فراجا گردشگری

نورمهال را زخمی كردند

نورمهال را زخمی كردند به گزارش فراجا حرف و حدیث های پیش بینی شده برای آغاز كار گودبرداری در چند قدمی «نورمهال» همدان، بالاخره عملی شد و بیل مكانیكی بامداد چهارشنبه ۱۸ اردیبهشت زمینِ عرصه ی این عمارت تاریخی را زخمی كرد.


به گزارش فراجا به نقل از ایسنا، ۱۰ ماه از مطرح شدن اولین هشدارها درباره ی وضعیت عمارت تاریخی «نورمهال» و صحبت ها، جلسات و قول و قرارها از كمیته امداد بعنوان مالك و شهرداری و میراث فرهنگی همدان می گذرد، در این میان قول و قرارها پس از درخواست های مكرر دوستداران میراث فرهنگی استان و بویژه وارد شدن هنرمندان همدانی به این ماجرا به دادن زمینِ معوض به كمیته امداد ختم شد؛ درخواستی كه پس از گذشتِ این مدت پشت گوش انداخته شده و به نظر می آید، همه ترجیح داده اند سكوت كنند تا این ساخت وساز هم انجام شود!


حسین زندی - فعال میراث فرهنگی همدان - در گفتگو با ایسنا می گوید: هر چند هنوز مجوزی از سوی میراث فرهنگی برای آغاز كار پیمانكار در عرصه ی این محوطه ی تاریخی صادر نشده است، اما مالك یا پیمانكار با در دست داشتن مجوز سال ۹۵ شهرداری همدان، بامداد امروز (چهارشنبه ۱۸ اردیبهشت) كار خاكبرداری را شروع كرد كه در تماس دوستداران میراثی استان با پلیس «ساختمان شهرداری» و «یگان حفاظت» در میراث فرهنگی جلوی كار گرفته شد.
او با تاكید بر این كه هم اكنون كار متوقف شده، اما مالك به هر حال پیگیر كارِ ساخت وساز است، ادامه می دهد: تا كنون متأسفانه نه استاندار جواب درستی در این زمینه می دهد و نه شهرداری. قبل از این رئیس شورای شهر از واگذاری زمین معوض صحبت كرده بود، اعضای شورا هم همگی دنبال این قضیه بودند كه باید ساختمان نورمهال حفظ شود و گودبرداری در كنار آن انجام نشود، اما متأسفانه امروز همه ی آنها اما سكوت كرده اند.
وی با اشاره به سكوت كمیته امداد و انجام نشدن هیچ واكنشی از جانب آنها در این زمینه، می افزاید: زمین از سوی كمیته امداد به یكی از صندوق های تخصصی این كمیته داده شده و آنرا به پیمانكاری داده اند كه كار ساخت وساز را انجام دهد، آنها هم بدون گرفتن هیچ مجوز و استعلامی از میراث فرهنگی كار گودبرداری را شروع كرد.
به نقل از این فعال میراث فرهنگی استان همدان، متأسفانه با وجود همه ی پیگیری ها و فرستادن پرونده به سازمان میراث فرهنگی در تهران، به علت این كه نتوانستند اقدام درستی در این زمینه انجام دهد، سازمان میراث فرهنگی هم هنوز با قاطعیت وارد این مورد نشده است.
وی در ادامه به نامه ی پرویز پرستویی، امیر شهاب رضویان و محمدحسین حلیمی در دوم اردیبهشت به استاندار همدان و دفاع ۵۰۰ نفر از فعالان مدنی و اهالی رسانه از این نامه اشاره می كند كه درخواست كرده بودند تا پروژه ی ساخت برج های دو قلو در عرصه ی عمارت نورمهال متوقف شود و ادامه می دهد: هنوز هیچ جوابی از جانب استانداری به این نامه داده نشده است.
زندی پیشنهاد جدیدی برای مرتفع ساختن این مورد از جانب فعالان میراث فرهنگی همدان بیان می كند كه برپایه آن، با عنایت به تخریب باغ ذوالریاستین در سال های گذشته و مالكیت شهرداری استان در ۷۵۰۰ متر از آن باغ، ادامه می دهد: شهرداری حالا قصد واگذار كردن آن زمین دارد، پیشنهاد می نماییم به جای زمین نورمهال، زمین معوض را از آن باغ در اختیار كمیته امداد قرار دهد تا این مشكلات برطرف شود.


خبرنگار ایسنا، كوشش كرد در تماس با علی مالمیر - مدیر اداره كل میراث فرهنگی استان همدان - و رضوان سلماسی - عضو شورای شهر - این استان، توضیح آنها درباره ی اقدامات انجام شده برای مرتفع ساختن این مشكل جویا شود، اما به علت حضور در جلسات مختلف موفق به صحبت با آنها نشد.
منبع:

1398/02/19
15:32:33
5.0 / 5
4521
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1403

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912