فراجا گردشگری

ادامه برخوردها پروازهای تهران گرجستان را خالی كرد

ادامه برخوردها پروازهای تهران گرجستان را خالی كرد فراجا: دبیر انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی ایران خبر داد: پروازهای گرجستان همزمان با تشدید بدرفتاری این كشور با مسافران ایرانی، خالی شده است.


مرتضی قربانی به ایسنا اظهار داشت: هرچند كه در فصل پررونق سفرهای خارجی قرار نداریم اما متاثر از برخوردهایی كه در مرزهای ورودی گرجستان در یك ماه اخیر با اتباع ایرانی شده، میزان تقاضا برای سفر به این كشور باز پایین تر از حد معمول شده است.
وی ادامه داد: متاسفانه گرجستان توضیح شفافی نداده است و اعلام موضع نكرده كه در آینده چه خواهد شد در نتیجه مردم نگران برخوردها در مبادی ورودی این كشور هستند.
یكی از كارگزاران اصلی گرجستان كه ترجیح داد نامش محفوظ بماند باز به ایسنا اظهار داشت: پروازهای گرجستان سپس بازگرداندن تعداد زیادی از اتباع ایرانی، همچنان برقرار است اما تقاضا كمتر شده. البته این روزها تعداد كمتری بازگردانده شده اند. دو هفته پیش این تعداد خیلی بیشتر بود.
حرمت الله رفیعی ـ رییس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی ایران ـ باز به ایسنا اظهار داشت: این بی احترامی استمرار دارد و دولت گرجستان باز توضیحی برای آن نداده است، به زعم ما واكنش دولت ایران هم تا كنون جدی نبوده است. واكنش هایی نشان داده شده و پیگیری هایی شده است اما وقتی بازگرداندن ایرانیان همچنان ادامه دارد، پس برخورد جدی هنوز نشده است. دولت ایران باید فورس بگذارد و به اتفاقی كه افتاده است بیشتر اهمیت دهد.
وی ادامه داد: اعلام نمودند آن خانمی كه از بدرفتاری پلیس فرودگاه گرجستان فیلم منتشر نموده، بیمار است، به فرض این كه آن شخص مشكل داشته، بقیه مسافران كه بازگردانده شده اند چه مساله ی داشته اند؟ چرا دلایل این رفتارها هنوز مشخص نشده است.
وزارت كشور گرجستان گزارش كرده است كه ۱۱۵۱ تبعه خارجی ماه گذشته از ورود به این كشور منع شده اند كه بیشترین آمار با ۴۳۴ نفر به اتباع ایرانی اختصاص داشته است. در میان ایرانی های دیپورت شده افرادی بوده اند كه از راه سرمایه گذاریِ ملك به این كشور مهاجرت كرده اند. گزارش كوتاه وزارت كشور گرجستان مشخص كرده پیشگیری از ورود اتباع خارجی به این كشور تنها به ایرانیان محدود نشده و شهروندانی از هندوستان، تركیه، جمهوری آذربایجان، روسیه، ازبكستان، پاكستان و ارمنستان هم در یك ماه گذشته از ورود به گرجستان منع شده اند.
سید جواد قوام شهیدی ـ سفیر ایران در گرجستان ـ در اظهار نظری تازه با اشاره به مشكلاتی كه در روابط دو كشور پیش آمده است، یادآور شده كه رفتار مقامات گرجستانی در این روزها مغایر با آن چیزی است كه در توافق لغو روادید دو كشور در سال ۲۰۱۰ آمده است.
او اظهار كرده است: ما هیچ اطلاعاتی دال بر این كه گرجستان در حال بررسی دوباره اعطای ویزا به ایرانیان است دریافت نكرده ایم و آنها هیچ قصدی هم برای این كار ندارند. بنابراین، لازم است كه توافق سال ۲۰۱۰ مورد بازنگری قرار گیرد. اگر معایبی در قوانین فعلی وجود دارد باید توسط ایران و گرجستان رفع گردد تا ایرانیان دیگر با مشكل مواجه نشوند.
سفیر ایران در تفلیس همین طور گفته از دلیل این بدرفتاری كه برخلاف پروتكل دو كشور بوده است، اطلاعی ندارد.
قوام شهیدی به گوشه ای از این اتفاقات كه در گزارش ها مستند شده اشاره و اظهار كرده است: مواردی وجود داشته كه از ایرانیان سوال شده اصلا چرا می خواهند در گرجستان تجارت كنند. این رویه حالا تغییر كرده و از شهروندان ایرانی در محل اقامتشان سوال شده كه آیا بلیت برگشت دارند یا خیر. سپس به خطوط هوایی اعلام شده كه باید در پروازهایشان صندلی خالی داشته باشند چراكه امكان دارد برخی ایرانیان به كشورشان بازگردانده شوند.
او تصریح كرده است: ما با این كار مخالفیم و به رایزنی با طرف گرجستانی برای شفاف سازی درباره این مسأله ادامه می دهیم.
بهرام قاسمی ـ سخنگوی وزارت امور خارجه ـ این هفته اعلام نمود كه پرونده گرجستان همچنان باز است و در ارتباط با آخرین اقدامات وزارت امور خارجه برای دفاع از حقوق شهروندان ایرانی و تدوام بدرفتاری ها با وجود احضار سفیر این كشور باز گفته است: ما اتفاقات رخ داده برای شهروندان ایرانی در گرجستان و مبادی ورودی به این كشور را مورد بررسی قرار دادیم. در تفلیس و تهران تلاش های بسیاری را انجام داده ایم تا این مشكل حل شود. در این چارچوب رایزنی هایی باز با مقامات گرجستانی انجام شده است و این پرونده همچنان به صورت جدی برای ما مفتوح است و ما در حال پیگیری آن هستیم. مراتب اعتراض خودرا اعلام نموده ایم و به صورت روزانه در تهران و تفلیس این مساله را دنبال می نماییم.1397/09/30
14:01:01
5.0 / 5
4895
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1403

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912