فراجا گردشگری

برای سفر شمال آماده اید؟

برای سفر شمال آماده اید؟ به گزارش فراجا تا آغاز تعطیلات نیمه خردادماه زمان زیادی نمانده است، ستاد هماهنگی خدمات سفر اعلام نموده كاملا آماده است، با این وجود بخش های خدماتی از فعال شدن مراكز غیرمجاز مثل خانه های شخصی همزمان با فرا رسیدن این تعطیلات اطلاع داده اند.


به گزارش فراجا به نقل از ایسنا، با آن كه سیاست بر كنترل و توزیع سفرها در این پیك زمانی حساس است، اما به تجربه، بیشتر مردم بدون توجه به این سیاست ها، به روش هر سال خود پای بندند، برای همین تعطیلات نیمه خردادماه با «سفرهای شمال» پیوند دیرینه خورده است.
چند هفته ای است كه تبلیغ خانه ها و ویلاهای اجاره ای در استان های شمالی شروع شده و هتل ها و بومگردی ها از گسترش فعالیت كلید به دست های حاشیه جاده ها همزمان با آغاز تعطیلات نیمه خردادماه ابراز نگرانی كرده اند.
صاحب یكی از بومگردی ها در استان مازندران می گوید: قیمت ویلاها و خانه های شخصی را پایین آورده اند تا مردم را جذب كنند. هیچ نظارتی هم وجود ندارد، ولی بومگردی ها و هتل ها كه مجبورند مالیات و عوارض بدهند و هزینه های بیشتری را برای تأمین خدمات بپردازند، با این شرایط در مقابل این خانه ها نمی توانند دوام بیاورند.
این اعتراض را سال هاست هتلدارها هم مطرح می كنند اما تا كنون علاجی برای آن پیدا نشده است، حالا بومگردی ها هم به جرگه معترضان فعالیت تابلو به دست ها و خانه های استیجاری پیوسته اند.
تبلیغ و فروش تورها هم از هفته ی پیش تشدید شده است، بررسی های میدانی نشان داده است با عنایت به قیمت ها، تورهای كوتاه یك تا دو روزه تا كنون بیشترین متقاضی را داشته است. بیشتر این تورها به نقاط جنگلی و كوهستانی در شمال و غرب كشور طراحی شده است، همان مسیرهایی كه هر سال در این تعطیلات سنگین ترین ترافیك جاده ای را تجربه می كنند.
در شهرهای شمالی كه ورود و خروج مسافر در آن هیچ وقت از نفس نمی افتد حتی در آخر هفته ها، همان خدماتی آماده می شود كه در تعطیلات نوروز و یا تابستان. بیشتر مسافران از كمبود امكانات و زیرساخت های بهداشتی و رفاهی با وجود آگاهی دستگاه های متولی از حجم مسافران شاكی هستند، اما ظاهراً وضع تغییر نمی كند.
ولی تیموری رئیس ستاد مركزی هماهنگی خدمات سفر اعلام نموده طبق برنامه ریزی های صورت گرفته به منظور كسب رضایت هموطنان در تعطیلات پیش رو، اموری همچون "نظارت بر فعالیت تأسیسات و مؤسسات خدمت رسان به خصوص واحدهای عرضه دهنده خدمات در مسیرهای بین راهی و بین شهری"، "راه اندازی سامانه پاسخگویی به شكایات در تمامی استان ها با خدمات به موقع"، "تشكیل تیم های نظارتی تلفیقی با حضور دستگاه های نظارتی، خدماتی، امدادی و غیره به منظور نظارت بر اماكن و مراكز خدمات رسان به مسافران" و "آمادگی مراكز امدادی، بهداشتی و درمانی، رفاهی پذیرایی و اقامتی برای عرضه خدمات به مسافران ورودی به استان ها" انجام شده اما شكایت های مسافران در آخرین دور تعطیلات (نوروز و نیمه شعبان) نشان داده است با وجود نظارت هایی كه ستاد هماهنگی خدمات سفر از آن سخن می گوید اما در واقعیت كنترل و نظارتی در بعضی بخش ها وجود ندارد، بخصوص حوزه هایی كه مدیریت های موازی با گردشگری دارند.
این ناهماهنگی ها در مناطق تفریحی ساحلی و جنگلی كه متولی مشخص و متمركزی ندارد هم معمولاً معمول است و جوامع محلی بدون مستندات با عنوان متولی منطقه از مسافران ورودیه هایی را دریافت می كنند درحالی كه حتی خدماتی در حد پاركینگ عرضه نمی دهند.
قیمت های پراكنده و نبود مرجعی برای كنترل نرخ ها قبل از تعطیلات و همزمان با آن، از دیگر مشكلات مرسوم سفرهای داخلی و خارجی است كه به وقت تعطیلات حادتر می شود و معمولاً با انكار گرانی و اعلام گزارش هایی از برخوردهای آنی با گران فروش ها توجیه می شود.
از جانب دیگر سهم قابل توجهی از این تعطیلات به عید فطر مربوط است اما به هر حال محتوای مذهبی تعطیلات نیمه خرداد ظاهراً نوعی محافظه كاری را در برنامه ریزی ها و هماهنگی های مربوط به سفر بوجود آورده است. آن چنان كه هر سال درباره خدمات و امكانات آماده شده در مقاصد سفر بخصوص نقاط شمالی كشور یا اطلاع رسانی صورت نمی گیرد و یا بسیار كم رنگ است. این در شرایطی است كه به هر حال جمعیتی در چنین مناسبت هایی سفر می روند و نمی توان نظارت و هماهنگی ها را محدود كرد یا محافظه كاری در اصل ماجرا نشان داد.
ولی تیموری، معاون گردشگری و رئیس ستاد مركزی خدمات سفر هم گفته است: «با توجه به فرارسیدن سی امین سالگرد ارتحال ملكوتی حضرت امام خمینی (ره) و همینطور تعطیلات عید سعید فطر و پیشبینی احتمال افزایش سفرهای داخلی هموطنان عزیز جهت شركت در مراسم سوگواری مذهبی و آئین های مربوطه در شهرهای مختلف كشور، ۲۲ دستگاه اجرایی خدمت رسان در حوزه سفر و ستادهای اجرایی خدمات سفر ۳۱ استان در میزبانی از عزاداران و مسافران احتمالی در تعطیلات پیش روی میانه خرداد ماه آماده هستند.»
وی همینطور گفته است: «برنامه ریزی به منظور اجرای مراسم مناسبتی در اماكن مذهبی و تاریخی، برنامه ریزی به منظور برگزاری نمایشگاه صنایع دستی و سوغات محلی در محل جاذبه های مذهبی و تاریخی، و هم برنامه ریزی به منظور اطلاع رسانی و پخش مراسم استان ها در این ایام از راه صدا و سیما استان و شبكه های رسمی گوشه ای از اقدامات تدارك دیده شده به منظور میزبانی شایسته از هموطنان است.»
تیموری به این موارد هم اشاره كرده است: «بهره گیری از حداكثر توان و ظرفیت های موجود، آماده باش عوامل اجرایی، حضور بموقع عوامل و تجهیزات در صحنه، صدور بخشنامه های تأكیدی به واحدهای استانی و عملیاتی، اعزام اكیپ های كمكی و فوق العاده در مسیرهای پرتردد و پرمسافر بخصوص محورهای مواصلاتی شمال كشور، اطلاع رسانی از خدمات، امكانات و سفارش هایی كه برای رفاه حال مسافران لزوم دارد و هم نظارت بر كمیت، كیفیت و نرخ كالا و خدمات همچون مواردی است كه با قید فوریت در اولویت امور اجرایی ۲۲ دستگاه عضو ستاد قرار گرفته است.»
ستاد مركزی هماهنگی خدمات سفر این اطلاعیه را دو روز قبل از آغاز تعطیلات منتشر نموده، درحالی كه با عنایت به جایگاهی كه در سیاست گذاری و هماهنگی سفر دارد بهتر بود سوای مرور مسؤولیت ها و وظایف روتینی كه متوجه اش است، به صدمه شناسی و رفع مشكلات سفر در تعطیلات نیمه خردادماه كه هر سال تكرار می شود، بپردازد و با اطلاع رسانی جزئی تر، ملموس و هماهنگ با سایر نهادها و دستگاه های مسؤول از حجم چالش ها و سوانح احتمالی سفرهای مردم بكاهد و تنها با صدور یك اطلاعیه، ختم به انجام وظیفه نشود.1398/03/13
15:24:25
5.0 / 5
4416
تگهای خبر: اقامت , جاذبه , خدمات , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1403

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912