فراجا گردشگری
موزه ایران باستان از نظر گردشگران

نگاه ریزبین توریستهای خارجی در موزه ملی، بی پاسخ بودن برخی سوالات

نگاه ریزبین توریستهای خارجی در موزه ملی، بی پاسخ بودن برخی سوالات فراجا: توریستهای خارجی كه به موزه ملی ایران می روند توریستهایی هستند كه موزه های مهم كشورهای دیگر را باز دیده اند آنها توقع دارند موزه مهم دیرینه شناسی ایران بدون نقص از آثار نگهداری كند.


به گزارش فراجا به نقل از مهر، موزه ملی ایران بعنوان موزه مادر و مهمترین موزه دیرینه شناسی در ایران شناخته می شود و هر گردشگری كه به تهران می آید حتما از آن باز بازدید خواهدنمود.آنچه كه در این موزه به معرض نمایش گذاشته شده بطور قطع و یقین همه داشته های منحصر به فرد دیرینه شناسی موجود در گنجینه موزه نیست بلكه خیلی از آثار آن داخل گنجینه موزه است گنجینه ای كه سالهاست درهای آن دیگر به روی رسانه ها باز نشده تا متوجه شد وضعیت نگهداری از آنها به چه صورت است.این موزه دارای آثاری ثمین بوده كه همه آنها را در گنجینه خود پنهان دارد و آنچه كه بازدیدكنندگان در سالن های اصلی مشاهده می كنند شاید یك دهم گنجینه باز نباشد. با این وجود اما این موزه همچنان بازدیدكنندگان خارجی تورهای گردشگری را دارد. بازدیدكنندگانی كه اتوبوس اتوبوس جلوی موزه ملی پارك می كنند و خیابان امام خمینی را در ابتدای سی تیر شلوغ كرده اند.
این روزها به واسطه تمام شدن ایام تعطیلات نوروز حضور توریستهای خارجی در ایران و تهران بیشتر شده است. آنها بیشتر گردشگران فرهنگی هستند كه تجربه سفرهای قبلی را زیاد داشته اند و این دفعه می خواستند تا ایران را هم ببینند. بیشتر آنها سن زیادی دارند با یك تور لیدر جوان.بازدید از موزه ملی ایران و بخش باستانی آن برای این تورهای گردشگری بیشتر از موزه دوران اسلامی جذابیت دارد. بعضی از آنها تنها به موزه ایران باستان می روند و موزه دوران اسلامی را در اولویت قرار نمی دهند.در موزه ایران باستان اشیایی كه به معرض نمایش گذاشته شده جذاب تر به نظر می آید. از سر مرد نمكی كشف شده از زنجان گرفته تا كتیبه های هخامنشی و مرد شمی از خوزستان. اینها آثاری است كه خیلی از توریستهای خارجی تصاویر آنها را در گوشه و كنار دنیا دیده اند. مانند آثار محوطه تاریخی جیرفت كه نمونه های زیباترش در موزه های خارج از كشور مانند موزه لوور وجود دارد.برخی از گردشگران با جای خالی آثاری در موزه ملی ایران و موزه دوران اسلامی رو به رو می شوند كه جهت شركت در نمایشگاه های دیگر از ویترین این موزه برداشته شده اند. بعنوان نمونه آثار زیادی از موزه دوران اسلامی كه همجوار موزه ایران باستان است به نمایشگاه مشهد پایتخت فرهنگی جهان اسلام در سال ۲۰۱۷ انتقال داده شده است اما هنوز جای این آثار در موزه خالی است.
هنگام ورود به موزه ایران باستان باید سپس تحویل دادن كیف و وسایل همراه با خرید بلیت موزه كه به صورت الكترونیكی باز انجام خواهد گرفت از گیت حفاظت رد شده و از دوران قبل از تاریخ بازدید را شروع كرد. هیچ مسیر بازدید مشخصی برای بازدیدكنندگان وجود ندارد تا آنها بتوانند همه آثار را بدون اینجا بخشی را جا بگذارند ببینند.راهنمایان موزه ایران باستان همگی روی صندلی های خود در حال كار كردن با تلفن همراه خود هستند گاهی بلند شده و راه می روند. اگر كسی سوالی داشته باشد به آن پاسخ های كوتاه خواهند داد.وظیفه راهنمایی توریستهای خارجی را تورلیدرهای آنها به عهده دارند. همین طور وظیفه پاسخ دادن به سوال آنها در زمینه نگهداری از اشیای موزه ای باز گویا به عهده تورلیدرها گذاشته شده است. احمد رحیمی یكی از راهنمایان گردشگری می باشد كه به همراه یك گروه گردشگران فرانسوی به موزه ایران باستان آمده است او به خبرنگار مهر می گوید: گردشگران ما ضمن سوالاتی درباره آثار تاریخی سوال هایی درباره موزه هم می پرسند كه ما بعضی وقت ها از پاسخ دادن به آنها باز می مانیم مثلاً می پرسند اگر موزه ایران باستان مهمترین موزه تهران است چرا آنقدر دیوارهای آن كثیف و پرده های آن بی روح و نامناسب است. وقتی نگاه می نماییم می بینیم درست می گویند. یا بعنوان نمونه سرویس های بهداشتی این موزه آنقدر كثیف و قدیمی است كه ترجیح می دهم گردشگران را به آنجا هدایت نكنم تا زمانی كه به رستوران یا هتل می رویم.وی ادامه می دهد: بعضی از آنها سوالات تخصصی تر هم می پرسند مانند اینكه آثار چطور در ویترین هایی قرار گرفته اند كه بنظر می رسد دما و رطوبت آنها با هیچ دماسنجی سنجیده نمی گردد. در بعضی از موارد خودم هم دقت كردم و دیدم درست می گویند اصلاً چنین تجهیزاتی در همه ویترین ها وجود ندارد و این نشان داده است كه آثار تنها در محفظه قرار گرفته اند. بدون اینكه شرایط مناسبی برای نگهداری از آنها وجود داشته باشد و یا برخی دیگر چنان نوری به آنها می تابد كه انسان را به شك می اندازد اگر قرار نیست با فلش عكاسی شود پس این نوری كه به صورت مستقیم به آثار می تابد چیست؟در هر موزه ای از موزه های خارج از كشور سپس بازدید فروشگاه هایی در آن محل تعبیه شده كه آثار ماكت و كوچك موزه ای را برای فروش گذاشته اند برخی باز صنایع دستی مرتبط و یا حتی آثاری مانند خودكار، لیوان و غیره را با نقوشی از نقش های موزه آراسته و آنرا به بازدیدكنندگان می فروشند. درانتها بازدید از موزه ایران باستان گردشگران با ویترینی مواجه می شوند كه این آثار را دارند و در روز جمعه ای كه موزه بازدیدكنندگان زیادی دارد آنها به فروشگاهی در بیرون از محوطه هدایت می شوند كه بسته است!

1398/02/01
23:08:45
5.0 / 5
4139
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1403

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912