فراجا گردشگری
در نشست جامعه راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی مطرح شد:

ما شغل نیستیم!

ما شغل نیستیم! به گزارش فراجا رئیس هیات مدیره جامعه راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی با تاكید بر لزوم هویت بخشی به شغل راهنما در شرایطی كه گردشگری با حمله ها و تهدیدهای مستقیم (آمریكا) روبرو شده است، اظهار داشت: می خواهند جلوی ورود توریستهای خارجی را به ایران بگیرند چون می دانند افزایش این سفرها، سیاه نمایی آنها را خنثی می كند.


به گزارش فراجا به نقل از ایسنا، علی صدرنیا در آستانه روز جهانی راهنمای گردشگری در نشست خبری كه به بهانه برگزاری دوازدهمین جشن راهنمایان گردشگری، برگزار شد، تصریح كرد: در دوازدهمین جشن كه همزمان با روز جهانی دوم اسفندماه (۲۱ فوریه) برگزار میشود، بر هویت شغلی راهنمای گردشگری تاكید گردیده است. ما از مسؤولان میخواهیم شغل ما را به رسمیت بشناسند.
او به پیشینه فعالیتهای صورت گرفته در چند دهه اخیر اشاره نمود و اظهار داشت: با وجود آن كه در سیزده چهارده سال اخیر در مقام مشاور در كنار سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قرار داشتیم، اما نه این سازمان و نه مردم جایگاه ما را نمیدانند. این سازمان بعنوان متولی، جایگاهی را برای راهنمای گردشگری مشخص نكرده است و حرفه ما شغل محسوب نمیشود، برای همین در دوازدهمین جشن تصمیم گرفتیم روی هویت شغلی مان تاكید نماییم.
صدرنیا افزود: تعربف راهنما بعنوان شغل و مبحث بیمه آنها تاكنون دوبار در مجلس و یك مرتبه در هیات دولت پیشنهاد شده اما هنوز جواب روشنی داده نشده است. شاید نخستین قدم در این راه بیمه كردن راهنماها باشد كه البته با دریافت كد بیمه در این راه گامهایی برداشته شده است. اما مساله این است كه بیمه را هم راهنماها، خویش فرما و شخصی پرداخت می كنند.
این مدرس راهنمای گردشگری اظهار داشت: وقتی در كشور همه متفق القول تمایل دارند تعداد گردشگران را بالا برند، باید به اركان گردشگری هم توجه نشان دهند. جذب ۲۰ میلیون گردشگر طبق سند ۱۴۰۴ بدون ایجاد زیرساخت امكان پذیر نیست.
صدرنیا به ساخت برند گردشگری اشاره نمود و اضافه كرد: سازمان میراث فرهنگی و گردشگری قول داده كه برند ایران را تا خردادماه آماده كند، باید توجه كرد كه داشتن برند به تنهایی كافی نیست، باید زیرساخت ها را همسو با آن توسعه داد، نیروی انسانی كارآمد آموزش داد و جایگاه مشخصی را برای راهنما تعریف كرد.
او درباره موازی كاری هایی كه در گردشگری و بخصوص در صنف راهنمایان تور میشود، اظهار داشت: این موازی كاریها وجود دارد اما بازدارنده نمی باشد، در صنف راهنما چندین تشكل فعال است اما هر یك كار خویش را انجام میدهند. معتقدم در موازی كاری ایراد زیادی وجود ندارد و حتی برخی مواقع اثر مثبت دارد. در جامعه راهنمایان بیشتر با راهنماهای فعال در گردشگری ورودی ارتباط داریم، اینجا بحث پارتی بازی و جانب گیری نیست، چون آژانسهای گردشگری برپایه سواد راهنما مسؤولیت را واگذار میكنند. در این جامعه راهنماهای پیشكسوت و باسوادی حضور دارند كه درحال انتقال تجربه و دانش خود به نسل بعدی هستند. ما انتخاب كردهایم كه در این صنف یك برند باشیم.

بهترین راهنماهای گردشگری متعلق به ایران است
رییس هیات مدیره جامعه راهنمایان ایران سپس به شرح موقعیت راهنماهای ایرانی از نگاه توریستهای خارجی پرداخت و اضافه كرد: حجم كاری كه راهنمای ایرانی انجام میدهد به مراتب خیلی متفاوت از راهنماهای گردشگری در كشورهای دیگر است، سطح كار راهنمای ایرانی به تایید همكاران و توریستهای خارجی، از سایرین بالاتر است. در واقع راهنمای ایرانی جزو راهنماهای خوب دنیا شناخته میشود، البته به این شرط كه استانداردها را آموزش دیده باشد.
او در نقد دوره های آموزشی كه برای راهنمایان گردشگری برگزار می شود، اظهار نمود: به نظر این دورهها كاربردی نیست، چون افرادی كه این دورهها را گذراندهاند نمی توانند بعنوان راهنما كار كنند. ما در چارچوب جامعه راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی تلاش كردیم این خلاء را با برگزاری دورههای علمی آموزشی پر نماییم. لازم است سیستم آموزشی را متحول نماییم. متاسفانه برخی فكر می كنند برای تربیت راهنمای حرفه ای باید از خُم رنگ رزی استفاده كنند.

فقط همین یك انتظار...
پرنیان پورپزشك، عضو هیات مدیره جامعه راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی كه در این جلسه حاضر بود، بر لزوم هویت بخشی به شغل راهنما تصریح كرد و اظهار داشت: فراموش نشود كه نقش راهنما در افزایش تعداد توریستهای خارجی و رفع ایران هراسی بسیار موثر است. وقتی توریست به ایران سفر میكند چند روز نخست سردرگم است پس از مدتی اقرار میكند كه چه سفر متفاوتی داشته است. ما در جهت سیاست جمهوری اسلامی ایران برای رسیدن به تعداد بیشتر توریست تمام تلاشمان را به كار می بریم، اما انتظار را داریم كه این حرفه را به رسمیت بشناسند.علی سماك رجبی، دبیر دوازدهمین همایش جامعه راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی هم با این توضیح كه راهنمای گردشگری یكی از قدیمیترین شغل های دنیا است، افزود: انتخاب یك روز در تقویم جهانی به نام راهنمای گردشگری نشان داده است دنیا این حرفه را بعنوان شغل شناخته است، درحالی كه در تقویم ملی ما هیچ اشاره ای به این عنوان و یا روز نشده است.
وی اضافه كرد: با آخر جنگ تحمیلی ورود توریستهای خارجی به ایران از سر گرفته شد، دولت تصمیم گرفت گردشگری را دوباره رونق دهد، ما اینك شاهد فعالیت نسل چهارم صنعت گردشگری هستیم و طبق آمار سازمان میراث فرهنگی و گردشگری درحال حاضر حدود ۱۴ هزار نفر كارت راهنمای تور را دریافت كرده اند ولی متاسفانه بیشتر آنها بعنوان شغل دوم و یا سوم به راهنمای گردشگری نگاه میكنند. پارسال هم ریزش تورهای ورودی تحت تاثیر ماجرای ایران هراسی سبب شد، همكاران زیادی كار نداشته باشند و در امرار و معاش با مشكل مواجه شوند.
رجبی افزود: راهنما چون شغل نیست مشمول قوانین سختی كار نمی گردد، حق بیمه را هم كه خویش فرما پرداخت میكنند، درحالی كه لازم دارند دولت به آنها كمك نماید. ما حتی بیمه بیكاری هم نداریم.
او اظهار نمود: این راهنماها هستند كه صنعت گردشگری را سرپا نگه داشتهاند، آنها هستند كه در مدت حضور توریست خارجی در ایران، فرهنگ، میهمان نوازی مردم و واقعیت ها را نشان میدهند ولی متاسفانه آنچنان كه باید توجهی به راهنماها نشده است، درحالی كه قفل بسته این صنعت به دست راهنماها باز میشود، ما بیشتر از این ها می توانیم موثر باشیم. راهنماهای ایران انسان های كوچكی نیستند، فقط كافی است به آنها بها داده شود و در جامعه هویت شغلی پیدا كنند.
وی اظهار داشت: بیشتر مردم فكر می كنند راهنماهای گردشگری یعنی شخصی كه مترجم است و می تواند سفر برود. خیلی ها فكر می كنند اگر یك زبان خارجی را بدانند می توانند راهنما شوند، درحالی كه این تفكر اصلا درست نیست، راهنما مهارت های زیادی دارد كه تعامل برقرار كردن با مردم از هر قشر و فرهنگی از آن جمله است.
رجبی سپس به پوستر جشن امسال كه پنجشنبه دوم اسفندماه همزمان با روز جهانی راهنما در تهران برگزار می شود، اشاره نمود و درباره آن توضیح داد: در این پوستر ۲۱ اثر جهانی ایران به شكل تمبر طراحی شده ضمن این كه بر هویت شغلی راهنما تاكید گردیده است. ما امسال فقط یك مطالبه داریم. در جشن نهم چهار مطالبه را مطرح كردیم كه هیچ كدام محقق نشد، حالا تصمیم گرفته ایم یك مطالبه داشته باشیم كه كاملا به حق است.
او افزود: برای این جشن از آقای ظریف، وزیر امور خارجه دعوت شده كه در این جشن حضور داشته باشند، ناجا هم از دیگر میهمانان این جشن خواهد بود. ما امیدواریم با حضور مقاماتی كه در گردشگری نقش اثرگذاری دارند، دوازدهمین جشن راهنماها را برگزار نماییم.

چرا آمریكا نمیخواهد پای خارجیها به ایران باز شود؟
صدرنیا، رئیس هیات مدیره جامعه راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی هم حضور این مقامات را از این نظر با اهمیت دانست كه گردشگری در معرض تهدیدها و حمله های مستقیم قرار گرفته و در این باره اظهار داشت: درست است كه آمار گردشگری ایران به قول رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ۶ میلیون نفر شده ولی واقعیت است كه بیشتر این سفرها از سمت كشورهای همسایه و عراق انجام میشود، ما لازم داریم تعداد گردشگران غربی را تقویت نماییم. این حملههایی كه شروع شده برای آن است كه جلوی ورود توریست به ایران گرفته شود چون آنها به خوبی میدانند، تبلیغات توریستهایی كه به ایران سفر میكنند، سیاه نمایی های آنها را خنثی میكند.
وی به كلوپ توریستهایی كه به بیشتر از ۱۰۰ كشور سفر كرده اند، اشاره نمود و اضافه كرد: به قول توریستهایی كه عضو این كلوپ هستند، ایران جزو سه تور برتر زندگی شان بوده است. حتی برخی آنرا جزو برترین تور زندگی خود معرفی كرده اند و این دستاورد میهمان نوازی مردم، زحمت آژانسهای گردشگری و راهنمایان تور بوده است.


رییس هیات مدیره راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی، تبلیغ را مهمترین ضعف گردشگری دانست و اظهار داشت: دورافتاده ترین قبایل كوكاكولا را میشناسند اما این برند همچنان دست از تبلیغ برنمیدارد، ما چون فكر میكنیم صاحب یكی از قدیمیترین تمدنها هستیم به معرفی نیاز نداریم. باید آگاه باشیم كشورهای همسایه مثل جمهوری آذربایجان با چه بودجه سنگینی درحال تبلیغ كشور خود هستند. باید در نمایشگاههای خارجی شركت نماییم، لازم است دولت مثل تركیه از آژانسهای گردشگری برای حضور در رویدادهای بین المللی حمایت مالی كند. متاسفانه دولت اعتقاد دارد آژانسها خودشان باید این هزینهها را بدهند. در شرایط حال حاضر كشور همین كه آژانسهای گردشگری تعطیل نشده اند خیلی كار مهمی شده است. سازمان میراث فرهنگی و گردشگری باید از آژانسها و راهنماها بیشتر حمایت كند و با آنها تعامل داشته باشد.
صدرنیا همینطور اظهار داشت: ایران همیشه جزو لیست توریستهای خارجی بوده است، به محض این كه شرایط بهتر شده رشد چند درصدی هم حاصل شده است. ازاین رو كافی است راه كار را پیدا نماییم. اگر آرامش نسبی حاكم شود آنقدر توریست می آید كه نمیتوانیم پاسخگو باشیم.
دوازدهمین جشن راهنمایان گردشگری از جانب جامعه راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی پنجشنبه دوم اسفندماه در موزه دفاع مقدس تهران برگزار می گردد.1397/11/30
14:24:27
5.0 / 5
4779
تگهای خبر: آموزش , ایرانگردی , بیمه , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1403

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912