فراجا گردشگری

شهری كه 1بعلاوه4 خصوصیت دارد

شهری كه 1بعلاوه4 خصوصیت دارد به گزارش فراجا شهری كه رنگ سرخ چای ترش آن فضای مزرعه ها را زیباتر از همیشه كرده و بوی خوش حنا، مراسم زیبای حنابندان را برایتان مجسم می كند، آنقدر جذاب است كه دوری راه هم جزو شیرینی های سفر می گردد.


شهری كه 700 هكتار از اراضی آن زیر كشت چای ترش است و 1200 هكتارش زیر كشت حنا. چای ترشی كه درمان فشار خون و چربی و قند است و برای خودش یك پا دكتر است.
شهری با حدود 85 هزار نفر جمعیت و 13 هزار كیلومتر وسعت كه حدودا 4 برابر البرز می گردد.
خرمای پیارم آن هم معروف است و در بازار تا كیلویی 70 هزارتومان هم مشتری دارد. مركباتش بوی عطری دارد كه بی نظیر است.

در اطراف جاده منتهی به شهر و دشت های آن به خاطر شترهای رها به حال خود كه البته با نشانه گذاری هایی برای صاحبان آنها قابل شناسایی هستند، به وفور تابلوی احتیاط و احتمال تصادف با شتر به چشم می خورد، چون كه در این شهر از 18 هزار نفر شتر نگهداری می گردد. یكی از مشاغل مهم در آن ساربانی است.
از نخلستان هایش نمی توان گذشت كه به شهر نمای بسیار زیبایی داده. شهری كه اواسط آذرماه آنقدر گرم است كه رنگی از پاییز در آن دیده نمی گردد.

به گزارش فراجا به نقل از ایسنا، شهر زیبای دلگان در سیستان و بلوچستان كه چند روز قبل اولین جشنواره بومی محلی جازموریان در جلگه هاشم آن برگزار گردید یك شهرستان در حاشیه تالاب جازموریان در جنوب غربی استان سیستان و بلوچستان است كه با هر یك از شهرهای زاهدان، كرمان، چابهار و بندرعباس 4.5 ساعت فاصله دارد و یكی از قطب های كشاورزی استان است.
مجتبی شجاعی فرماندار دلگان كه تا پیش از بخشداری زرآباد و فرمانداری خاش و حالا هم فرمانداری دلگان تا چند سال قبل خبرنگار ایسنا بود با تعلق خاطری مثال زدنی دلگان را چنین توصیف می كند: دلگان 1+4 خصوصیت دارد. یكی از خصوصیت های منحصر بفردی كه قابل جمع بستن با سایر خصوصیت ها نیست مردم این منطقه هستند. در استانی كه پلی ژنیك و موزاییكی است و تنوع اقوام و مذاهب در آن وجود دارد در دلگان باز هم این غلظت بیشتر است. یعنی دلگان با داشتن یك تمدن كهن، خاستگاه بخشی از طوایف ریشه دار استان است. مردم بلوچ منطقه به لحاظ مذهبی عموما شیعه هستند اما خانواده ها عموما تشییع و تسنن هستند و بسیار راحت زندگی می كنند و به صورت كلی دلگان از این زاویه هیچگاه گرفتار مشكل نبود.

شجاعی در تشریح وضعیت دلگان به خبرنگار ایسنا می گوید: دلگان با داشتن 38 درصد نخیلات استان قطب كشاورزی سیستان و بلوچستان است. كشت زراعی و باغی پررونقی دارد و عمده محصول آن خرماست. رقم "پیارم" كه عموما خرمای گران قیمتی در بازار است و حدود 60 تا 70 هزارتومان قیمت دارد محصول این منطقه است، و خرمای معروف دیگر منطقه هم "ماژول" است. امسال كه خرما خوب بود با برنامه ریزی انجام شده بسته بندی خرما با همكاری یك كشت و صنعت با نام منطقه انجام شد و كشاورزان خیلی خوشحال بودند.
فرماندار دلگان بااشاره به دیگر محصولات منطقه از چای ترش و حنا یاد می كند و می گوید: در دلگان در 700 هكتار چای ترش كشت می نماییم و از این لحاظ دلگان قطب تولید چای ترش كشور است. در تولید حنا 1200 هكتار زیر كشت داریم كه رقم خوبی است و البته در كشت محصولات جالیزی هم تابحال رونق خوبی داشتیم كه امسال به خاطر كمبود آب، این كشت ها را محدود كردیم. دلگان از قطب های تولید گندم و مركبات هم به حساب می آید.
وی دلگان را در حوزه كشاورزی صاحب تمدن دانسته و در عین حال به مشكلات این حوزه اشاره می كند و می گوید: در حاشیه تالاب جازموریان كه از بافت و راور شروع می گردد و تا اینجا ادامه دارد یكی از مهم ترین صدمه ها چاه های غیرمجازی است كه حفر شده است. هم اكنون 10 هزار حلقه چاه در استان كرمان و سیستان و بلوچستان وجود دارد.
شجاعی با بیان این مطلب كه تالاب جازموریان حدودا به صورت مساوی در كرمان و سیستان و بلوچستان تقسیم شده است، یكی از تهدیدات جدی آینده را چاه های غیرمجاز و عدم پیش بینی حقابه تالاب برای استان سیستان و بلوچستان می داند و با گریزی به اقدامات انجام شده در 5 ماهه استقرار در فرمانداری دلگان می گوید: رفع این مشكلات را اخیرا شروع كردیم. متاسفانه راه اندازی سدهای گوناگون و مختلف اجازه نمی دهد كه آب سد جیرفت پس از آبیاری قلعه گنج و... به دلگان برسد. این از موضوعاتی است كه نیازمند تشكیل كارگروه و مطالعه است. بنابراین برای نخستین بار با كرمان شورای اداری مشترك برگزار كردیم.
شجاعی تاكید می كند: اینجا شرایط چند سال قبل تالاب هامون را دارد كه خشك شده است. اگر رسیدگی نماییم شاید بتوانیم جلوی یك فاجعه زیست محیطی و اجتماعی و... را بگیریم. این اتفاق در حال رخ دادن است و از سویی اولویت اول ما موضوعیت دادن به كارهای مطالعاتی است. تالاب جازموریان منشا 20 تا 25 درصد آلودگی زیست محیطی و گرد و غبار در كشور است. از سویی دیگر با عنایت به مزیت تالاب جازموریان - كه منشا آن همه داخلی است – نسبت به هامون - كه بخشی از آن به افغانستان وابسته است – با یك مدیریت مشترك می توان آنرا حل كرد.
فرماندار دلگان با تاكید بر لزوم تخصیص حقابه تالاب جازموریان می گوید: این حقابه باید از جانب كرمان داده شود اما به خاطر سدهای احداثی این امر صورت نمی گیرد. به گونه ای كه 700 میلیمتر بارندگی سال قبل ظرف یك هفته جذب زمین شد و نمكزار حاصل آن است.

وی برگزاری جشنواره های بومی محلی را راهی برای تولید حساسیت و جلب توجه به منطقه می داند و می گوید: امسال پروژه های زیادی در منطقه كلنگ زنی، راه اندازی یا افتتاح می گردد. ضمن آن كه در 5 ماهه اخیر بیشتر از 900 هكتار رفع تصرف اراضی داشتیم و حدود 27 چاه را مسلوب المنفعه كردیم كه رتبه اول كشور از این لحاظ است. هم چنین پیگیری تولید فضاهای مورد نیاز برای ورزش بانوان از برنامه هایی است كه پیگیری می نماییم. ضمن آن كه برای نخستین بار جشنواره شترسواری بانوان را در دلگان برگزار خواهیم كرد. ضمن آن كه در دلگان بزرگ ترین طرح پرورش شتر شیری در استان را برای حل مشكل بخشی از بیكاری بزودی كلنگ زنی می نماییم.
شجاعی ادامه می دهد: از طرفی امسال سال توسعه دلگان از سوی بنیاد مستضعفان، بنیاد بركت و علوی و آستان قدس رضوی است.
رییس شورای تامین دلگان به این مطلب كه در منطقه گاهی درگیری های طایفه ای باعث آزار مردم می شود، اشاره می كند و می گوید: تولید صلح بین طوایف را در دستور كار قرار داده ایم. اما معتقدم دلگان آینده امیدبخشی دارد، و درصددیم صدمه هایی كه از مسیر ترانزیت مواد مخدر و قاچاق سوخت جوانان را تهدید می كند به حداقل كاهش دهیم.
شجاعی كه می خواست به همه مزیت های دلگان در این مصاحبه بپردازد در انتها به هنر صنایع دستی بسیار معروف منطقه كه همان سوزن دوزی است اشاره كرده و می گوید: بناست امسال بیشتر از پیش این هنر مورد توجه قرار گیرد و تسهیلات لازم به آن پرداخت گردد چونكه این هنر به كارگاه هم نیاز ندارد و بانوان با اشتغال خانگی این هنر را عرضه می دهند.
گزارش از: زهرا حیدری خبرنگار ایسنا



1397/09/20
14:05:00
5.0 / 5
4327
تگهای خبر: جشنواره , سفر , شهر , صنایع دستی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1403

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912