فراجا گردشگری

مسجد مطلب خان خوی بزرگ ترین مسجد روباز ایران

مسجد مطلب خان خوی بزرگ ترین مسجد روباز ایران فراجا: مسجد مطلب خان خوی در كنار ده ها مسجد تاریخی آذربایجان غربی است كه بعنوان بزرگ ترین مسجد روباز كشور از خاصیت معماری بی نظیری برخوردار می باشد.


به گزارش فراجا به نقل از ایسنا، مسجد مطلب خان خوی خاصیت های معماری كم نظیر دارد كه این مسجد را از دیگر مساجد تاریخی كشور متمایز كرده است، در واقع محراب این مسجد با ۱۲.۵ متر ارتفاع و ایوان آن با 15 متر ارتفاع از بلندترین محراب ها و ایوان های مساجد در ایران است.

این مسجد كه در بافت مركزی شهر خوی واقع شده شبستان بزرگ روباز مربع شكلی دارد كه دور تا دور آنرا حجره های دو طبقه و شاه نشین های بلند و ایوانی عظیم احاطه كرده، جبهه بیرونی و درونی این مسجد آجری بدون تزئینات است، قسمت های داخلی ایوان و طرفین ورودی آن در آجر چینی با پس و پیش كردن آجرها فرم خاصی دارد.
قسمت بالای محراب ورودی شبستان، با مقرنس های درشت گچی تزئین شده و در طبقه بالا در چهار گوشه شبستان فضاهایی با نرده های چوبی برای نشستن زنان تعبیه شده و دسترسی به این فضاها بوسیله پله هایی كه در چهارگوشه بنا وجود دارد تأمین شده است.
ساختمان اولیه مسجد مطلب خان در دوره ایلخانی در بافت مركزی و قدیم شهر خوی بنا شده است كه بنا بر گفته ها سپس تخریب شدن، یك دفعه دیگر در حدود ۱۲۵۵ هجری قمری به همت مرحوم مطلب خان از نوادگان شیخ بهایی كه زرگر مخصوص نایب السطنه عباس میرزا بود مرمت و تجدید بنا شد از این رو به احترام وی نام مسجد به مطلب خان تغییر یافت.
در تاریخ نقل شده كه مسجد پیامبر هم در ابتدا مسقف نبوده است، اما به خاطر محفوظ ماندن نمازگزاران از گرمای آفتاب سقف این مسجد را با استفاده از شاخ و برگ درختان نخل كه روی داربست های چوبی سوار شده بود، ساختند.
مسجد مطلب خان اثر بازمانده از دوره ایلخانی بوده كه سبك معماری آن باز متعلق به دوره همین دوره است و در سال های اخیر به همت اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی مرمت شده است.
محوطه سازی، تعویض آجرهای پوسیده، كف سازی و مرمت بام، حجره ها، عایق كاری قسمت های فرسوده و كف سازی ایوان همچون محورهای عملیات مرمت این مسجد زیبا تاریخی است.
این مسجد با یك پلان مربعی شكل كه دور تا دور آن به وسیله حجره های به صورت دو طبقه تعبیه شده و نمای بیرونی مسجد فاقد تزئینات بوده اما صحن مسجد با محرابی بزرگ كه ارتفاع بیشتر از 12.5 متر می باشد به صورت زیبایی و هنرمندانه گچ بری شده است.
1398/01/14
23:15:58
5.0 / 5
4328
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1403

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912