فراجا گردشگری

شهرداری تخریب می كند، میراث فرهنگی سكوت!

شهرداری تخریب می كند، میراث فرهنگی سكوت! فراجا: اساتید و دانشجویان اصفهانی در نامه ای به معاون وزیر راه و شهرسازی به اقدامات سازمان نوسازی و بهسازی شهرداری اصفهان در حریم میدان نقش جهان آگهی دادند.


به گزارش فراجا به نقل از ایسنا، تعدادی از اساتید، فعالان و دانشجویان علاقه مند به شهرسازی و میراث فرهنگی اصفهان در نامه ای خطاب به معاون وزیر راه و شهرسازی آگهی داده اند كه اقدامات كه توسط سازمان بهسازی و نوسازی شهرداری اصفهان از سال 1391 درباب گذر آقا نورالله نجفی شروع شده بود، بزودی فاجعه ای شبیه به تخریب حمام خسروآقا را رقم خواهد زد.

متن این نامه كه تا كنون به امضای 200 نفر از اساتید و كارشناسان اصفهان رسیده، به این شرح است:

جناب آقای دكتر محمدسعید ایزدی
معاون محترم وزارت راه و شهرسازی و دبیر شورای عالی شهرسازی و معماری ایران
با عرض سلام و ادب و احترام

به استحضار می رساند كه سازمان نوسازی و بهسازی شهرداری اصفهان از سال ۱۳۹۱ پروژه ای را تحت عنوان "خیابان آقا نورالله نجفی" در دستور كار خود قرار داد. این خیابان كه مقرر است از فاصله ۵۰ متری شرق میدان نقش جهان و مسجد شیخ لطف الله بگذرد، به صورت L مانند، خیابان حافظ را به خیابان نشاط متصل كرده، و حریم درجه یك میدان نقش جهان را نقض خواهدنمود و سبب تخریب بافت تاریخی پشت مسجد شیخ لطف الله و بناهای تاریخی ثمین و ثبت ملی شده آن می گردد. (این اقدام) همین طور ثبت مجموعه میدان نقش جهان در لیست میراث جهانی یونسكو را در معرض خطر جدی قرار خواهد داد. تا انتهای سال ۱۳۹۲، هشتاد درصد مسیر خیابان توسط شهرداری تملك شده و حدود یك سوم از مسیر خیابان به صورت مخفیانه آزادسازی و بناهای آن تخریب گردیده و متاسفانه اداره میراث فرهنگی استان اصفهان نه تنها مخالفتی نكرده بلكه توافقاتی باز با سازمان نوسازی انجام داده و تنها بر سر عرض خیابان با شهرداری اختلاف نظر داشته است. در اسفندماه ۱۳۹۲ سپس اطلاع رسانی به معاونت میراث فرهنگی كل كشور، جناب آقای دكتر محمدحسن طالبیان و با پیگیری های مجدانه ایشان، این پروژه در همان سال متوقف گردید. هر چند واضح بود این توقف دایمی نخواهد بود و شهرداری اصفهان از انجام آن منصرف نخواهد شد. سپس گذشت چهار سال و نیم، متاسفانه شهرداری در پاییز ۱۳۹۷ عملیات تخریب را با وجود شكایت سازمان میراث فرهنگی از سر گرفته و حتی بخش هایی از خیابان را برای آسفالت كشی، زیرسازی نموده است. اداره میراث فرهنگی اصفهان باز به روال همیشه سكوت اختیار كرده و حتی گزارشی از اقدامات اخیر را به سازمان میراث فرهنگی كل كشور نداده است. تحركات اخیر باز به اطلاع معاون میراث فرهنگی كشور (جناب دكتر محمدحسن طالبیان)، و مدیران كل تابعه سازمان میراث فرهنگی شامل مدیر كل دفتر حفظ و احیای بناها، محوطه ها و بافت های تاریخی، مدیر كل دفتر امور پایگاه ها، مدیر كل ثبت آثار و مدیر پایگاه میدان نقش جهان رسیده و از سویی دفتر حفظ و احیای سازمان میراث (جناب مهندس هادی احمدی) پیگیری هایی جهت پیشگیری از تخریب های بیشتر در جریان افتاده است. اما آنچه مسلم است اگر اقدامی فوری، همه جانبه و در سطح كلان مدیریتی كشور صورت نگیرد، فاجعه تخریب حمام خسروآقا، با ابعاد بیشتر و تبعات بسیار بدتری در شهر اصفهان تكرار خواهد شد. مستدعی است با تمام توان اجرایی خود وارد عمل شده و اجازه ندهید كه این فاجعه فرهنگی به سرانجام برسد.

با تشكر تعدادی از فعالان و استادان و دانشجویان و علاقه مندان میراث فرهنگی كشور

***

به گزارش فراجا به نقل از ایسنا، خیابان آقا نور الله نجفی در دهه هشتاد در طرح تفصیلی اصفهان با عرض 12 متر مطرح شده بود كه بعدها به دلایل نامعلوم و شك برانگیز، به واسطه كاربری های با نفوذ موجود در این پهنه افزایش یافته و گاهی تا 36 متر باز عنوان شد.

این خیابان با كش و قوس های فراوان با عرض 14 متر در كمیسیون ماده 5 استان به تصویب رسیده. این در شرایطی است كه این خیابان به سبب مغایرت اساسی باید در شورای عالی شهرسازی و معماری ایران مطرح شده باشد كه تا كنون این اتفاق رخ نداده است.

شهرداری اصفهان در دوره مدیریت شهری پیشین، بیشتر از عرض مصوب را تملك و آزاد سازی كرده است كه به نظر می آید بنابر ماده 24 قانون نوسازی و عمران شهری مصوب 1347 انجام شده تا هزینه های پروژه را تامین كند. بنابر این قانون شهرداری ها می توانند در موقع تنظیم و اجرای طرح های نوسازی و همین طور توسعه یا راه اندازی معابری كه عرض آنها حداقل 20 متر باشد با رعایت نقشه جامع یا نقشه هادی شهر طرح های مربوط را بتناسب موقعیت محل و ضوابطی كه وزارت كشور تعیین و اعلام خواهدنمود وسیع تر از میزان مورد احتیاج طرح تنظیم و اجرا نموده و اراضی مازاد را در صورت عدم احتیاج از راه مزایده و با رعایت آئین نامه معاملات شهرداری بفروش رسانیده وجوه حاصله را به حساب در آمد نوسازی و عمران شهری سوژه این قانون منظور كنند.

حالا باید پرسید رویكرد مدیریت شهری فعلی در مقابل این پروژه چه خواهد بود. به خصوص كه شورای پنجم و شهردار اصفهان، نگاهی فرهنگی داشته و خودرا مدافع میراث فرهنگی این كلانشهر می دانند. مدیرعامل سازمان بهسازی و نوسازی شهرداری اصفهان باز اخیرا بازنشست شده بود و انتظار می رود این سازمان رویكرد جدید خودرا كه تا قبل از این پروژه هایی همچون میدان امام علی(ع)، بدنه شرقی و ارگ جهان نما را باعث شده بود، تغییر دهد.
1397/10/08
22:54:44
5.0 / 5
4653
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1403

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912