فراجا گردشگری

تعداد شهرها و روستاهای ثبت جهانی ایران به ۱۰ رسید

تعداد شهرها و روستاهای ثبت جهانی ایران به ۱۰ رسید فراجا: با ثبت شهر آباده در حوزه منبت، میبد یزد در رشته زیلوبافی و روستای خراشاد خراسان جنوبی در حوزه حوله بافی، تعداد شهرها و روستاهای ثبت شده ایران در شورای جهانی صنایع دستی به ۱۰ رسید و همچنان كشور ایران در صدر قرار دارد.


به گزارش فراجا به نقل از ایسنا، علی اصغر مونسان ـ معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی ـ هم امروز دوشنبه (۵ آذر ماه) اعلام نمود: بر مبنای اعلام شورای جهانی صنایع دستی، پس از بررسی های انجام گرفته، شهر آباده از استان فارس بعنوان شهر جهانی منبت، شهر میبد از استان یزد بعنوان شهر جهانی زیلو و روستای خراشاد از خراسان جنوبی بعنوان روستای توبافی (حوله بافی) ثبت جهانی شدند.
وی در تشریح روند ثبت دو شهر و یك روستای ایران در شورای جهانی صنایع دستی افزود: ثبت شهرهای جهانی از سال ۲۰۱۴ در دنیا با استفاده از شورای جهانی صنایع دستی شكل گرفته است كه به صورت هر ساله با استفاده از مناطق پنجگانه صنایع دستی به وسیله ارزیابی از جانب داوران بین المللی در دنیا شكل می گیرد.
او اظهار داشت: ایران در منطقه آسیا اقیانوسیه این شورا قرار دارد و از سال ۱۳۹۴ با ثبت شهر تبریز بعنوان شهر جهانی فرش دستبافت، شهر اصفهان بعنوان شهر جهانی صنایع دستی خلاق به این اتفاق بزرگ در حوزه صنایع دستی پیوسته است.
مونسان با بیان این كه هم اكنون ۲۸ شهر در دنیا بعنوان شهرهای جهانی صنایع دستی ثبت شده است، اضافه كرد: امسال هم ارزیابان بین المللی شورای جهانی صنایع دستی از كشورهای هند، كویت، عمان و یك ارزیاب از ایران از سه استان فارس، یزد و خراسان جنوبی بازدید كردند و بازدیدهایی از مناطق مختلف بر مبنای شاخص های بین المللی به عمل آوردند.
رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری افزود: ارزیابان بین المللی بر مبنای شاخص هایی نظیر تعداد كارگاه ها، میزان فروش و صادرات، مراكز عرضه و فروش و سایر شاخص های كیفی و كمی در دوم آبان ماه امسال از استان فارس و شهر آباده سفر خویش را آغاز كردند و پس از آن از میبد بازدید كردند و در نهایت به روستای خراشاد در خراسان جنوبی رفتند و از این روستا هم بازدید به عمل آوردند.
معاون رییس جمهوری افزود: پرونده ها بعد از ثبت ملی در كشورمان با استفاده از استان ها آماده شده و سپس پرونده های این مناطق در دفتر منطقه غرب آسیا ویرایش، ترجمه و اصلاح نهایی شده و برای شورای جهانی صنایع دستی ارسال می گردد تا توسط این اطلاعات ارزیابان بین المللی برای سفر به ایران و ارزیابی این شهرها حضور یابند.
مونسان در ادامه اظهار داشت: پس از حضور ارزیابان شورای جهانی صنایع دستی در ایران و بازدید از آباده، میبد و روستای خراشاد، ظرفیت های بالا و جاذبه های صنایع دستی در دو شهر و یك روستای ایران، منجر گردید آباده بعنوان شهر جهانی منبت، میبد بعنوان شهر جهانی زیلو و روستای خراشاد بعنوان روستای جهانی توبافی (حوله بافی)، ثبت جهانی شود و خوشبختانه لوح ثبت جهانی آباده، میبد و خراشاد به ایران ارسال شده است.
او در انتها صحبت های خود ضمن تشكر از حسن توجه ارزیابان و داوران شورای جهانی صنایع دستی و قدردانی از تلاش های همكاران معاونت صنایع دستی در تهیه این پرونده ها و تبریك ویژه این انتخاب به همه مردم ایران خصوصا مردم و هنرمندان استان های فارس، یزد و خراسان جنوبی بیان كرد: هم اكنون ایران با هشت شهر و دو روستای جهانی، در مقام اول جهان از لحاظ ثبت شهرها و روستاهای جهانی صنایع دستی قرار دارد.
به گزارش فراجا به نقل از ایسنا، قبل از این شهر تبریز برای فرش، اصفهان برای صنایع دستی خلاق، مشهد برای گوهر سنگ ها، شهر لالجین همدان برای سفال، شهر مریوان كردستان برای كلاش بافی(گیوه)، شهر سیرجان كرمان برای گلیم شیریكی پیچ و روستای كلپورگان در سیستان و بلوچستان برای سفالگری هفت هزار ساله اش در لیست شورای جهانی صنایع دستی به ثبت رسیدند.1397/09/05
21:00:26
5.0 / 5
4575
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1403

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912