فراجا گردشگری
معاون میراث فرهنگی هرمزگان خبر داد:

اقدام حفاظتی و رفع خطر از قلعه پرتغالی های جزیره هرمز در دستور كار است

اقدام حفاظتی و رفع خطر از قلعه پرتغالی های جزیره هرمز در دستور كار است فراجا: معاون میراث فرهنگی از اقدام حفاظتی و رفع خطر از قلعه پرتغالی های جزیره هرمز اطلاع داد.


به گزارش فراجا به نقل از ایسنا، اشكان مختاری با بیان این مطلب اضافه كرد: در چند روز گذشته براثر فرسایش و صدمه های جوی و شرایط خاص اقلیمی و رطوبت بالای هوای جزیره هرمز شاهد فروریختن كمتر از یك مترمربع از پوسته جداره بیرونی دیواره قلعه هرمز بودیم كه بعد از كسب اطلاع از این مورد از جانب یگان حفاظت اداره كل سریعاً نسبت به رفع خطر تثبیت بخش های پیرامون اقدام شد.
وی با اشاره به اینكه در سال ۱۳۹۳ طرح مرمت قلعه مذكور توسط مشاور آماده شده است، اضافه كرد: در سال ۱۳۹۴ هم بخش های ورودی و موج شكن پیرامون قلعه مرمت شده است.
وی افزود: این قلعه باوجود مرمت هایی كه در سال های گذشته بر روی آن انجام شده همچنان نیازمند مرمت است كه برای همین منظور، تقاضای ۳۰ میلیارد ریال اعتبار به سازمان برنامه و بودجه كشور داده شد.
مختاری تاكید كرد: رئیس سازمان برنامه وبودجه با اختصاص این مبلغ برای مرمت قلعه پرتغالی های هرمز موافقت كرد و استان هم دستور پرداخت تخصیص درخواستی را در پی نوشت نامه مذكور اعلام داشته است و باید منتظر دریافت بودجه ماند.
وی ادامه داد: امید می رود با دریافت این اعتبار بتوان ۷۰ درصد قلعه پرتغالی های جزیره هرمز را مرمت كرد و امكانات حفاظتی بنا را افزایش داد.
مختاری در انتها تصریح كرد: امكان تخریب و صدمه دیدگی در تمامی آثار تاریخی و به صورت اخص ابنیه تاریخی در سراسر كشور وجود دارد و این امر با اقدامات حفاظتی و مرمتی كه در طول سال انجام می شود، قابل پیگیری و رفع خطر می گردد و در استان های جنوبی به علت شرایط سخت اقلیمی و گرمی بسیار زیاد و هم رطوبت بسیار بالای دما و نوع مصالح مورد استفاده در آثار و ابنیه تاریخی احتمال وقوع این گونه اتفاقات قابل پیش بینی است.
1396/09/25
13:45:59
5.0 / 5
4798
تگهای خبر: مرمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1403

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912