فراجا گردشگری

مرمت باردیگر پل صفوی كه به نادرستی در سال 84 بازسازی شده

مرمت باردیگر پل صفوی كه به نادرستی در سال 84 بازسازی شده به گزارش فراجا رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تكاب اظهار داشت: عملیات احیا و مرمت پل تاریخی ساروق این شهرستان كه هفته گذشته بر اثر بارندگی تخریب شده بود، شروع شد.


امیر مطلوبی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا با اشاره به اینكه هفته گذشته بخشی از جداره مرمتی شمالی پل به دلیل بارش های شدید و طغیان رودخانه تخریب شد اضافه كرد: استفاده غیر اصولی پیمانكار از خاك رس و به كار نبردن مصالح فنی در پر كردن عرشه پل در عملیات مرمت سال ۱۳۸۴، باعث افزایش حجم و فشار به پل ساروق در بارندگی های اخیر شد كه تخریب دیواره های شمالی و جنوبی و صدمه دیدن جداره مرمتی شمالی این پل تاریخی را به دنبال داشت.
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تكاب اظهار نمود: عملیات احیا و استقامت بخشی پل تاریخی ساروق این شهرستان برای پیشگیری از صدمه دیدن بیشتر و مرمت اساسی بلافاصله بعد از تخریب شروع شد و برای اجرای آن یك میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال اعتبار تخصیص یافت.
مطلوبی افزود: سبك سازی و حذف مصالح نامرغوب از روی طاق ها، برچیده شدن جداره های مرمتی از شاغول خارج شده و مرمت مجدد همچون اقداماتی است كه در عملیات احیا و استقامت بخشی این بنای تاریخی انجام می شود.
وی افزود: همینطور طاق ها و كانال های سبك ساز داخلی پل تاریخی ساروق با مصالح سبك و به صورت اصولی و فنی مرمت و احیا می شود.
به گزارش فراجا به نقل از ایسنا، پل ساروق مربوط به دوره صفوی است و در شهرستان تكاب، نزدیك بند رودخانه ساروق واقع شده و این اثر در تاریخ ۷ مهر ۱۳۸۱ با شماره ثبت ۶۱۵۶ بعنوان یكی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. قدمت این پل به دوره صفوی می رسد.
این پل به طول ۶۲/۵ متر (با احتساب دو انتهای آن) و عرض آن ۶/۴۰ متر است و دارای سه دهانه یا چشمه طاق بزرگ و ۲ عدد چشمه طاق كوچك بر روی پایه ها با قوس جناغی است. جهت پل شمالی جنوبی است.
بستر این پل به دلیل رسوبی بودن كف رودخانه و سست بودن خاك توسط سنگ های لاشه صاف و تخته سنگ های تراشیده سنگ فرش شده است.
اندازه پایه های پل ۴/۵ * ۶/۵ متر است كه دیوارهای خارجی آنها با سنگ های مكعب تراشیده شده چهارگوش در اندازه های متفاوت ساخته شده است و داخل دیوارهای پایه ها یعنی قسمت های وسطی پایه را با سنگ های لاشه و قلوه سنگ پركرده اند.
چشمه طاق ها با طاق جناغی در روی پایه های سنگی با آجر ساخته شده اند. سطح گذرگاه به گونه منظمی با سنگ های كف رودخانه ای فرش شده است و در كنار آن جان پناه هایی به ارتفاع ۷۵ سانتیمتر ساخته شده است. سطح گذرگاه پل به دلیل نامساوی بودن اندازه چشمه ها دارای شیب ملایم به طرف جنوب است.
پل ساروق دارای سه چشمه یا دهانه است كه در هنگام بهار و فصل پرآبی رودخانه آب از هر سه طاق آن عبور می كند و در تابستان فقط از چشمه وسطی آن عبور می كند. این پل در راه كاروان رو قدیم تبریز همدان برگزار شده بوده است. مسیری كه پل مزبور روی آن ساخته شده در طول تاریخ یكی از مسیرهای مهم ارتباطی بوده و ساخت پل از همان ابتدا ضروری بوده است.
1398/03/08
11:02:57
5.0 / 5
4548
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1403

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912