فراجا گردشگری

تم نوروز 98 یزد چیست؟

تم نوروز 98 یزد چیست؟ به گزارش فراجا معاون شهرسازی و معماری شهرداری یزد اظهار داشت: دست بافی و نساجی تم زیباسازی یزد در نوروز 98 است.


«مجتبی فرهمند» در گفت وگو با خبرنگار ایسنا با اشاره به اقدامات انجام شده و در دستور كار معاونت معماری و شهرسازی شهرداری یزد ویژه نوروز 98، زیباسازی، منظرسازی و در مجموع ارتقای كیفیت بصری را رویكرد برنامه های شهرداری یزد ویژه نوروز دانست و اضافه كرد: از سال قبل ارزیابی و صدمه شناسی طرح های اجرایی در نوروز 97 مورد بررسی و تحلیل قرار گرفته است.
معاون شهرسازی و معماری شهرداری یزد با بیان این كه در نوروز امسال نسبت به سال قبل برنامه های عمیق و دقیق تری در دستور كار شهرداری قرار گرفته است، عنوان كرد: زیباسازی شهر یزد از شش ماه پیش در این معاونت شروع شده است.
فرهمند، نمایش تمام ارزش های یزد، طراحی و ساخت نزدیك به 100 اثر هنری برای المان های شهری را همچون اقدامات انجام شده و در دستور كار عنوان نمود و افزود: یزدی بودن المان ها به صورتی كه بتوانند شناسنامه یزدی بگیرند همچون مهمترین رویكرد شهرداری برای طراحی المان های نوروز 98 در یزد است.
این مسئول در ادامه با بیان این كه تم زیباسازی امسال شهر یزد ارتباط مستقیم با دست بافی ها و نساجی یزدی دارد، خاطرنشان كرد: نگاه ما در منظرسازی شهری توجه به یكی از ابعاد اقتصادی و صنایع دستی دارالعباده كه مبین هویت و فرهنگ یزدی هاست بوده است.
وی، داشتن قابلیت ثبت خاطره برای شهروندان، جذب مشاركت بخش خصوصی و استفاده از ظرفیت نخبگان فرهنگی و هنری بومی، از دیگر خصوصیت طرح های زیباسازی شهر یزد دانست و بیان كرد: این اطمینان را به شهروندان یزدی می دهم كه شرایط یزد به هیچ عنوان ناپایدار نیست و مدیریت شهری با دقت و جدیت برنامه های توسعه ای و خدماتی مختلفی را در دستور كار خود قرار داده به حتما عید 98 در یزد عیدی متفاوت، خاطره انگیز و غنی تر نسبت به سال قبل خواهد بود.
معاون شهرداری یزد اظهار داشت: خدمات نوروزی امسال كه با رویكرد ارتقای كیفیت بصری انجام شده در 100 نقطه شهر یزد تدوین و اجرا می شوند.
فرهمند، رویكرد مشاركتی در جذب ایده، طراحی و اجرا یكی از مهمترین برنامه های و اولویت های اجرایی معاونت شهرسازی شهرداری یزد بوده و است، اظهار نمود: ما در معاونت شهرسازی تلاش كردیم با بیان فراخوانی تحت عنوان ایده های نو برای شهر یزد مشاركت حداكثری مردم را در زیباسازی شهر جذب نماییم كه خوشبختانه تابحال آثار خوب و زیادی دریافت شده كه انشاالله در عید نوروز شاهد رونمایی از آنها خواهیم بود.
این مسئول خاطرنشان كرد: برگزاری نخستین سمپوزیوم مجسمه های خشتی در سال گذشته، تجربه ای موفق در كل كشور و عرصه بین المللی جهت استفاده بهینه از ظرفیت هنرمندان یزدی است.
فرهمند با بیان این كه نگاه فرهنگی به معماری و هویت شهری یكی از مهمترین دلایل ثبت جهانی بافت تاریخی یزد است، خاطرنشان كرد: بافت تاریخی یزد نماد كامل و شفافی از میراث ناملموس شهر نظیر فرهنگ، آداب، سنن و مناسبات شهری است.
معاون شهردار یزد، توجه به ریشه های شهری را ضروری ترین اقدام برای معرفی كامل و جامع یزد دانست و بیان كرد: در طراحی المان ‎های نوروزی، تدوین برنامه های فرهنگی و اجرای طرح های منظرسازی، توجه جدی به ساختارهای هویتی و ریشه های شهری یزد انجام شده است.
وی، توسعه فرهنگی، اجتماعی و همینطور توسعه سرمایه های اجتماعی را از دیگر بایدهای توسعه شهر یزد در كنار توسعه كالبدی دانست و بیان كرد: همسو كردن تمام دستگاه ها و متوالیان شهری با ادبیات حفاظت از شهر یزد نقش مهمی در ارتقای سطح كمیو كیفی زندگی مردم دارالعباده خواهد داشت.1397/10/28
21:07:55
5.0 / 5
4314
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1402

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912