فراجا گردشگری

صدور پلاك خودروهای تاریخی شروع شد

صدور پلاك خودروهای تاریخی شروع شد به گزارش فراجا رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از آغاز تحویل پلاك تاریخی به وسایل نقلیه تاریخی و عضویت نمایندگان كانون جهانگردی و اتومبیلرانی در كمیسیون های FIA اطلاع داد.


به گزارش فراجا به نقل از روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، علی اصغر مونسان اظهار داشت: صدور پلاك تاریخی برای وسیله های نقلیه تاریخی از جانب "دبیرخانه كارگروه شناسایی و صیانت از وسیله های نقلیه تاریخی" شروع شده و هم اكنون ۷۰۰ دستگاه خودرو در انتظار كارشناسی پلیس راهور ناجا هستند.
وی ادامه داد: با معرفی كانون جهانگردی و اتومبیلرانی بعنوان دبیرخانه كارگروه شناسایی و صیانت از وسیله های نقلیه تاریخی، در یك ماه گذشته برای ۴۱ دستگاه وسیله نقلیه كه دارای ارزش تاریخی هستند، پلاك صادر و به مالكان آن ها تحویل داده شده است. همینطور ۴۷ خودرو برای دریافت پلاك به پلیس راهور معرفی شده اند. »
مونسان ادامه داد: از میان حدود دو هزار خودرویی كه تابحال در سایت دبیرخانه به آدرس www. icvc. taci. ir ثبت نام كرده اند، بیش از ۳۰۰ دستگاه خودرو، مورد كارشناسی اولیه قرار گرفته اند.
او درباره فرآیند تصویب و پلاك گذاری خوردوهای تاریخی، اظهار نمود: در این زمینه چند گروه كارشناس با دبیرخانه همكاری می كنند، یك گروه كارشناسانی كه خودروهای تاریخی را بررسی می كنند، كارشناسانی از ناجا و گروه دیگر كارشناسانی كه در كارگروه وسیله های نقلیه تاریخی، اسناد را مورد بررسی قرار می دهند. بعد از اتمام كار، این اسناد در قالب صورتجلسه و تأییدیه همراه با شناسه میراث فرهنگی، با استفاده از سازمان متبوع، به پلیس راهور عرضه می گردد. در انتها فرآیند، پلیس راهنمایی و رانندگی نسبت به صدور پلاك برای این خودروها اقدام می كند.
رییس مجمع كانون جهانگردی و اتومبیلرانی با اشاره به تسریع روند واگذاری پلاك های تاریخی، اظهار داشت: روند صدور پلاك تاریخی با كمیت و كیفیت در حال انجام بوده و از نظر سخت افزاری و نرم افزاری مشكلی وجود ندارد.
وی درباره مزایای اجرای طرح صدور پلاك تاریخی برای خودروهای بالای ۲۵ سال، بیان كرد: قرار بر این است كه با صدور این پلاك ها، از خودروهای تاریخی بعنوان اشیایی پرارزش صیانت و حفاظت شود و افزون بر حفاظت اصولی، با استفاده از برگزاری نمایشگاه ها و رالی های گردشگری، این خودروها به یكی از جاذبه های بصری و میراثی تبدیل شوند.
رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خاطرنشان كرد: كارگروه شناسایی و صیانت از وسیله های نقلیه تاریخی بر مبنای مصوبه هیأت وزیران در سال ۱۳۸۹، تشكیل شد تا خودروهای پرارزش و تاریخی بعد از بررسی ازسوی كارشناسان دبیرخانه متشكل از اعضای سازمان میراث فرهنگی، وزارت صنعت، معدن و تجارت، سازمان محیط زیست، وزارت ورزش و جوانان، نیروی انتظامی و كانون جهانگردی و اتومبیلرانی حفظ شوند. همینطور با عنایت به اینكه مسؤولیت دبیرخانه این كارگروه بر عهده كانون جهانگردی و اتومبیلرانی است، مرجع رسمی انتشار اخبار این حوزه بر عهده سایت دبیرخانه، مستقر در كانون خواهد بود.
او سپس از عضویت نمایندگان كانون جهانگردی و اتومبیلرانی در كمیسیون های بین المللی تاریخی FIA، معلولیت و قابلیت دسترسی FIA و شورای گمركی اتحادیه بین المللی جهانگردی و فدراسیون بین المللی اتومبیلرانی (FIA)، اطلاع داد و اظهار داشت: در كمیسیون بین المللی تاریخی (CHI)، نمایندگان كلوپ های اتومبیلرانی و جهانگردی از ۲۴ كشور عضو FIA به همراه نماینده فدراسیون بین المللی خودروهای تاریخی (FIVA) حضور دارند. این كمیسیون مسؤولیت بررسی وضعیت خودروهای تاریخی در كشورها و عرضه پیشنهاد به منظور شناسایی، نگهداری و استفاده از این خودروها را برعهده دارد و نتایج كار آن مستقیماً به سنای FIA گزارش می گردد.
معاون رییس جمهور در ادامه درباره عضویت نماینده كانون در كمیسیون معلولیت و قابلیت دسترسی، توضیح داد: هدف این كمیسیون عرضه رهنمودها به رییس و شوراهای جهانی FIA درباره استراتژی هایی برای ترغیب و تسهیل مشاركت در ورزش های خودرویی برای معلولان و همینطور نظارت بر پیشرفت و اجرای استراتژی برای حركت قابل دسترس همچون تأثیر افزایش سن بر جامعه است.
مونسان اظهار نمود: رویكرد شورای گمركی اتحادیه بین المللی جهانگردی و فدراسیون بین المللی اتومبیلرانی (FIA) هم شامل هدایت شبكه گمركی FIA-AIT برای دستیابی به اهداف مورد نظر، ارائه پیشنهادات به كمیته برنامه ها (Programmes Committee) یا شورای جهانی اتومبیلرانی و جهانگردی (WCAMT) در مورد تمام مسائل گمركی مرتبط و حمایت از مدیریت FIA در موارد حضور آن ها در نهادهای بین المللی مربوطه ازجمله سازمان ملل متحد است.


 

1396/10/02
19:24:33
5.0 / 5
4885
این مطلب را می پسندید؟
(2)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1403

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912