فراجا گردشگری
عضو هیات علمی دانشگاه علامه با بررسی طرح سفر ارزان مطرح كرد:

از تغییر ذائقه سفر یقه سفید ها تا محو تدریجی اردوهای دانشجویی

از تغییر ذائقه سفر یقه سفید ها تا محو تدریجی اردوهای دانشجویی به گزارش فراجا عضو هیأت علمی دانشگاه علامه طباطبایی با طرح ابهام ها و پرسش هایی درباره طرح «سفر ارزان»، به تغییر ذائقه سفر در میان اقشار خاص جامعه در شرایط اقتصادی حال حاضر اشاره نمود و به سرنوشت كنونی سفرهای دانشجویی پرداخت.


محمود ضیائی در گفتگو با ایسنا طرح «سفر ارزان» كه هدف آن در دسترس قرار دادن سفر با اعطای وام و تقسیط كردن هزینه ها است را در چارچوب مبحث «گردشگری اجتماعی» social tourism تعریف كرد و اظهار داشت: طرح هایی از این دست در اصل راهكاری برای پشتیبانی از اقشار صدمه پذیر، گروه های سنی خاص، افرادی با محدودیت های اقتصادی و حتی ناتوانمند جسمی است. با این وجود وقتی بحث پرداخت یارانه در حوزه ای مطرح می شود باید آگاه باشیم كه ایده ها و یا استراتژی های در رابطه با آن هم اهمیتی جانبی پیدا می كند كه اثرگذاری آن هم محدود خواهد بود.
دانشیار گروه مدیریت جهانگردی دانشگاه علامه طباطبایی اضافه كرد: در مبحث یارانه همواره این چالش مطرح است كه آنرا به تولید اختصاص دهند یا به مصرف. منظور از تولید این است كه اقتصاد آن قدر قوی شود كه اثرات آن همه اقشار جامعه را منتفع كند. ازاین رو اگر مقرر است كار اساسی در حوزه سفر صورت گیرد بهتر است این هزینه ها و یارانه ها در بخش اشتغال آفرینی، تولید، اقتصاد و واقعی شدن درآمدها صرف شود، وگرنه یارانه سفر جنبه مُسكن موقت را پیدا می كند كه در كوتاه مدت راهگشا است.
وی با اشاره به شكاف های مالی و معیشتی مردم هم اكنون، اظهار نمود: در این شرایط كه معاش و نیازهای اولیه انسانی مهم ترین چالش و گرفتاری مردم شده، فراغت و سفر عملاً به نیاز ثانویه تبدیل گشته است. البته به این مفهوم نیست كه سفر در حالت كلی نیاز ثانویه باشد، بلكه شرایط موجود اقتصادی چنین دستاوردی را رقم زده است.
ضیائی با بیان این كه چنین شرایطی حتماً به كاهش سفرهای داخلی منجر می شود، اضافه كرد: با این وجود گروه های خاصی چون «یقه سفید» ها و كارمندانی با درآمد متوسط رو به بالا كه متأثر از شرایط ارزی، كمتر می توانند به خارج از كشور بروند، بیشتر به سفرهای داخلی روی آورده اند. واقعیت این است كه هزینه اقامت و پرواز در داخل كشور هم گران شده است و امكان سفر به هر نقطه از كشور برای هر قشری امكان پذیر نیست.
این پژوهشگر با اشاره به ابهام هایی كه درباره مبلغ تسهیلات و نحوه پرداخت آن در طرح سفر ارزان وجود دارد، اظهار نمود: گاهی این مبالغ آنقدر جزئی است كه طرح را چندان توجیه پذیر نمی نماید. شاید در این برهه، تحرك بخشیدن به اقتصاد و مشاغل وابسته به سفر و گردشگری به آن شكل كه ترمیمی تولید كند، مفیدتر از علاج های كوتاه مدت است.
او سپس اظهار داشت: اجرای طرح هایی با ایده پرداخت تسهیلات سفر، پرسش هایی از این دست را مطرح می كند كه آیا منابع مالی به قدر كافی برای این كار وجود دارد؟ چون كه درحال حاضر پرداخت حقوق كارمندان دولت با مشكلاتی روبرو شده و در بخش هایی چندین ماه است كه حقوق كارمندان و كارگران پرداخت نشده است. با تنظیم چنین طرحی حتماً پاسخی برای این سوال ها و ابهام ها وجود دارد.
این عضو هیأت علمی دانشگاه علامه طباطبایی درباره وضعیت سفرها و اردوهای دانشجویی و اجرای پروژه ها و ایده هایی برای این قشر، اظهار داشت: از قدیم اردوها و سفرهای دانشجویی از جانب معاونت های فرهنگی دانشگاه ها طراحی و اجرا می شد اما هرچه پیش می رویم این برنامه ها محدودتر می شود، ما حتی برای تأمین منابع مالی سفرهای علمی كه طرح درس دانشجویان و ضروری می باشد با مشكلاتی روبرو شده ایم. هرچند سفرهای زیارتی دانشجویی همچنان برقرار است اما تعداد آنها هم تقلیل یافته و پیش بینی می شود كه كمتر از این هم شود.
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری حدود دو ماه تا تعطیلات نوروزی باقی مانده، از تهیه طرح «سفر ارزان» و تخصیص تسهیلاتی برای سفر به شكل وام خبر داده، هرچند جزئیات آن تا كنون مشخص نشده است. تأسیسات گردشگری همچون هتلداران و آژانس های مسافرتی اجرای چنین طرحی را در بحران اقتصادی حال حاضر كه بیم حذف سفر از سبد خانوار ایرانی را تقویت كرده است، هرچند لازم اما مُسكنی موقت می دانند. علاوه بر این نقدهایی بر عنوان این طرح وارد شده، چون كه تداعی كننده سفرهایی با خدمات نازل بی توجه به حفظ شأن مسافر است. برخی صاحب نظران هم این پروژه را پیشاپیش شكست خورده قلمداد كرده اند و تمركز بر گزینه های دیگری چون تقویت گردشگری ورودی را پیشنهاد كرده اند. اعتقاد آنها بر این است كه پرداخت وام یا تخصیص تسهیلات به سفرهای داخلی مردم را بدهكارتر می كند. نگرانی برخی كارشناسان هم بر این است كه خدمات تعریف شده در طرح سفر ارزان در قالب اخلاق حرفه ای نگنجد و به دروغ گویی منجر شود.1397/11/08
16:44:12
5.0 / 5
4221
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1403

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912