فراجا گردشگری

سفر به ایران با حجاب از دیدگاه روزنامه نگار فرانسوی

سفر به ایران با حجاب از دیدگاه روزنامه نگار فرانسوی فراجا: یك روزنامه نگار و مستندساز فرانسوی اظهار داشت: وقتی حرف از ایران می شود، در مقابل تاریخ باعظمت آن، محدودیت های پوششی را نباید مساله مهمی دانست.


«والری» روزنامه نگاری است كه برای تلویزیون ملی فرانسه مستند می سازد. او ۱۰ سال پیش به همراه یكی از دوستانش سفری غیركاری و توریستی به ایران داشت. زمانی كه او به ایران آمد، فضای سیاسی بسته تری میان ایران و جهان حاكم بود. حالا پس از یك دهه، والری نظر شخصی اش را از سفری كه به ایران داشت، در گفت و گو با ایسنا بیان می كند.
او می گوید: با مسائل بین المللی و سیاسی ایران اصلاً كاری ندارم، اما از این كه ترامپ از برجام خارج شده شوكه شدم، چون به نظر می آمد روابط بین الملل ایران در حال بهبودی است و این حركت آمریكا هم تأسف آور است.
والری درباره حجاب و محدودیت هایی كه به اعتقاد خیلی از گردشگر ها مانع انتخاب كردن ایران برای سفر می شود، از نگاه یك روزنامه نگار و مستندساز دیدگاه های متفاوتی دارد و می كوشد جمع بندی مثبتی از تجربه شخصی اش از آن سفر، با عنایت به جاذبه های ایران، داشته باشد. او این محدودیت ها را مسأله ای نگران كننده و حتی مانعی برای سفر نمی داند و می گوید: حیف است كشوری كه این همه تاریخ، تمدن، فرهنگ و شاعرانی مثل خیام، رومی (مولوی) و حافظ دارد كه اشعارشان به زبان های مختلف ترجمه، خوانده و تفسیر می شود به خاطر مسائل سیاسی و پوشش محدود شود.
وی بیان می كند: هرچند امكان دارد برای یك فرانسوی با عنایت به آزاداندیشی ها و سبك زندگی اش سفر با پوشش اسلامی و پذیرفتن آن سخت باشد اما این مسأله موجب نمی گردد شخصی مثل من به كشوری مثل ایران نرود، این كشور مردمی خوب با تاریخ غنی، تمدنی كهن و زیبایی های طبیعی شگفت آور دارد.
او می گوید: شناخت مردم عادی اروپایی نسبت به ایران، ناچیز و حتی غلط است! بسیاری فكر می كنند ایران یكی دیگر از كشورهای عربی است و مردمش عربی صحبت می كنند. منِ روزنامه نگار می دانم این مطلب غلط است ولی اگر در خیابان از یك فرانسوی سوال كنید، به احتمال زیاد می گوید ایران یك كشور عرب است و بطور كلی اطلاعات كم و نادرستی دارد. در تلویزیون هم درباره ایران خیلی كم برنامه نشان می دهند.
این مستندساز مهم ترین امتیاز ایران را امنیت آن می داند و می گوید: ما دو زن بودیم كه با اتوبوس در ایران سفر می كردیم و در آن مدت هیچ گاه احساس ناامنی نكردیم و كسی هم مزاحم ما نشد.
والری در پاسخ به این سوال كه با عنایت به تمركز بیشتر رسانه های این كشور روی تنش های سیاست داخلی و بین المللی ایران، بعنوان یك روزنامه نگار و مستندساز چقدر در رسانه های كشورش آزادی عمل دارد چهره مثبت ایران را نشان دهد، می گوید: در كشورم آزادی كامل دارم درباره هر موضوعی صحبت كنم و ما فقط به مسائل منفی توجه نمی نماییم. از طرفی در رسانه ای مثل نشنال جئوگرافی فرانسوی زبان درباره زیبایی های ایران مقاله ها و فیلم های مختلفی منتشر می شود. البته خبرنگاران سیاسی هم به موضوعات در رابطه با حوزه خود می پردازند.
منبع:

1398/03/29
14:58:27
5.0 / 5
4399
تگهای خبر: توریست , جاذبه , سفر , كهن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1403

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912