسط شهرداری منطقه ساماندهی گردد.

وی نسبت به ضرورت حفظ این خانه ی مهم تاریخی كه از نظر حضور شخصیت چنین فردای حائزاهمیت است، تاكید می كند و می گوید: گویا مقرر است كه این جا مساله بررسی ورثه صورت گیرد و خانه را حفظ كنند.

بعد از صحبت های مسجد جامعی، یكی از همسایگان این خانه، خطاب به این عضو شورای شهر تهران اظهار داشت: این مكان خانه ی معتادان شده است، چندین ماه پیگیر رسیدگی به وضعیت خانه شدم، حتی با ۵۰ امضا در نامه ای به شهرداری منطقه ۱۱ رفتم، اما متاسفانه شهرداری منطقه هیچ ترتیب اثری برای رسیدگی به وضعیت این خانه نكرد.این بومی محله، حتی از بستن ورودی خانه توسط همسایه ها و نه شهرداری اطلاع داد و خطاب به شهردار منطقه اظهار داشت: وضعیت این خانه خراب است، لطفا اقداماتی كه امروز - جمعه ۹ شهریور- برای حضور یك عضو شورای شهر انجام دادیدفقط حالت نمایشی نداشته باشد كه برای حضورشان محله را آب و جارو كنید یا دیوارها را سیمان كنید، وضعیت نظافتی این محله واقعا خراب است، امروز بامداد همه جا را شستند و جارو كردند، لطفا رسیدگی كنید.

از خانه آقا شیخ محمدتقی آملی، یك در چوبی قهوه ای مانده كه با زنجیر دوچرخه ان را بسته اند و دری چوبی كه فقط اسكلت اش باقی مانده و همسایگان با میله های بزرگی آن را محصور كرده اند تا معتادان به خانه وارد نشوند، هر چند می گویند باز هم از روی علمك گاز و حتی میله های اهنی به درون خانه می روند.

كتیبه ی قدیمی تر خانه پیشترها از سردرخانه كنده شده و بخشی از كتیبه ی دیگر روی در دوم خانه هم كنده شده و به نظر می آید هر لحظه آماده افتادن است.

با وجود همه ی این صحبت ها، مسجد جامعی از قدم های بزرگی كه مقرر است شهردار منطقه برای این خانه بردارد خبر می دهد، خانه ای كه با وجود حضور شخصیت بزرگی چون علامه شیخ محمد تقی املی هنوز مورد توجه میراث فرهنگی قرار نگرفته كه دست كم آن را در لیست آثار ملی به ثبت برساند.محمدتقی آملی، شیخ الاسلام محمد تقی آملی، متولد ۱۳۰۴ قمری در تهران است، او از خاندان بنی جوان بود و پدرش مولا محمد آملی از حكما و فیلسوفان عهد خود و از نوادگان میرزا ابوالحسن جلوه و مادرش دختر ملا محمد سیبویه هزار جریبی مازندرانی بوده است.

به نقل سید محمدحسین حسینی طهرانی معروف به علامه طهرانی در كتاب شریف مهر تابان، وی در جوانی و در زمان تحصیل در نجف از محضر درس سید علی قاضی در امور عرفانی استفاده می برده و دارای كمالاتی بوده است. پدر وی «مولا محمد آملی» را دوست شیخ فضل الله نوری می دانستند.
1397/06/11
14:51:17
5.0 / 5
4342
تگهای خبر: شهر , میراث
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1402

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912