فراجا گردشگری
سرپرست تیم كاوش باستان شناسی تپه تاریخی بزرودپی بابل اعلام كرد؛

كشف اسكلت دختربچه ای ۵۰۰۰ ساله در بابل

كشف اسكلت دختربچه ای ۵۰۰۰ ساله در بابل به گزارش فراجا سرپرست تیم كاوش دیرینه شناسی تپه تاریخی بزرودپی بابل از كشف اسكلت دختر بچه ای ۵۰۰۰ ساله در تپه های باستانی این منطقه اطلاع داد و اظهار داشت: اسكلت دختری حدوداً ۱۳ تا ۱۴ ساله هم در این منطقه كشف شده است كه درفشی در كنارش و گردنبندی از جنس صدف، سنگ و قیر در گردن او قرار داشت و با بررسی های به عمل آمده قدمت این اسكلت به ۳۰۰۰ تا ۵۰۰۰ سال تخمین زده شده است.


به گزارش فراجا به نقل از ایسنا، محمد فاضلی در نشست خبری با اصحاب رسانه با اشاره به حضور یك ماه و نیمه تیم دیرینه شناسی در تپه های تاریخی بزرودپی اظهار نمود: شهرستان بابل از لحاظ تخریب و تجاوز آثار تاریخی در رتبه اول مازندران قرار دارد.
وی با ابراز نگرانی از وضع موجود آثار تاریخی در بابل اظهار داشت: ما در معرض انتقال زمین سوخته به نسل های بعدی هستیم؛ در منطقه هفت تپه ۴۰۰ تا ۵۰۰ حفاری غیرمجاز صورت گرفته كه نیاز است در آن قسمت امنیت حفظ آثار تاریخی برقرار شود.
فاضلی خاطرنشان كرد: خیلی از محوطه های تاریخی در بابل ثبت میراث فرهنگی نشده اما با پیگیری های صورت گرفته در حدود ۲ هكتار از تپه باستانی بزرودپی بابل ثبت میراث فرهنگی شده است.
*نبود آزمایشگاه های تخصصی میراث فرهنگی در كشور
فاضلی در ادامه با ابراز تأسف از نبود آزمایشگاه های تخصصی میراث فرهنگی در كشور اظهار داشت: حدود ۵۰ میلیون تومان هزینه آزمایش دیرینه شناسی این منطقه برای ارسال به آلمان، انگلستان و لهستان خواهد شد و در حدود ۶ ماه هم اعلام پاسخ آزمایش ها به طول می انجامد.
*ایجاد سایت موزه ای در تپه های باستانی بابل

سرپرست تیم كاوش دیرینه شناسی تپه تاریخی بزرودپی بابل با اشاره به اینكه در یك برنامه ۵ ساله در نظر داریم این محوطه تبدیل به سایت موزه بشود، اضافه كرد: به دنبال حضور تیم بین المللی دیرینه شناسی در این منطقه هستیم تا این نقطه به مدرسه دیرینه شناسی تبدیل گردد.


تپه های تاریخی بابل زیر تیغ پروژه های عمرانی
فاضلی با اشاره به اینكه تپه های تاریخی بابل زیر تیغ پروژه های عمرانی قرار گرفته است، اضافه كرد: متأسفانه به رغم اعتراضات ما و به دستور استاندار وقت، عملیات عمرانی در این مناطق انجام گرفت كه سبب تخریب بخشی از این تپه تاریخی شد.
ایشان در ادامه اضافه كرد: شهرداری و شورای شهر خوش رودپی هم درصدد اجرای پارك در این مكان بودند كه با پیگیری تیم دیرینه شناسی و رئیس كل دادگستری استان مازندران جلوی این پروژه گرفته شد.
سرپرست تیم كاوش دیرینه شناسی تپه تاریخی بزرودپی بابل با اشاره به اینكه در كشور بالای ۱۲۰ پایگاه میراث فرهنگی داریم كه اماكن تاریخی را تحت نظر خود دارند، تصریح كرد: برنامه ما این است كه در بابل پایگاه بین المللی میراث فرهنگی ایجاد نماییم تا حضور باستان شناسان بین المللی در این شهرستان تقویت شود.
فاضلی با اشاره به اینكه با مطالعات دیرینه شناسی می توان وضع موجود را صدمه شناسی كرد، اضافه كرد: مازندران همیشه در طول تاریخ، یك استقلال فرهنگی و اجتماعی داشته و نفوذپذیری اقوام در این منطقه كمتر دیده می شود.
*كشفیات مرموز و جالب در تپه های باستانی بابل
فاضلی در ادامه با اشاره به اكتشافات اخیر در تپه های تاریخی بابل خاطرنشان كرد: جستجوهای صورت گرفته در این منطقه نشان داده است تمدن در این نقطه به ۵۰۰۰ سال پیش بازمی گردد؛ این دوره به دوره مفرغ و آغاز شهرنشینی معروف است.
وی با اشاره به اینكه بیشتر كاوش هایی كه انجام شد مربوط به ۵۰۰۰ سال پیش بوده است، تصریح كرد: در حالیكه جنگل های ما حالا در حال از بین رفتن است؛ با جستجوهای انجام شده می توان گفت در ۵۰۰۰ سال پیش، اكوسیستم این منطقه چگونه بوده است.
سرپرست تیم كاوش دیرینه شناسی تپه تاریخی بزرودپی بابل با اشاره به اینكه چندین مورد ذغال كشف شده وجود دارد كه نشان دهنده گونه های درختی در منطقه است، خاطرنشان كرد: در یكی از لایه ها بیشتر از ۲۰ كیلوگرم دانه گیاهی كشف شد كه برای معطر بودن، درمان و آرایش آن زمان ها استفاده می شده است.
كشاورزی مازندران ۵۰۰۰ ساله است؟
فاضلی تصریح كرد: در ارتباط با تاریخ كشاورزی ایران هیچ اطلاعی وجود ندارد، مهم ترین آگاهی باستان شناسان در این منطقه، كشف دانه های گیاهی بوده كه تاریخ كشاورزی مازندران در ۳۰۰۰ تا ۵۰۰۰ سال پیش را نشان خواهد داد.
وی با اشاره به اینكه به نظر می آید حدود ۳۲۰۰ سال پیش سیل بزرگی در این منطقه به وقوع پیوسته و قسمتی از این مكان را با خود به زیر آب برده است، اضافه كرد: لایحه های دست نخورده و بكر این منطقه، به عصر مفرغ و عصر آهن كه همان دوران شكوفایی ایران بوده است، مربوط می شود.
وی با اشاره به اینكه تعداد زیادی اشیای تاریخی دیگری هم از این محوطه به دست آمده است، اضافه كرد: این اشیا شامل دوك نخ ریسی، شاخ مارال، درفش و خمره بوده است.

سرپرست تیم كاوش دیرینه شناسی تپه باستانی بزرودپی بابل با اشاره به اینكه آزمایشات نشان خواهد داد كه وضعیت آب و هوایی و اكوسیستمی مازندران در حدود ۵۰۰۰ سال پیش چگونه بوده است، اضافه كرد: سه مسئله كربن ۱۴، دی.ان. ای و ایزوتوپ استخوان همچون آزمایش ها برای ارسال به اروپا خواهد بود.
فاضلی با اشاره به اینكه بیشتر محوطه هایی كه در مازندران كاوش شده بافت قبرستانی دارد، اضافه كرد: در بخش مسكونی و سبك زندگی كاوش كمتری صورت گرفته است. با جستجوهای دیرینه شناسی تعداد زیادی از محققان در مازندران تربیت خواهند شد.
1397/11/27
14:45:22
5.0 / 5
4609
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1403

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912