فراجا گردشگری
جامعه باستان شناسی ایران با انتشار بیانیه ای هشدار داد

واگذاری بناهای تاریخی به شهرداری ها به زیان میراث فرهنگی است

واگذاری بناهای تاریخی به شهرداری ها به زیان میراث فرهنگی است فراجا: جامعه دیرینه شناسی ایران اعلام نموده كه واگذاری بناهای تاریخی به شهرداری ها باعث تخریب ها و تعرضات بیشتر خواهد شد و این امر به زیان میراث فرهنگی است.به گزارش فراجا به نقل از مهر، جامعه دیرینه شناسی ایران در اطلاعیه ای واگذاری بناهای تاریخی به شهرداری ها را زیان آورد دانست و اعلام نمود:
به تازگی لایحه­ ای با عنوان «اصلاحیه قانون اساسنامه سازمان میراث فرهنگی كشور» با امضاء رئیس­ جمهور، به مجلس شورای اسلامی ارسال شده است. آن لایحه «به منظور احیاء و بهره ­برداری بهینه از بافت ­ها و بناهای فرهنگی و تاریخی و مشاركت در ساماندهی اماكن مذكور توسط شهرداری­ ها در زمینه شناسایی آنها كه بعنوان میراث فرهنگی در محدوده و حریم شهرها شناخته می­شوند و همینطور تملك، مرمت و بهره برداری از آنها»، برای تشریفات قانونی به جناب آقای دكتر لاریجانی، رییس محترم مجلس شورای اسلامی، تقدیم و ارسال شده است.
هم اكنون این لایحه در حال بررسی در جلسات مجلس شورای اسلامی و كمیسیونهای مربوطه است. در این لایحه، مادّه واحده­ های بسیاری بعنوان تبصره­ های متمم به اساسنامه مذكور اضافه شده كه به شهرداری­ها حق «تملك» و «نگهداری و بهره برداری» از «بناهای فرهنگی–تاریخی واقع در محدوده و حریم شهرها» را می دهد. بر این اساس، سازمان میراث فرهنگی و شوراهای اسلامی شهرها، موظف می باشند خدمات لازم و تسهیلات و كمكهای فنّی و اعتباری مورد نیاز را در اختیار «شهرداری ها» قرار دهند. هرچند، در این لایحه همچنان حق «نظارت» برای كلیه اماكن مذكور برای سازمان محفوظ مانده است، اما با عنایت به مفاد «لایحه اصلاحیه قانون اساسنامه میراث فرهنگی»، شهرداری ها امكان تملك این اماكن را خواهند داشت و -با توجه به تجارب گذشته- این مسئله تهدید بزرگی برای بافت ها و ابنیه تاریخی و فرهنگی ایران است.
این در حالی است كه با عنایت به طرح وزارت میراث فرهنگی، بایستی اختیارات بیشتری به سازمان فعلی اعطا شود و نقش آن در مورد چنین مواردی نباید به نهادی صرفا نظارتی تقلیل یابد و تصویب چنین لایحه ای در عمل متناقض با مفاد طرح وزارتخانه میراث فرهنگی خواهد بود.
اگرچه تابحال هم مسئولیت حفاظت، مرمت، و نگهداری خیلی از اماكن و بناهای تاریخی-فرهنگی در دست شهرداری ها بوده، اما تملك و تعلق آنها به سازمان میراث فرهنگی مانع كوچكی در مسیرسواستفاده ها و بهره برداری های بی ­ضابطه تجاری و منفعت طلبانه از این اماكن محسوب می ­شد. البته این قوانین هم در خیلی از موارد نادیده گرفته شده است و شاهد وقوع فجایعی مانند تخریب جبران ناپذیر بخشهای وسیعی از بافت­ها و خانه های تاریخی در تهران، شیراز، اصفهان، دزفول و برخی دیگر از شهرهای میهن مان بوده ایم. در واقع، یكی از مواردی كه بعد از ورود شهرداری به اماكن و بناهای تاریخی و فرهنگی ظاهر خواهد شد، ورود شركت­ها و نهادهای وابسته به شهرداری­ها در آنهاست كه در اغلب موارد، از دیدگاه آنها و مدیران اجرایی و برنامه ریزان شهری، چنین بافتهایی، بافت فرسوده تلقی شده و قربانی توسعه ناقص و بدفرجام شهرها می­شوند. شمار بسیار بالای پروژههای مخربِ بافتهای تاریخی از جانب شهرداری ها در دهه های اخیر به روشنی نشان میدهد كه حتی با وجود «اساسنامه كنونی»، سازمان میراث فرهنگی و كارشناسان آن در هیئتهای برنامه ریز، ارزیابی، و اجرایی شهرداری ها هیچ نقش مؤثری نداشته اند و چنین بافتهایی باتصمیمات شتابزده بعضی از شهرداری ها بلعیده و نابود شده است.
حال با «لایحه اصلاحیه قانون اساسنامه میراث فرهنگی» دست شهرداری ها در بهره برداریهای سوداگرانه از بافتهای تاریخی و تجاوز به حریم بناها و اماكن تاریخی–فرهنگی بازتر خواهد شد. عجیب تر آنكه عرضه و پیگیری این «اصلاحیه» در حالی صورت میگیرد كه مدیران و مسئولان اجرایی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری نسبت به آن اظهار بی اطلاعی می كنند و خواستار استرداد و رد این لایحه از دستور رسیدگی های مجلس شده اند.
تصویب این «اصلاحیه» نه تنها سرآغاز افساد و مفسده، و آشكارا ناقض حقوق شهروندی است و روند تخریب بافت ها و اماكن تاریخی/فرهنگی را تسریع و تسهیل میكند، بلكه خیانت در صیانت و حفاظت از میراث فرهنگی به حساب می آید. آشكار است كه تصویب این لایحه قصور دولت و مجلس محترم محسوب خواهد شد و مسئولیت هر پیامد ناگواری به عهده ی دولت و مجلس شورای اسلامی خواهد بود. چنین قصور و تصمیم ناكارشناسانه ای در تقابل با حقوق شهروندی است و از تخریب فرصت ها و امكانات فرهنگی برای نسل های آینده هم به حساب می آید.
«جامعه دیرینه شناسی ایران» عمیقاً نگرانی خویش را از طرح چنین بحثی اعلام می كند و امیدوار است با هوشمندی و تعهد و آینده نگریِ نمایندگان مجلس و مسؤولان مربوطه از بروز چنین اشتباه بزرگی جلوگیری شود.

1397/08/09
21:06:20
5.0 / 5
4306
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1403

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912