فراجا گردشگری
رئیس اداره میراث فرهنگی دزفول خبر داد:

كشف 2 خمره تاریخی از دوره اشكانی حین عملیات گازكشی در دزفول

كشف 2 خمره تاریخی از دوره اشكانی حین عملیات گازكشی در دزفول به گزارش فراجا رئیس اداره میراث فرهنگی دزفول از كشف دو خمره سفالی مربوط به دوره اشكانیان حین عملیات راه اندازی خط لوله انتقال گاز برای منازل در بخش سردشت این شهرستان اطلاع داد.


حجت‎الله آریایی‎نیا در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار نمود: شركت گاز شهرستان دزفول به منظور لوله‎گذاری گاز برای منازل روستای گوروی بخش سردشت، به حفر كانال در منطقه اقدام نمود كه در اثر این حفاری دو عدد خمره سفالی تاریخی از دل زمین كشف شد. وی در پاسخ به این پرسش كه با عنایت به تاریخی بودن منطقه چرا شركت گاز قبل از عملیات حفاری از اداره میراث فرهنگی كسب مجوز نكرد، اظهار داشت: شركت گاز فقط برای لوله‎كشی سراسری موظف به كسب مجوز از میراث فرهنگی است و با عنایت به اینكه عملیات گفته‎شده سراسری نبود و مربوط به لوله كشی گاز برای منازل بود، این استعلام را انجام نداد. رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری دزفول در ادامه عنوان كرد: بعد از كشف این دو خمره، عملیات انتقال گاز توسط پایگاه حفاظت میراث فرهنگی دزفول و پاسگاه انتظامی سردشت چند روزی متوقف گردید كه بعد از صحبت های انجام‎شده با سرپرست معاونت میراث فرهنگی استان و واحد حقوقی این اداره‎كل، قرار بر این شد تا مجوز ادامه فعالیت شركت گاز در این منطقه تحت نظارت كارشناس میراث فرهنگی صادر شود.
وی ادامه داد: بر همین اساس، كارشناس ما روزانه بعنوان ناظر در كنار كارگران شركت گاز در محل عملیات حاضر است و با تهیه عكس و گزارش اداره میراث فرهنگی شهرستان را در جریان جزئیات عملیات قرار خواهد داد و بنا است چنانچه حین فعالیت اثری كشف شد، بلافاصله عملیات متوقف و مسئولان میراث فرهنگی به همراه هیأت همراه برای ثبت و ضبط اشیاء اعزام شوند. آریایی‎نیا با بیان این كه برپایه نظریه كارشناس اداره میراث فرهنگی دزفول قدمت دو خمره كشف‎شده مربوط به دوره اشكانی است، افزود: اشیای مكشوف طی صورت جلسه ای از پاسگاه سردشت به منظور بررسی تحویل گرفته شده و به اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان منتقل شد تا گزارش كامل، جامع، مستند و مصور درمورد آن آماده و عرضه شود.

1398/04/03
14:22:43
5.0 / 5
3996
تگهای خبر: حفاری , حفاظ , شهر , صنایع دستی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1403

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912