فراجا گردشگری
مدیریت شهری همدان نورمهال را ندید؟

آنها زیر قول شان زدند

آنها زیر قول شان زدند فراجا: در شرایطی كه شهرداری و شورای شهر همدان، دادن زمین معوض را به كمیته امداد برای پیشگیری از ساخت برج های دوطبقه در عرصه عمارت نورمهال را رد می كند، احتمال حركت دوباره ی لودرهای كمیته امداد در چند قدمی این بنای تاریخی وجود دارد.


به گزارش فراجا به نقل از ایسنا، شش ماه از مطرح شدن اولین هشدارها درباره ی وضعیت عمارت تاریخی «نورمهال» و صحبت ها، جلسات و قول و قرارها از كمیته امداد بعنوان مالك و شهرداری و میراث فرهنگی همدان می گذرد و حالا پس از گذشتِ این مدت و خاموش شدن آتشی كه قصد داشت از ساخت برج های دوقلو در چند متری عمارت نورمهال كه با گودبرداری بزرگی همراه بود، جلوگیری كند، حالا شهرداری و شورای شهر همدان، اختصاص زمین معوض به كمیته امداد را رد می كنند.

حسین زندی، فعال میراث فرهنگی استان همدا، ن به ایسنا می گوید: در جلسه ی هفته ی قبل، شهرداری و شورای شهر همدان قول و قرارهای خودرا فراموش كرده اند و به نظر می آید قصدی برای دادن زمین معوض در عوض فضای خالی پشت پارك پرواز و در عرصه عمارت تاریخی نورمهال (آرمریكایی ها) ندارند.

او با اشاره به تهیه ی طرح جدیدی برای ساخت ساختمان های دو قلوی مورد نظر كمیته امداد، اظهار می كند: بر طبق طرحی كه داده اند، مقرر است در فاصله ی چند متری عمارت نورمهال، ساختمان های دو با قدری عقب نشینی و به صورت پلكانی و در ارتفاع پایین ساخته شود.

وی با اشاره به قول و قرارهای پرویز فتاح - رئیس كمیته امداد امام (ره) - در خصوص منتظر ماندن این نهاد برای اختصاص رمین معوض، می گوید: حالا شورای شهر و شهرداری دادن زمین را رد كرده اند و به نظر می آید بار دیگر باید منتظر حضور لودرها در این محوطه ی تاریخی باشیم.

این فعال میراث فرهنگی با بیان این كه اگر پروژه ی مورد نظر در این محوطه اجرائی شود، هیچ كدام از مردم شهر همدان، مدیران فعلی دولتی و شهری را نمی بخشند، ادامه می دهد: میراث فرهنگی همدان باز تا كنون فقط توانسته است اعلام نماید كه نتیجه گیری نهایی برای این محوطه ی تاریخی باید توسط سازمان میراث فرهنگی صورت گیرد و میراث فرهنگی همدان امكان تصمیم گیری در این زمینه را ندارد.

وی تاكید می كند: هم اكنون خواست فعالان مدنی این است كه نخست منافع مردم و آیندگان را در نظر بگیرند، بحث بعدی باز متوجه منافع مالك است كه باید تأمین شود. فعالان مدنی بعنوان وجدان های بیدار جامعه، راضی به لطمه وارد شدن به مالك نیستند بلكه می خواهند منافع مالك در نظر گرفته شده و زمین جایگزینی به او داده شود. ضمن اینكه اگر ساخت این برج ها در عمارت نورمهال انجام شده و در نتیجه این عمارت تخریب شود، اعتماد عموم مردم به دستگاه های اجرایی همچون شهرداری و شورای شهر، استانداری و اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از بین می رود.
نهم آبان ماه علی مالمیر، مدیر كل میراث فرهنگی همدان، دو پیشنهاد جدید برای نورمهال به كمیته امداد داده و در توضیح آنها به ایسنا اظهار داشته بود: «گزینه یك و اولویت سازمان میراث فرهنگی دادن زمین معوض بود كه خوشبختانه رئیس كمیته امداد كشور با آن موافقت كرده است. گزینه ی بعدی مطرح شده اصلاح نقشه برج ها است كه تصمیم گیری در این زمینه با ما نیست و تهران باید با آن موافقت كند.اما ترجیح و اولویت سازمان میراث فرهنگی كماكان دادن زمین معوض است چونكه این مساله هم به صلاح شهر، هم میراث فرهنگی و هم كمیته امداد است.»

براساس آن چه كه در پرونده ثبتی عمارت آمریكایی ها كه ۲۷ آبان۱۳۸۵ در لیست آثار ملی كشور به ثبت رسیده است، «خانه امریكایی ها در زمان جنگ جهانی دوم محل استقرار امریكایی ها بوده و به دست آنها بنا شده است. به همین لیل این بنا به نام خانه آمریكایی ها معروف است. این بنا در سال ۱۳۸۰ مورد بررسی و مستندسازی قرار گرفت و و مالك آن حالا شهردرای همدان است.

این بنا كه دراوایل دوره پهلوی راه اندازی شده، در دو طبقه و با سقفی شیروانی و دارای ستون هایی در چهار طرف، نمای هر طبقه است و یكی از خانه باغ های زیبای همدان شمرده می شود. سر در ورودی آن با سنگ های گرانیت و آجرهایی با رنگ قرمزِ پوشیده شده، تزئین شده است و پوشش آن تیرچوبی و در داخل قسمت ساختمان لمبه كوبی است.»
1397/10/25
14:55:44
5.0 / 5
4267
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1403

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912