فراجا گردشگری
جدیدترین آمار و ارقام از صنعت گردشگری جهان؛

خیز اسپانیا به سمت جایگاه نخست گردشگری جهان

خیز اسپانیا به سمت جایگاه نخست گردشگری جهان فراجا: بر مبنای جدیدترین آمار انتشار یافته درباره ۱۰ كشور پرگردشگر جهان، آمریكا با از دست دادن جایگاه دوم جهان جای خویش را به اسپانیا داد و فرانسه همچنان پربازدیدترین كشور جهان است.


به گزارش فراجا به نقل از ایسنا، سازمان جهانی گردشگری در گزارش جدید و تكمیلی خود از روندهای صنعت گردشگری در سال ۲۰۱۷، پربازدیدترین كشورها را سال قبل میلادی معرفی نمود كه طبق معمول چند سال گذشته، فرانسه با جذب ۸۶.۹ میلیون توریست در رتبه نخست قرار داد اما رتبه دوم كه سال قبل از آن در اختیار آمریكا بود حالا به اسپانیایی ها اختصاص یافته كه سال قبل میزبان ۸۱.۸ میلیون گردشگر خارجی بودند و با سرعت به سمت جایگاه نخست جهانی خیز برداشته اند.
اسپانیا در سال ۲۰۱۷ میزبان میزبان ۸۱.۷۸۶ میلیون گردشگر بوده كه در مقایسه با سال قبل آن از رشد ۸.۶ درصدی حكایت دارد. این كشور اروپایی كه هم اكنون ۱۲.۲ درصد از سهم كل بازار جهانی گردشگری را به خود اختصاص داده در سال قبل میلادی ۶۷ میلیارد و ۹۶۴ میلیارد دلار هم از محل این صنعت درآمدزایی داشته است.
فرانسه و اسپانیا به ترتیب ۵.۱ و ۸.۶ درصد رشد را در جذب توریست بین المللی در بازه زمانی ۲۰۱۷-۲۰۱۶ به ثبت رسانده اند اما آمریكا تنها كشور در بین ۱۰ كشور پربازدید جهان است كه در سال قبل رشد منفی ۳.۸ درصد را در جذب توریست به ثبت رسانده كه كارشناسان سیاست های مهاجراتی دونالد ترامپ رئیس جمهور فعلی را از مهم ترین دلایل نزول صنعت توریسم آمریكا عنوان می كنند.
در لیست پرگردشگرترین كشورهای جهان چین و ایتالیا با ۶۰.۷ و ۵۸.۳ میلیون گردشگر بدون تغییر جایگاه چهارم و پنجم را حفظ نموده اند و مكزیك با دوپبه سعود نسبت به سال قبل آن و جذب ۳۹.۳ میلیون توریست در رتبه ششم قرار گرفته است. تركیه هم با دو پله سعود و جذب ۳۷.۶ میلیون گردشگر در رتبه هشتم قرار دارد و تایلند هم با ۳۵.۴ میلیون توریست برای نخستین بار خویش را به جمع ۱۰ كشور برتر دنیا در جذب توریست رسانده است.


از حیث رشد جذب توریست بین المللی در فاصله زمانی ۲۰۱۷-۲۰۱۶، تركیه با جهش بزرگ ۲۴.۱ درصدی با فاصله موفق ترین عملكرد را به ثبت رسانده است و توانسته شمار گردشگران خویش را از ۳۰ میلیون و ۲۸۹ هزار نفر در ۲۰۱۶ به ۳۷ میلیون و ۶۱۰ هزار نفر در ۲۰۱۷ ارتقاء دهد. گردشگری تركیه در بازه زمانی ۲۰۱۶-۲۰۱۵ به جهت بروز جملات تروریستی و همینطور تیرگی روابط با روسیه با كاهش منفی ۲۳.۳ درصد همراه شده بود.
بعد از تركیه، مكزیك و ایتالیا به ترتیب با ۱۲ و ۱۱.۲ درصد رشد بیشترین رشد را در جذب توریست به خود اختصاص داده اند و آمریكا هم با منفی ۳.۸ درصد بدترین عملكرد را به ثبت رسانده است.


اما آمریكا همچنان با اختلاف فراوان با سایر رقبا با ۲۱۰.۷ میلیارد دلار پردرآمدترین كشور جهان از محل صنعت گردشگری می باشد و اسپانیا با ۶۸ میلیارد دلار و فرانسه با ۶۰.۷ میلیارد دلار در رتبه دوم و سوم قرار دارند و نكته جالب حضور استرالیا در جایگاه هفتم این فهرست با درآمد ۴۱.۷ میلیارد دلاری است در حالی این كشور در بین ۱۰ كشور پربازدید جهان جایی ندارد.
چین با رشد ۱۷.۶ درصدی و رساندن درآمدهای خود به ۳۵.۶ میلیارد دلار، بیشترین رشد را در بخش درآمدزایی در بین كشورهای جهان به خود مختص كرده است.

در بین مناطق مختلف جهان، قاره اروپا ۶۷۱ میلیون توریست در سال ۲۰۱۷ جذب كرده و از محل آن ۵۱۹ میلیارد دلار درآمدزایی كرده است، منطقه آسیا-اقیانوسیه هم سال قبل پذیرای ۳۲۳ میلیون گردشگر خارجی بوده و ۳۹۰ میلیارد دلار هم از این محل كسب كرده است. همینطور قاره آمریكا هم میزبان ۲۰۹ میلیون گردشگر (درآمد ۳۲۶ میلیارد دلاری) بوده است و آفریقا هم ۶۳ میلیون توریست (درآمد ۳۷ میلیارد دلاری) را در سال قبل میلادی رقم زده است. منطقه خاورمیانه هم ۵۸ میلیون گردشگر را در سال قبل میزبانی كرده كه از محل آن درآمد ۶۸ میلیارد دلاری را نصیب خود كرده است.


بر مبنای اعلام سازمان جهانی گردشگری (WTO)، شمار گردشگران بین المللی در سال ۲۰۱۷ به رقم ۱.۳۲۳ میلیارد نفر رسیده است كه در مقایسه با سال قبل آن با رشد ۸۴ میلیون نفری همراه بوده است.
این هشتمین سال پی در پی است كه گردشگری بین المللی با رشد مثبت همراه بوده است اما بالاترین رشد آن با ۷ درصد در سال ۲۰۱۷ به ثبت رسیده كه مناطق اروپا و آفریقا به ترتیب با رشد ۸ و ۹ درصدی بهترین عملكرد را داشته اند.1397/06/20
15:49:17
5.0 / 5
5190
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1403

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912