فراجا گردشگری

كمبود اعتبارات مانعی برای تكمیل پروژه ملی مركز تحقیقات فسیل شناسی ایران

كمبود اعتبارات مانعی برای تكمیل پروژه ملی مركز تحقیقات فسیل شناسی ایران فراجا: معاون محیط طبیعی اداره كل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی اظهار داشت: مركز تحقیقات فسیل شناسی ایران در كنار اثر طبیعی فسیلی مراغه، توجیه پیدا كرد و در قالب یك پروژه ملی آغاز شد، اما كمبود اعتبارات و برخی مسائل سبب شد این پروژه آن طور كه باید تكمیل نشود، اما تلاش همكاران محیط زیست سبب شد تا این مركز به فعالیت رو به رشد خود ادامه داده و داده‎های علمی در بحث فسیل شناسی به ثبت برسد.


به گزارش فراجا به نقل از ایسنا، میر «محسن حسینی قمی» در جمع خبرنگاران با بیان این كه منطقه فسیلی مراغه از نظر تنوع گونه‎های زیستی و فسیلی موهبتی الهی بوده و از این نعمت صیانت می‎شود، اظهار نمود: پژوهش و حفاری‎های علمی در این منطقه از پیشینه تاریخی 200 ساله برخوردار بوده و در كنار مناطق فسیلی ورزقان، شبستر، هشترود و جلفا از مهم‎ترین مراكز و منابع باستان شناسی به شمار می‎آید.
وی افزود: اداره كل حفاظت محیط زیست هم با عنایت به رسالت زیست محیطی خود، همواره صیانت از عرصه‎ها و ذخایر فسیلی را وظیفه خود می‎داند. در مجموع 1500 متر مربع فعالیت استخراجی در این منطقه انجام، 1330 قطعه فسیل از پنج سایت فسیلی منطقه كشف و شناسایی و 370 قطعه در آرشیو حفظ شده است.
معاون محیط طبیعی اداره كل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی افزود: فسیل ‏ها در موزه صحرایی به همان شكلی كه در طبیعت قرار داشتند، حفظ شده‎اند، این فسیل‎ها بعنوان یك جاذبه بی‎نظیر گردشگری در موزه صحرایی مراغه قابل مشاهده و برای مردم و گردشگران بسیار جذاب است.
حسینی قمی در ادامه اظهار داشت: حفاظت از محیط زیست یك وظیفه همگانی در قانون اساسی بوده و منطقه فسیلی مراغه هم از این امر مستثنی نیست و هموطنان باید در حفظ این منطقه همكاری كنند، چون اگر این همكاری نباشد، امكان دارد آثار ارزشمندی در این منطقه از میان برود.
وی اضافه كرد: در حفاری‎ها و فعالیت‎های انسانی در منطقه باید حساسیت و دقت بسیاری شود و اگر شهروندان به آثار فسیلی در منطقه برخورد كردند، اداره محیط زیست شهرستان و یا كارشناسان مستقر در منطقه را آگاه كنند تا نسبت به برداشت لایه فسیلی و انجام تحقیقات بعدی اقدام گردد. تابحال 17 پرونده حقوقی در بحث تخریب لایه‎های فسیلی منطقه برای اشخاص حقیقی و حقوقی بوجود آمده است.
معاون محیط طبیعی اداره كل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی افزود: منطقه فسیلی مراغه بیشتر از 40 هزار هكتار وسعت داشته و 1026 هكتار از آن بعنوان اثر طبیعی ملی فسیلی مراغه اعلام شده است، چون سابقه تحقیقات تاریخی در این منطقه بیشتر بوده و اكتشافات متعددی در این راستا انجام شده و در مناطق دیگر هم لازم است حساسیت و دقت كافی برای حفاظت از منطقه فسیلی صورت گیرد.
بر طبق این گزارش، منطقه فسیلی مراغه با دارا بودن ذخایر كم نظیر از فسیل‎های به جامانده از دوران‎های مختلف تاریخی همچون مهره داران با یك هزار و 26 هكتار اراضی ثبت شده است، این منطقه در سال 84 بعنوان اثر طبیعی ملی به ثبت رسید.
وجود فسیل هایی از اجداد ماموت، زرافه و آهو در این منطقه نشان دهنده وجود لایه ‎های مختلف فسیلی مربوط به اواخر دوران نوزیستی بوده و این اثر ملی و زیست محیطی، میراثی گرانبها از دوران سوم زمین شناسی است كه قدمت آن به 7.5 تا 12.5 میلیون سال قبل بر می‎گردد و در سال 1218 شمسی (1840 میلادی) توسط محقق روسی كشف شده است.


1397/08/07
14:32:15
5.0 / 5
4425
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1403

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912