فراجا گردشگری

كوه دوبرادران و گنبد نمكی قم ثبت ملی شد

كوه دوبرادران و گنبد نمكی قم ثبت ملی شد فراجا: مدیركل میراث فرهنگی قم، 8 اثر طبیعی قم برای اولین بار در لیست میراث طبیعی كشور به ثبت ملی رسید.


به گزارش فراجا به نقل از ایسنا منطقه قم، حمید یزدانی اظهار داشت: در جلسه كمیته ملی ثبت میراث طبیعی كه با حضور كارشناسان، صاحب نظران و مسئولان مربوطه برگزار شد، كوه دو برادران قم، گنبد نمكی قم، درخت چنار آمُره، درخت چنار گیو، درخت چنار كهك، درخت چنار قنات بالا، درخت چنار گذر امامزاده، درخت چنار مسجد پاچنار هر سه در روستای وشنوه، واجد ارزش ثبت در لیست ملی میراث طبیعی شناخته شدند.

مدیركل میراث فرهنگی قم افزود: كوه دوبرادران قم را می توان تركیب دو كوه به هم چسبیده دانست كه دارای دو قله است، این كوه كه به طور كلی بصورت یك كوه صخره ای با شیب های تند و پرتگاه های خطرناك دیده میگردد كه دارای دورنمایی خاص و جذاب است و از شهر قم قابل رؤیت است.

وی اظهار داشت: كوه دو برادران از نظر تنوع گیاهی و جانوری مورد توجه كمیته ثبت آثار طبیعی كشور قرار گرفت كه مقرر شد با عنایت به پتانسیل های گردشگری این كوه، پلان مدیریت خاص برای این اثر طبیعی گرفته شود.

یزدانی اضافه كرد: قرار گیری كوه دو برادران در كنار كوه خضر و مسجد جمكران جلوه خاصی به آن بخشیده است، مردم استان نسبت به این كوه علاقه خاصی دارند و برای برنامه های كوهنوردی و سنگ نوردی از آن استفاده می نمایند.

او به شرایط سخت صعود از كوه دو برادران اشاره نمود و اظهار داشت: تا كنون چندین توریست در راه صعود این كوه جان خودرا از دست داده اند و همین سوژه سبب شده تا بحث صعود از این كوه به دید یك برنامه فنی كوه نوردی كه نیازمند تجهیزات است، نگاه شود.

مدیركل میراث فرهنگی قم افزود: گنبد نمكی قم یكی از جاذبه های گردشگری و منحصر بفرد است كه در 25 كیلومتری شمال غرب شهر قم در راه جاده قم به جعفر آباد در نزدیكی شهرك دامشهر قرار دارد.

یزدانی اظهار داشت: درون گنبد نمكی آبگیر كوچكی قرار گرفته است كه بر زیبایی های این پدیده افزوده است، بطوری كه یكی از كم نظیر ترین چشم اندازهای طبیعی كشور را می توان در آنجا شاهد بود؛ از خاصیت های مهم این اثر كه آنرا از سایر گنبدهای نمكی كشور متمایز می كند قرار گیری آن در دشت است.

وی با اظهار تاسف از این كه بعضی از گردشگران بدون رعایت كدهای اخلاقی در گنبد نمكی حضور پیدا می كنند اظهار داشت: ریختن زباله و خارج كردن سنگ های نمكی زیبا از منطقه از عوامل منفی حضور گردشگرها در منطقه است.

یزدانی با بیان اهمیت فراوان علمی و گردشگری این مكان از یك سو و سیر تخریبی به وجود آمده توسط گردشگرها از طرف دیگر اظهار نمود: با عنایت به این عوامل، ثبت این اثر در لیست میراث طبیعی كشور را بیشتر از پیش الزامی می كرد.

مدیركل میراث فرهنگی استان قم با اشاره به این كه روستای آمره در بخش خلجستان قم و در دهستان دستجرد قرار دارد اظهار داشت: چنار روستای آمره بدون شك یكی از كهنسال ترین و بزرگ ترین چنارهای ایران شمرده می شود، درختی بزرگ با صلابت كه قرن هاست محل اجتماع مردم روستای آمره است كه سن آن حدود 750 الی 800 سال برآورد میگردد.

یزدانی افزود: در بخش خلجستان قم و در دهستان دستجرد روستای دیگری وجود دارد به نام روستای گیو، چنار كهنسال این روستا، درختی با شكوه و زیباست كه در محوطه امامزاده جعفر واقع شده است.

مدیركل میراث فرهنگی قم اظهار داشت: كهك از بخشهای استان قم است كه به سبب كثرت روستاهای ییلاقی بعنوان یكی از مراكز گردشگری شناخته میگردد چنار كهك درختی كهنسال با تنه ای ضخیم و زیبا كه در مركز شهر كهك قرار گرفته است.

او اظهار داشت: از مهمترین شاخصه های چنار كهك این است كه سند مكتوب درباب قدمت این اثر وجود دارد و در سفرنامه ها همچون سفرنامه سبزواری به این درخت اشاره شده است، سن این درخت حدود 650 سال تخمین زده میگردد.

یزدانی با اشاره به اینكه روستای وشنوه از توابع بخش كهك است و سه درخت چنار قنات بالا، گذر امامزاده و مسجد پاچنار این روستا در لیست میراث طبیعی به ثبت رسیدند اظهار نمود: ورود گردشگران به روستاها جدا از آثار مثبت آن می تواند خسارت هایی را باز احداث كند، كه از آن جمله می توان به یادگاری گردشگران روی تنه درختان اشاره نمود، كه این موارد می تواند سپس ثبت ملی آن و آموزش جوامع محلی در نحوه حفاظت اصولی از درخت كاهش و حتی اختتام یابد.

یزدانی اشاره كرد: درانتها نشست كمیته ثبت آثار طبیعی كشور با عنایت به تعداد پروندهای نمایش شده از استان قم و كیفیت پرونده ها، از اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قم تقدیر گردید.
1397/09/24
19:17:49
5.0 / 5
4448
تگهای خبر: آموزش , توریست , جاذبه , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1402

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912