فراجا گردشگری
هشتگی كه برای بازار تبریز منتشر شد:

ببخشید_كه_اسمت_نوتردام_نیست

ببخشید_كه_اسمت_نوتردام_نیست به گزارش فراجا بازار جهانی تبریز، مسجد جامع ساری، كلیسای نوتردام یا حتی موزه ملی برزیل در سوختن شان در آتش، با یكدیگر تفاهم داشتند، اما در هیچ چیزِ دیگری نمی توان شباهتی با یكدیگر برایشان متصور شد...


به گزارش فراجا به نقل از ایسنا، پس از افطار چهارشنبه ۱۸ اردیبهشت، شعله های آتش به دلیلی كه هنوز نامعلوم است، از سرای دو دری (ایكی قاپیلی) در بازار جهانی تبریز زبانه كشید، یگان حفاظت میراث فرهنگیِ پایگاه بازار جهانی تبریز، خبر را به گوش آتش نشانان رساند و از نیمه شب اولین تصاویر و خبرها از آن در فضای مجازی دست به دست شدند.
حتی به نقل از خبرنگاران محلی، اصناف فعال در این بازار تاریخی، به محل ورودی های منتهی به سرای دو دری رسیدند و تا بامداد شاهد خاكستر شدن سرمایه شان بودند، آن هم درست در نقطه ای كه ۱۰ سال قبل هم با هُرم آتش اتصالی برق ها، زندگی شان دود شد و به هوا رفت!
اما مسؤولان معاونت میراث فرهنگی كه فردای آن روز قصد حضور و بررسی وضعیت را داشتند، به چند دلیل یكی زلزله چند ریشتری و دیگری بارش شدید بارانی كه پروازها را لغو كرده بود، نتوانستند تا ۲۰ اردیبهشت خویش را به بازار تبریز برسانند و سرانجام پا روی خاكستر دو دالان از سرای «دو دری» در بازار گذاشتند تا روی آوار سوخته بررسی هایشان را انجام دهند.
اما در این میان اتفاقی جالب توجه اما شاید از دید برخی افراد بی ارزش و چیپ رخ داد، شروع یك مقایسه با هشتگ هایی مانند «ببخشید كه اسمت نوتردام نیست»!
همه ی این مقایسه از آن جا آغاز شد كه با آتش گرفتن بخشی از كلیسای «نوتردام» پاریس در ۲۶ فروردین، از سلبریتی ها گرفته تا مردم عادی در ایران و كشورهای دیگر با انتشار تصاویر یادگاری از این كلیسای تاریخی كه آن هم در لیست میراث جهانی ثبت شده، آه از نهادشان درآمد و حتی سرمایه گذاران بزرگِ فرانسوی كه مالیات های معوقه به دولت داشتند، با هزینه های نجومی، اعلام نمودند كه قصد پرداخت بخشی از هزینه های بازسازی را دارند.
اما فقط ۲۳ روز بعد، دست كم دوستداران میراث فرهنگی با یك دوگانگی در رفتارهای مردم كشور مواجه گشتند. افرادی كه با ثبت گریه و دعاهای مردم فرانسه در زمان سوختن كلیسا برای سالم ماندن اثر جهانی شان و بر سر كوبیدن نبود سرمایه گذارانی كه در این طور مواقع فقط شماره حساب می دهند و دستِ یاری شان در جیب پشت شان پنهان شده، مسؤولان میراث فرهنگی را نمادی از عامل تخریب آثار تاریخی در كشور می دانستند، حالا خودشان هم سكوت كردند و هیچ حرف و تصویری از بازار جهانی شده تبریز نداشتند تا رو كنند، شاید هم اصلاً خبری از این اتفاق نداشتند!
درست مانند صفحه های مجازی كه سوت وكور بودند به جز تعداد انگشت شماری كه آنها هم به مذمت همین بی اطلاعی و سكوت سپری كردند.
كلیسای نتردام پس از اتش سوزی

1398/02/22
14:02:11
5.0 / 5
4471
تگهای خبر: حفاظ , موزه , میراث , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1403

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912