فراجا گردشگری

درخواست از نخبگان ایران برای اصلاح یك رفتار كهنه و پرحاشیه در حج

درخواست از نخبگان ایران برای اصلاح یك رفتار كهنه و پرحاشیه در حج به گزارش فراجا رییس سازمان حج و زیارت در دیدار با معاون علمی و فناوری رییس جمهور درخواست نمود با بهره گیری از مهارت نخبگان و دانشجویان، نرم افزار سوغات با امكان در اختیار قرار دادن اطلاعاتی از اجناس و قیمت ها در كشور مقصد (عراق و عربستان) طراحی شود.


به گزارش فراجا به نقل از ایسنا، علی رضا رشیدیان در دیدار صمیمانه ای كه با «سورنا ستاری» داشت، در بیان هدف از طرح این درخواست، اظهار داشت: استفاده از فضای مجازی برای ساماندهی حوزه سوغات كه خود دغدغه ای جدی برای زائران است به گونه ای كه امكانی فراهم گردد برای اطلاع زائران و حجاج از وضعیت قیمت های اجناس در كشور مقصد و مقایسه آن با مشابه داخلی تا بتوانند به جای صرف وقت در بازارها با آرامش خاطر به زیارت و بهره گیری از معنویت این فضاها برسند.
معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاكید بر این كه امور حوزه حج و زیارت بعنوان یك سازمان خدماتی نیازمند نوآوری و تحول جدی در نحوه و هم سبك و سیاق عرضه خدمات است، خاطرنشان كرد: توسعه شبكه های ارتباطی و ظرفیت های گسترده فناوری های نو برای تسهیل امور، كاهش هزینه ها، افزایش دقت و سرعت انجام امور، پیشگیری از اتلاف وقت و انرژی مردم و بیشتر از همه تكریم ارباب رجوع در دستگاه ها و نهادهای خدمات رسان كه همچون حقوق شهروندی است تبدیل به یك دغدغه عمومی شده است.
او كه مبحث این ملاقات را در صفحه ی شخصی خود در فضای مجازی شرح داده، اداه داد: در این دیدار آنچه از ظرفیت ها و توانمندی های علمی و دانشی جوانان این مرز و بوم توصیف شد مبین آن است كه هوش و استعداد سرشار آنها حد و مرزی ندارد. علاقه وافر این نسل به دانایی در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات خود فرصتی مغتنم برای بهره گیری از این دانش در حوزه های مختلف همچون حج و زیارت است كه با انبوه مخاطبان مردمی مواجه می باشد، مردمی كه باید بیشتر از هر جای دیگر تكریم و عزت شوند و خویش را آماده زیارت كنند، زیارتی سرشار از معنویت. از این رو امروز بهره گیری از ظرفیت دانش فناوری اطلاعات و ارتباطات در حوزه حج و زیارت از تهیه و آماده سازی نرم افزارهای مناسب برای دسترسی مردم به خدمات این سازمان و تسهیل امور در عین افزایش سرعت و دقت انجام كارها اهمیت دارد. امید است بتوان این تحول را با توان تخصصی و دانایی جوانان این و خاك محقق نماییم.
به استناد اظهارات حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسكر ـ نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت ـ ایده تغییر رویه در تهیه سوغات زائران به سال ۸۵ برمی گردد، دوره ای كه مدت زمان حضور زائران در بازارهای عربستان بحث برانگیز و حاشیه ساز شده بود. ایده هایی هم درباره راه اندازی فروشگاه سوغات در فرودگاه های داخلی، انتقال بسته سوغاتی ها تا درِ منازل و تولید سامانه های فروش اینترنتی عنوان شد كه تا كنون هیچ یك به مرحله اجرا نرسیده است.
قاضی عسكر اوایل امسال، قبل از حج ۹۷ درباره علت به سرانجام نرسیدن این ایده ها به ایسنا توضیح داده بود: ایده تغییر رویه در تهیه سوغات حج به سال ۸۵ مربوط می شود، آن زمان وزرای وقت را دعوت كردیم تا متقاعد شوند و كمك كنند مردم سوغات حج را از داخل كشور تأمین كنند. باید كارهای فرهنگی انجام می دادیم كه متاسفانه برای آن هماهنگی لازم وجود ندارد، از زائران درباره سوغات هم نظرسنجی شد. مبحث این بود كه برخی به نیت تبرك ازعربستان سوغات تهیه می كردند، اگر قصد این باشد خب بهتر است چیزی را تهیه كنند كه به مكه و مدینه مربوط است، اما وقتی محصول كشوری را كه به خدا اعتقادی ندارد بعنوان سوغات تهیه می كنند، مبحث تبرك هم منتفی می گردد. خیلی ها آن زمان می گفتند، اجناس در عربستان ارزان تر است، در حالیكه می توان امكاناتی را در فرودگاه های كشور تولید كرد تا زائران اجناس ارزان با كیفیت تولید داخل را در ایران تهیه كنند.
مبحث خرید و بازارگردی زائران حاشیه جداناپذیر حج ایرانیان شده است، آنچنان كه رهبر معظم انقلاب بارها در این باره سفارش هایی را گوشزد كرده اند. نمونه ای از آن به سخنرانی ایشان در جمع دست اندركاران حج ۹۴ برمی گردد كه صراحتا گفتند: «یكی از كارهای مهم در حج، همان جنبه های شخصی و فردی است. اینكه ما روی جنبه های اجتماعی حج تكیه می نماییم، ما را از جنبه های فردی حج غافل نكند؛ تضرّع، خشوع، خشیت، دعا. فرصت خوبی است. هیچ جا مثل مسجدالحرام نمی گردد، هیچ جا مثل مسجدالنّبی نمی گردد، این فرصت در اختیار شما است، در اختیار حاجی است. خیلی بی سعادتی می خواهد كسانی این را رها كنند، بروند در بازار، درِ این دكّان، درِ آن دكّان. حالا فرمودند كه جلوی بازارگردی را گرفته اند، امّا خوب گزارش هایی كه به من می رسد، این است كه متأسفانه نه، برخی از حجاج ما باز گرفتار این بیچارگی هستند. برو در این بازار پهلوی این دكّان دار، پهلوی آن كاسب -زن یك جور، مرد یك جور- یك جنس بُنجُلی را به دو برابر قیمت بخر، سوار هواپیما كُن بردار بیاور تهران یا فلان شهر دیگر. این غلط است، خیلی غلط است. مردم ما باید این را توجه نمایند كه كار غلطی است. »1397/10/10
14:32:27
5.0 / 5
4173
تگهای خبر: خدمات , شهر , طراحی , فروشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1403

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912